Scenariusz zajęć przyrodniczych dla klasy I szkoły podstawowej

Pobierz cały dokument
Scenariusz zajęć przyrodniczych dla klasy I szkoły podstawowej.docx
Rozmiar 17,7 KB

Scenariusz zajęć przyrodniczych dla klasy I szkoły podstawowej

Czas: 30 minut

Prowadząca: Magdalena Kędzierska

Blok tematyczny: Jesień w sadzie.

Temat do dziennika: Zapoznanie dzieci z pracami wykonywanymi jesienią na działce oraz z wybranymi warzywami okopowymi na podstawie wycieczki i spotkania z ogrodnikiem.

Cel ogólny: zapoznanie dzieci z pracami wykonywanymi jesienią na działce oraz z wybranymi warzywami okopowymi.

Cele operacyjne: uczeń:

  • opowiada, jak wygląda jesień na działce,

  • opowiada o pracy ogrodnika na działce,

  • zna wybrane warzywa okopowe,

  • wie, czym różnią się warzywa okopowe od innych warzyw,

  • rozpoznaje wybrane warzywa okopowe po opisie i po dotyku,

  • nazywa warzywa na obrazkach.

Metody pracy: słowna, oglądowa, aktywizująca.

Formy pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa.

Środki dydaktyczne: obrazek przedstawiający pracę na działce pocięty na puzzle, sylwety warzyw, warzywa, pudełko, karty pracy.

Przebieg zajęć:

  1. Czynności organizacyjno – porządkowe.

  2. Wprowadzenie do tematu na podstawie omówienia wcześniejszej wycieczki i ułożonego z puzzli obrazka.

Nauczyciel dzieli dzieci na 5 grup i każdej grupie rozdaje pocięty na kawałki obrazek. Zadaniem dzieci jest ułożenie obrazka. Następnie nauczyciel zadaje pytania:

  1. Co jest przedstawione na obrazku?

  2. W jakim zawodzie pracują osoby na rysunku?

  3. Jakie czynności wykonują ogrodnicy?

  4. A o jakich pracach na działce opowiadał pan ogrodnik podczas wycieczki?

  5. Jakie warzywa są wykopywane jesienią?

  1. Omawianie wybranych warzyw na podstawie zagadek i obrazków.

Nauczyciel zadaje dzieciom zagadki. Dzieci, które znają odpowiedź zgłaszają się. Wybrane przez nauczyciela dziecko zawiesza na tablicy obrazek, który jest rozwiązaniem zagadki i opisuje własnymi słowami warzywo.

ZAGADKI:

  1. Dobra gotowana, dobra i surowa,

Choć nie pomarańcza, lecz pomarańczowa.

Kiedy za zielony pochwycisz warkoczyk,

I pociągniesz mocno – wnet z ziemi wyskoczy. MARCHEWKA

  1. Każdy odgadnie tę zagadkę:

Ma biały korzeń i zieloną natkę. PIETRUSZKA

  1. Ma gruby brzuszek i ogonek mały,

Będzie z niego pewnie barszczyk doskonały. BURAK

  1. Liście długie ma, zielone jeden w drugim ułożone.

Przy korzonkach biała główka, pyszna z niego jest surówka. POR

  1. Biała bulwa pomarszczona, do rosołu wymarzona. SELER

  2. Pod krzakiem w polu rośnie ich wiele,

Dzieci je chętnie pieką w popiele. ZIEMNIAK

  1. Posadził dziadek wioną w ogrodzie,

Chodził ją potem oglądać co dzień. RZEPA

  1. Zabawa ruchowa pt. „Sałatka jarzynowa”.

Nauczyciela zaprasza dzieci na dywan i rozdaje dzieciom sylwety warzyw: marchew, pietruszka, burak, ziemniak. Wszystkie dzieci siedzą w kole. Na polecenie nauczyciela odpowiednie dzieci zamieniają się miejscami, np.: marchewki z pietruszkami – dzieci szybko zamieniają się miejscami; buraki z ziemniakami. Na hasło SAŁATKA JARZYNOWA każde dziecko zmienia miejsce.

  1. Odgadywanie przez dzieci, jakie to warzywo na podstawie dotyku.

Do przygotowanego pudełka z otworami na ręce nauczyciel (tak żeby dzieci nie widziały) wkłada wybrane przez siebie warzywo. Zadaniem wybranego dziecka jest odgadnięcie, jakie to warzywo.

  1. Zadanie w karcie pracy.

Nauczyciel rozdaje dzieciom kartę pracy i wyjaśnia jak zrobić zadanie: należy odpowiednio połączyć części warzyw: część rosnącą pod ziemią z częścią rosnącą nad ziemią – liśćmi, natką.

  1. Ozdabianie przez dzieci sylwety warzywa i jedzenie marchewki.

Nauczyciel rozdaje każdemu dziecku małą sylwetę owocu i częstuje marchewką. Zadaniem dzieci jest ozdobienie warzywa w zależności od tego, czy podobały im się zajęcia, czy nie. Dzieci, które mają ochotę częstują się marchewką.

  1. Podziękowanie uczniom za współpracę. Zakończenie zajęć.

Pobierz cały dokument
Scenariusz zajęć przyrodniczych dla klasy I szkoły podstawowej.docx
