Gimnazjum nr 58 im. Jana Nowaka- Jeziorańskiego w Poznaniu
Pieczęć szkoły podpis opiekuna praktyk
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Konspekt lekcji chemii |
---|
Imię i nazwisko |
Klasa |
Data |
Temat |
Cele lekcji:
Cel główny:
Uczeń bezpiecznie posługuje się prostym sprzętem laboratoryjnym i podstawowymi odczynnikami chemicznymi; projektuje i przeprowadza proste doświadczenia chemiczne.
Cele operacyjne lekcji
Uczeń zna:
budowę cząsteczki wodorotlenków
zasadę nazewnictwa wodorotlenków
metody otrzymywania wodorotlenków
charakter chemiczny wodorotlenków
Uczeń umie:
zapisać wzór ogólny wodo tlenków
wskazać na układzie okresowym pierwiastków metale aktywne, które reagują z wodą dając wodorotlenki
zapisać równania reakcji, w których powstają wodorotlenki
przeprowadzić proste doświadczenie chemiczne
Metody nauczania:
Metoda wiodąca:
Praktyczna – ćwiczenia uczniowskie, pokaz
Słowna – dyskusja, wykład
Metoda wspomagająca
Praktyczna – ćwiczenia przedmiotowe
Formy pracy
Zadania wykonywane przez uczniów w parach
Pomoce dydaktyczne:
karty pracy dla uczniów ze schematami doświadczeń i ćwiczeniami,
Podręcznik: OPERON 2, zbiór zadań OPERON 2
Sprzęt laboratoryjny: statywy, zlewka, probówki, palniki, bagietka
Odczynniki: woda destylowana, tlenek magnezu(II), tlenek wapnia, tlenek żelaza (III), sód, magnez, cyna.
Ogólny plan lekcji z uwzględnieniem czasu
Wstęp: 5 min.
Część nawiązująca 5 min.
Część właściwa 30 min.
Rekapitulacja, zadanie zadania domowego: 5 min.
Przebieg lekcji:
Wstęp: Sprawdzenie obecności, przypomnienie niezbędnych wiadomości do lekcji
N: Czy wiecie gdzie w układzie okresowym znajdują się metalu, a gdzie niemetale? Proszę wskazać na układzie okresowym pierwiastków.
Nauczyciel wybiera ucznia, który wskazuje metale i niemetale na układzie okresowym pierwiastków.
N: W pierwszej klasie poznaliście dwuskładnikowe związki tlenu z innymi pierwiastkami. Czy wiecie jak się one nazywają?
U: Tak, są to tlenki.
Część nawiązująca
N: Czy pamiętacie jak zbudowane są wodorotlenki?
U: Z atomu metalu i grupy wodorotlenowej.
N: Proszę o zapisanie ogólnego wzoru wodorotlenków.
Nauczyciel wybiera ucznia, który zapisuje.
Ogólny wzór wodorotlenków- Mn(OH)n
Część właściwa
N: Na dzisiejszej lekcji zajmiemy się tlenkami metali, metalami i przebiegiem ich reakcji z wodą. Jeżeli chcecie dowiedzieć się jak przebiega reakcja tlenków metali z wodą przeprowadzimy proste doświadczenia.
Nauczyciel rozdaje karty pracy ze schematami do wykonywanych doświadczeń.
DOŚWIADCZENIE 1
„Badanie zachowania się tlenku magnezu (II), tlenku wapnia i tlenku żelaza (III) wobec wody”
MgO CaO Fe2O3
H2O + fenoloftaleina
Opis wykonywanego doświadczenia:
Do trzech probówek wlej około 5cm3 wody destylowanej i kilka kropel fenoloftaleiny, a następnie wsyp kolejno: do pierwszej probówki niewielka ilość tlenku magnezu (II), do drugiej probówki tlenku wapnia i do trzeciej probówki tlenku żelaza (III). Zawartość probówek wymieszaj bagietką.
Nauczyciel prosi o napisanie obserwacji i wniosków na kartach pracy.
Po wykonaniu doświadczenia nauczyciel kieruje pytania do całej klasy:
N: Co zaobserwowaliście?
U: Roztwór zmienił barwę na malinową w probówce I, gdzie umieszczony został tlenek magnezu (II) i w probówce II, gdzie umieszczony został tlenek wapnia (II). W probówce III, gdzie znajduje się tlenek żelaza (III) roztwór nie zmienił zabarwienia.
N: Jakie możemy wyciągnąć wnioski na podstawie tych obserwacji?
U: Tlenek magnezu(II) i tlenek wapnia (II) reagują z wodą. Powstały nowe substancje, które zmieniły zabarwienie roztworów na malinową. Tlenek żelaza (III) nie reaguje z wodą.
N: Jakie substancje powstały i jaki jest ich charakter chemiczny?
U: Substancje, które powstały to wodorotlenek magnezu(II) i wodorotlenek wapnia (II), które mają zasadowy charakter chemiczny.
N:Dzięki czemu możemy określić charakter chemiczny roztworów.
U:Charakter chemiczny możemy określić dzięki fenoloftaleinie, która jest wskaźnikiem zmieniającym barwę na malinową, gdy roztwór ma charakter zasadowy.
Nauczyciel podaje ogólny schemat reakcji:
Tlenek metali aktywnych + woda wodorotlenek metalu
N: Proszę na podstawie ogólnego schematu reakcji napisać równania przeprowadzonych reakcji.
Nauczyciel wybiera ucznia, uczeń zapisuje.
1.MgO + H20 Mg(OH)2
2.CaO + H2O Ca(OH)2
3.Fe2O3 + H2O X
N:Na podstawie doświadczenia wnioskujemy, że nie wszystkie tlenki metali reagują z wodą. Do tlenków, które reagują z wodą zaliczamy tlenki metali aktywnych czyli metali I i II grupy(oprócz berylu) układu okresowego. Do tlenków, które nie reagują z wodą zaliczamy np.: CuO, ZnO, Fe2O3. Są to tlenki metali, które są zbyt mało reaktywne. Skoro wiemy już jak reagują tlenki metali z wodą przejdźmy do doświadczeń sprawdzających zachowanie się metali z wodą.
Nauczyciel wykonuje pierwsza część doświadczenia.
DOŚWIADCZENIE 2
„Badanie zachowanie się sodu, magnezu i cyny wobec wody w obecności fenoloftaleiny”
Na
I
H2O + fenoloftaleina
Opis wykonywanego doświadczenia:
Do zlewki i dwóch probówek wlewamy wodę i kilka kropel fenoloftaleiny, a następnie wrzucamy przygotowaną małą grudę sodu. Do wylotu probówki zbliżamy zapalone łuczywko.
Nauczyciel prosi uczniów o zapisanie obserwacji i wniosków na karcie pracy.
Uczniowie wykonują drugą część doświadczenia.
Mg Sn
II III
H2O + fenoloftaleina
Opis wykonywanego doświadczenia:
Do zlewki i dwóch probówek wlewamy wodę i kilka kropel fenoloftaleiny, a następnie dodajemy kolejno magnez i cynę. Probówki podgrzewamy dla lepszego efektu. Do wylotu probówek zbliżamy zapalone łuczywko.
Nauczyciel prosi uczniów o zapisanie obserwacji i wniosków na karcie pracy.
Po wykonaniu doświadczenia nauczyciel kieruje pytania do całej klasy:
N:Jakie są wasze obserwacje?
U: Roztwór w I i II naczyniu zmienił barwę na malinową. W III naczyniu brak zmiany barwy. Reakcja w zlewce przebiegała gwałtownie. Wydziela się gaz. Palące się łuczywko zbliżone do wylotu probówki zgasło i wywołało charakterystyczny trzask.
N:Jakie więc wnioski możemy wyciągnąć z podanych przez was obserwacji ?
U: Sód i magnez reagują z wodą. Cyna nie reaguje z wodą. Sód jest pierwiastkiem aktywniejszym. Powstają nowe substancje o charakterze zasadowym- wodorotlenek sodu i wodorotlenek magnezu. Gaz który się wydziela to wodór.
Nauczyciel podaje ogólny schemat reakcji:
Metal + woda wodorotlenek + wodór
N: Proszę na podstawie ogólnego schematu reakcji napisać równania przeprowadzonych reakcji.
Nauczyciel wybiera ucznia, uczeń zapisuje
2 Na + H2O 2NaOH + H2
Mg + 2H2O Mg(OH)2 + H2
Sn + H2O X
N: Na podstawie doświadczenia wnioskujemy, że nie wszystkie metale reagują z wodą. Do metali, które reagują z wodą dając wodorotlenki zaliczamy metale aktywne należące do I i II (oprócz berylu)grupy układu okresowego pierwiastków. Wodorotlenki metali spoza tych grup np. Al.(OH)3, otrzymujemy innymi sposobami.
N: Dla utrwalenia zdobytych informacji przejdźmy do zadań.
Zadania – karta pracy ucznia
Zadanie 1. Dokończ podane równania reakcji lub zaznacz, że nie zachodzą.
a)K + H2O
b) CuO + H2O
c) BaO + H2O
d) Be + H2O
Odpowiedzi:
a)K +2 H2O KOH + H2
b) CuO + H2O X
c) SrO + H2O Sr(OH)2
d) Be + H2O X
Zadanie 2. Napisz równanie reakcji otrzymywania wodorotlenku baru dwoma sposobami.
Odpowiedz-
A Ba + 2H2O Ba(OH)2 + H2
B 2Ba + O2 2BaO BaO + H2O Ba(OH)2
Zadanie 3.Ułóż wzory sumaryczne wodorotlenków: glinu, litu, rubidu i radu.
Odpowiedzi-
Al(OH)3 , LiOH, RbOH, Ra(OH)2
Rekapitulacja:
Nauczyciel podsumowuje lekcje:
N: Proszę o podanie metali aktywnych.
U: Metale aktywne to metale należące do I i II grupy układu okresowego pierwiastków z wyjątkiem berylu.
N: Jaka była pierwsza poznana metoda otrzymywania wodorotlenków?
U: Pierwszą metodą otrzymywanie wodorotlenków była reakcja tlenków metali aktywnych z wodą.
N: Proszę podać drugą metodę otrzymywania wodorotlenków.U: Drugą metodą otrzymywania wodorotlenków jest reakcja tlenków metali aktywnych z wodą.
N: Czy wodorotlenek jest jedynym produktem tej reakcji?
U: Nie, produktem ubocznym jest wodór.
N:Co dzieję się gdy zapalone łuczywko umieścimy u wylotu probówki, z której wydostaje się wodór?
U: Słyszymy charakterystyczny trzask.
Treść zadania domowego:
Zadanie 1.
Ułóż równania reakcji magnezu, cezu, fransu i cynku z wodą lub zaznacz, że reakcja nie zachodzi.
Odpowiedzi-
Mg + 2H2O Mg(OH)2 + H2
2Cs + 2H2O 2CsOH + H2
2Fr + 2H2O 2FrOH + H2
Zn + H2O X
Zadanie 2.
Zapisz odpowiedni wzór przy nazwach wodorotlenków
Wodorotlenek antymonu (III) –
Wodorotlenek sodu -
Wodorotlenek ołowiu (II) -
Wodorotlenek radu –
Odpowiedzi-
Wodorotlenek antymonu (III) – Sb(OH)3
Wodorotlenek sodu - NaOH
Wodorotlenek ołowiu (II) – Pb(OH)2
Wodorotlenek radu – Ra(OH)2
Załączniki:
Karta pracy ucznia.