wprowadzenie liczby 9

Scenariusz zajęć

Prowadzący: Magdalena Mrozek

Klasa: 1

Tematyka kompleksowa: „Kwiaty”

Dominujące obszary edukacyjne:

7- edukacja matematyczna

Cele ogólne:

- zapoznanie z cyfrą 9

- kształcenie pojęcia liczby 9 w aspekcie kardynalnym, porządkowym i miarowym,

- nauka pisania liczby 9

Cele operacyjne- dziecko potrafi:

- klasyfikować elementy zbiorów

- określić liczebność zbiorów

- dopełniać do 9

- stworzyć zbiory dziewięcioelementowe i przeliczyć zbiory w zakresie 9

-używać liczebników porządkowych do określania kolejności zbiorów

- dopasować klocki odpowiedniego wielkości cyfry 9

- rozkładać cyfrę 9 na składniki w aspekcie kardynalnym oraz algebraicznym, posługując się znakiem „+”

-porównać liczby w zakresie 9, stosując znaki: „<”, „>”, „=”

-rozwiązać i ułożyć na podstawie rysunku treści zadań tekstowych

Metody:

Oglądowa- pokaz obserwacja

Czynna- metoda zadań stawianych dziecku, metoda ćwiczeń

Słowna- objaśnienia i instrukcje, opowiadanie

Formy: indywidualna, z całą grupą

Przebieg:

Lp.

Sytuacje edukacyjne

( czynności nauczyciela)

Czynności ucznia Środki dydaktyczne

1.

Powstanie cyfry 9

Nauczyciel przypina na tablicy szablony ośmiu kwiatków. Każde dziecko otrzymuje zestaw kwiatków.

- policzcie ile kwiatków zostało przypiętych do tablicy? Przypnijcie obok kartonik z odpowiednią cyfrą.

Dzieci układają kwiatkami na stoliku. Liczą ile mają kwiatków. Dopasowują odpowiedni kartonik do ilości kwiatków. Wykonują polecenia razem z pokazem nauczycielki. szablony kwiatów, kartoniki z cyframi

2.

Aspekt kardynalny cyfry 9

Nauczyciel prezentuje uczniom wystawkę „kwiaty wiosny”. W wazonikach, doniczkach i słoikach znajdują się kwiatki: 9 tulipanów, 9 stokrotek, 9 maków, 9 żonkili, 9 róż, 9 słoneczników,

- ile zbiorów można wyróżnić w naszej wystawce?

- ile elementów liczy zbiór tulipanów?

- ułóżcie na ławce przed sobą tyle fasolek ile liczy zbiór goździków

- pokażcie na palcach liczbę zbiorów

Dzieci odpowiadają na pytania dotyczące kwiatków. Liczą ile jest zbiorów, ile jest kwiatków w wazonie. Na Zadania nauczycielki układają na stoliku odpowiednia odpowiedź za pomocą fasolek. Naturalne okazy kwiatów, słoik, wazon, doniczki, fasolki

3.

Nauka pisania cyfry 9.

Nauczyciel prezentuje planszę z zestawu dotyczącego monografii liczb.

- Jak wygląda cyfra 9?

- Gdzie znajduje się „główka” cyfry 9?

- Narysujcie w zeszytach zbiór 9 kwiatków. Jaką cyfrą go podpiszemy?

Nauczyciel prezentuje sposób pisania cyfry 9 w dużym i małym formacie oraz w „kratkach” zeszytu. Każdemu uczniowi pisze wzór w zeszycie. Następnie uczniowie samodzielnie piszą cyfrę 9 w powietrzu, później w zeszytach i kartach pracy.

Rozmowy na temat kształtu, wyglądu cyfry 9. Dzieci rysują w zeszycie 9 kwiatków. Dzieci piszą cyfrę w powietrzu, następnie w dużym formacie i małym bez kratek. Kreślą cyfrę po śladzie, a później piszą samodzielnie cyfrę pod ilością kwiatków narysowanych wcześniej. Plansza, zeszyty, wzór cyfry 9

4.

Aspekt porządkowy cyfry 9.

Nauczyciel rozkłada na stole 9 wazoników w jednym rzędzie, jeden obok drugiego:

-policzcie ile jest wazoników. Zacznijcie od wazonu najbliżej drzwi. Teraz zacznijcie od strony przeciwnej.

- włóżcie do wazonu pierwszego z prawej strony tulipana, a do dziewiątego z prawej różę

- Czy w trzecim wazonie od prawej jest kwiatek?

Dzieci wykonują zadania powierzone przez nauczycielkę. Liczą ilość wazonów. Przeliczają je od prawej i od lewej strony. 9 wazonów, kwiatki

5.

Aspekt miarowy cyfry 9.

Nauczyciel rozdaje uczniom klocki Cuisneire’a:

- Wyjmijcie z pudełka klocek, który oznaczamy cyfrą 1

- ułóżcie przed sobą 9 klocków, jeden koło drugiego w równym rzędzie

- sprawdźcie, który z pozostałych klocków ma taką samą długość jak 9 tych klocków razem?

- jaką cyfrą możemy go określić?

- zmierzcie klockiem, który oznaczamy cyfrą 9 długość zeszytu, poprzez odkładanie tego klocka. Ile razy go odłożyłeś?

Dzieci posługują się klockami Cuisneire’a. Wykonują polecenia nauczycielki. Układają podaną liczbę na stoliku przed sobą. Dopasowują klocek odpowiedni do 9 jednostek. klocki Cuisneire’a

6.

Rozkład liczby 9 na składniki.

Nauczyciel przypina na tablicy 9 tulipanów oraz rysuje dwie pętelki.

- Rozłóżcie te 9 tulipanów do tych pętelek na różne sposoby. Za każdym razem zapisujcie pod każdą z pętelek cyfrę, która oznacza liczbę kwiatków w tej pętelce.

- Zapiszcie te cyfry, zaś literę „i” zastąpcie znakiem „+”. Przed każdą parą zapiszcie cyfrę 9.

Uczniowie przypinają wewnątrz pętelek szablony tulipanów, a następnie piszą pod nimi odpowiednie cyfry, które mogą łączyć przy pomocy litery „i”. Powstają pary liczb: 8 i 1, 7 i 2, 6 i 3, 5 i 4, 4 i 5, 3 i 6, 2 i 7. Ilustracje-9 tulipanów

7.

Porównanie cyfry 9 z innymi liczbami wcześniej poznanymi.

-Ułóżcie kartoniki z cyframi w jednym rzędzie, w szeregu rosnącym. Pomiędzy nimi wstawcie odpowiednie znaki: mniejszości, większości i równości.

- która liczba jest najmniejsza a która największa?

- jaka cyfra poprzedza 9?

-o ile wzrastają kolejne liczby?

- o ile cyfra 9 jest mniejsza od cyfry 8?

Uczniowie układają cyfry i znaki w następujący sposób 1<2<3<4<5<6<7<8<9. Rozmowy na temat wzrostu cyfr, te które są przed i po danej cyfrze. Kartoniki z cyframi

8.

Zastosowanie cyfry 9 w rozwiązywaniu zadań.

Kasia kupiła mamie 7 kwiatków. Jej brat Jacek kupił jeszcze 2. Ile kwiatków dostała mama?

Analiza treści zadania

-ile kwiatków kupiła Kasia?

-Ile kwiatków kupił Jacek?

Dzieci słuchają uważnie zadania z treścią. Zapisują działanie oraz wynik w zeszycie. Na koniec sprawdzają odpowiedzi. Zadanie z treścią
