Politechnika Poznańska Wydział Elektryczny Instytut Elektrotechniki i Elektroniki PrzemysłowejZakład Mechatroniki i Maszyn Elektrycznych |
---|
Przedmiot: Laboratorium Maszyn Elektrycznych Temat ćwiczenia: „Metoda techniczna pomiaru impedancji zwarciowej.” |
Rok akademicki: 2013/2014 Kierunek: Elektrotechnika Rok studiów: III Semestr: V Nr grupy: E3/2 |
Uwagi: |
Cel ćwiczenia:
Pomiar impedancji zwarcia w celu sprawdzenia poprawności i bezpieczeństwa działania urządzenia (silnik elektryczny) metodą techniczną.
Schemat układu pomiarowego:
Pomiary i obliczenia:
Połączenie szeregowe czterech rezystorów
Dla woltomierza analogowego: Dla woltomierza cyfrowego:
U1 = 230V U1 = 230V
Uz = 227,5V Uz = 228V
IZ = 2,2A IZ = 2,1A
ZP = $\frac{U_{1}{- U}_{Z}}{I_{Z}}$ = $\frac{230 - 227,5}{2,2} = \ $1,14 Ω ZP = $\frac{U_{1}{- U}_{Z}}{I_{Z}}$ = $\frac{230 - 228}{2,1} = \ $0,95 Ω
Izrz = $\frac{U_{1}}{Z_{Z}} = \frac{230}{1,14} = 201,75A$ Izrz = $\frac{U_{1}}{Z_{Z}} = \frac{230}{0,95} = 242A$
Połączenie szeregowe trzech rezystorów
Dla woltomierza analogowego: Dla woltomierza cyfrowego:
U1 = 230V U1 = 230V
Uz = 227,5V Uz = 227V
IZ = 2,9A IZ = 3A
ZP = $\frac{U_{1}{- U}_{Z}}{I_{Z}}$ = $\frac{230 - 227,5}{2,9} = 0,86\Omega\ $ ZP = $\frac{U_{1}{- U}_{Z}}{I_{Z}}$ = $\frac{230 - 227}{3} = 1\Omega\ $
Izrz = $\frac{U_{1}}{Z_{Z}} = \frac{230}{0,86} = 267A$ Izrz = $\frac{U_{1}}{Z_{Z}} = \frac{230}{1} = 230A$
Połączenie równoległe czterech rezystorów
Dla woltomierza analogowego: Dla woltomierza cyfrowego:
U1 = 230V U1 = 230V
Uz = 225V Uz = 223V
IZ = 9,1A IZ = 9A
ZZ = $\frac{U_{1}{- U}_{Z}}{I_{Z}}$ = $\frac{230 - 225}{9,1} = 0,55\Omega$ ZZ = $\frac{230 - 223}{9} = 0,78\Omega$
Izrz = $\frac{U_{1}}{Z_{Z}} = \frac{230}{0,55} = 418A$ Izrz = $\frac{U_{1}}{Z_{Z}} = \frac{230}{0,78} = 294A$
Połączenie równoległe dwóch rezystorów
Dla woltomierza analogowego: Dla woltomierza cyfrowego:
U1 = 230V U1 = 230V
Uz = 215V Uz = 216V
IZ = 18A IZ = 18,2A
ZZ = $\frac{U_{1}{- U}_{Z}}{I_{Z}}$ = $\frac{230 - 215}{18} = 0,83\Omega\ $ ZZ = $\frac{U_{1}{- U}_{Z}}{I_{Z}}$ = $\frac{230 - 216}{18,2} = 0,77\Omega\ $
Izrz = $\frac{U_{1}}{Z_{Z}} = \frac{230}{0,83} = 277A$ Izrz = $\frac{U_{1}}{Z_{Z}} = \frac{230}{0,77} = 299A$
Tab.1 Obliczanie błędów:
L.p. | Wartość zmierzona napięcia U [V] | Wartość zmierzona prądu I [A] | δU | ΔU | δI | ΔI | δZz |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | 230 | 2,2 | 0,7 | 1,6 | 2,3 | 0,05 | 3 |
2. | 227,5 | 2,9 | 0,7 | 1,6 | 1,7 | 0,05 | 2,4 |
3. | 225 | 9,1 | 0,7 | 1,6 | 0,6 | 0,05 | 1,3 |
4. | 215 | 18 | 0,7 | 1,6 | 0,6 | 0,1 | 1,3 |
Przykładowe obliczenia:
Dla pomiaru nr 1:
I = 2,2 A
c = $\frac{\text{zakres}}{l.dzialek} = stala\ miernika$
$$c = \frac{10}{100} = 0,1\frac{A}{\text{dz}}$$
δI = $\delta kl*\frac{I_{\max}}{I} = 0,5*\frac{10}{2,2} = 2,27\%\ \approx 2,3\%\ $
$\Delta I = \frac{\text{δI}_{\%}*I}{100\%} = \frac{2,3*2,2}{100}$ =0,05A
Dla pomiaru nr 3:
U= 225 V
c = $\frac{\text{zakres}}{l.dzialek} = stala\ miernika$
$$c = \frac{300}{120} = 2,5\frac{V}{\text{dz}}$$
δU = $\delta kl*\frac{U_{\max}}{U} = 0,5*\frac{300}{225} = 0,67\%\ \ 0,7\%\ $
$\Delta U = \frac{\text{δU}_{\%}*U}{100\%} = \frac{0,7*225}{100}$ =1,575V ≈ 1,6V
Dla pomiaru nr 4
δZz = δU + δI = 0,7 + 0,6 = 1,3%
Sprawdzenie warunku samoczynnego wyłączenia zasilania:
Zs * Iw ≤ U0
Iw = k • IN
IN− prąd znamionowy bezpiecznika, k − współczynnik zależny od charakterystyki działania.
Zakładamy, że zabezpieczenie ochronne posiada charakterystykę typu C, wówczas:
Zs • 10 • IN ≤ U0
Zs = 0, 87 Ω
$$I_{N} \leq \frac{U_{0}}{10 \bullet Z_{s}}$$
$$I_{N} \leq \frac{230}{10 \bullet 0,87} = 26\text{\ A}$$
Iw = 10 • 26 = 260 A
Iz ≥ Iw
Wnioski:
Prąd wyłączeniowy Iw jest mniejszy od wyznaczonego analitycznie prądu zwarciowego Iz. W przypadku zwarcia wyłącznik różnicowo-prądowy powinien samoczynnie i szybko rozłączyć obwód
Pomiary wykonane miernikiem cyfrowy wykazują się większą dokładnością niż pomiary wykonane miernikiem analogowym,
Otrzymane przez nas wyniki badań mogą być obarczone dużymi błędami, gdyż błędy pomiarów napięć o wartości 1V mogą być przyczyną błędów obliczeń od 20-40%. W naszym przypadku błędy napięcia są większe niż 1V, co wpływa na znaczną różnicę wartości impedancji zwarcia.