Jak zapisujemy zmiękczenia

Jak zapisujemy zmiękczenia? Konspekt lekcji języka polskiego w kl. IV

Czas trwania : 45 min.
Temat : Jak zapisujemy zmiękczenia w naszym języku?
Metoda : działań praktycznych.
Materiał : wyrazy zawierające głoski miękkie , wierszowane zagadki, tekst pt. Maj.

Cel ogólny : uczeń stosuje zasadę ortograficzną dotycząca zmiękczeń.
Cele operacyjne : uczeń zna sposoby zapisu zmiękczeń,
umie wskazywać samogłoski i spółgłoski,
potrafi poprawnie zapisać wyrazy zawierające zmiękczenia.

Przebieg lekcji.

1.Prowokacja.
"i" – Co wiemy o tym znaku? Jakie pełni funkcje w naszym języku?

2.Komputerek - róż nicowanie słuchowe głosek twardych i miękkich w wyrazach.
Dzieci otrzymują zestawy kółek w dwóch kolorach. Po wymówieniu kolejnych wyrazów przez nauczyciela uczniowie podnoszą do góry odpowiednie kółko: zielone (głoski twarde ), pomarańczowe ( głoski miękkie ).

całyciało
sadzawkadziadek
sianosama
ciekawycebula
zebrazięba
nosynosi
Kasiakasa
nosekniosę

3. Zapis tematu lekcji.

4.Ćwiczenia wprowadzające pisownię zmiękczeń.

a.Odgadywanie zagadek .
b. Zapis wyrazów – odpowiedzi na tablicy.
c.Wskazanie samogłosek lub spółgłosek w sąsiedztwie zmiękczeń.


Z ziemi się rodzi,
z jednego wiele,
najsmaczniejszy jesienią
pieczony w popiele.

To jest zagadka
niezwykle prosta:
kim jest dla ciebie
twej mamy siostra?

Długie uszy,
pyszczek myszy,
lata nocą, świetnie słyszy.

Jakie zwierzę sobie pozwala
kupować buty u kowala?

Rozbłyska o wschodzie
o zachodzie gaśnie,
kiedy jest południe
to świeci najjaśniej.

Czerwony, gorący,
czyni wielkie szkody,
a na wodę syczy, bo się boi wody.

Imię dostały od kaczek,
płatki złoci im słońce,
w ogródku ich nie zobaczysz,
spotkasz je za to na łące.

Jaki towarzysz podróży
to się skróci, to wydłuży?

Odgadnąć to łatwa sprawa,
jak się zwie suszona trawa?




Na tablicy wyrazy: ziemniak, ciocia, nietoperz, koń, słońce, ogień, kaczeńce, cień, siano.

d. Analiza wzrokowa.

5. W podanych wyrazach zamaluj na czerwono samogłoskę występującą po zmiękczeniu, a na
niebiesko spółgłoskę, która występuje po zmiękczeniu.


koziołek nieboMaciek osioł boćki
łabędzie dzieci pomarańcze kuźnia


Zadanie przygotowane w kopercie dla każdego dziecka.


6. Ćwiczenia utrwalające.
a. Uzupełnienie tabeli :

Zmiękczenia:
przez kreseczkę przez ,, i „
koń ziemniak
kaczeńce nietoperz
słońce ciocia
pomarańcze siano

b. Zabawa w ,, domino” .

Ułóż karteczki domina w taki sposób, aby sylaba kończąca wyraz była początkiem wyrazu następnego. Układankę zacznij od sylaby ,, ciast”.

ciast ko ko nie nie bo bo ciek


c. Ćwiczenia w czytaniu.

Maj
Jest maj. Jak ślicznie jest w ogródku i na polach. Na niebie świeci
słońce. Zielenią się drzewa. Zakwitły czereśnie, wiśnie, śliwy i jabłonie.
Niedługo będą owoce. Już czerwienią się tulipany. Wszyscy chętnie
spacerują. Tylko leń zostanie w domu.

7.Praca domowa i ocena pracy podczas lekcji.

