448


Konspekt zajęć z dnia 30.03.2007r

Temat: Utrwalenie litery „ł” na podstawie piosenki „Łapki” według Metody Dobrego Startu Marty Bogdanowicz oraz rozwiązywanie krzyżówek.

Formy organizacyjne: indywidualna, grupowa.

Metody: metoda Dobrego Startu, zadań stawianych do wykonania

Środki dydaktyczne: kasety i płyty z nagraniami, woreczki z grochem, tacki z kaszą, farby, mazaki, kredki, nożyczki, klej, plastelina.

Cele etapowe: - wykorzystywanie w pracy nad przygotowaniem dzieci do nauki pisania Metody Dobrego Startu;

- organizowanie zabaw oraz proponowanie wykonania ćwiczeń sprzyjających rozwojowi koordynacji wzrokowo-ruchowej;

- rozwijanie orientacji przestrzennej

Cele operacyjne: - praca wyrównawcza: - dziecko podczas zabawy ruchowej wykaże się znajomością schematu ciała (strony lewej i prawej);

- dziecko odtworzy literę „ł” w rytmie poznanej piosenki;

- dziecko poprawnie odtworzy wzór graficzny litery „ł” podczas pisania na: tackach z kaszą, malowania palcem umoczonym w farbie oraz pisania mazakiem na kartce;

- praca stymulująca - dziecko wykaże się umiejętnością czytania wyrazów podczas rozwiązywania krzyżówek;

- dziecko ćwiczy mięśnie dłoni i palców ugniatając plastelinę

Przebieg:

  1. Zajęcia wprowadzające.

  1. Powitanie przez piosenkę - „Podajmy ręce w koło”.

  2. Sprawdzimy czy wszystkie dzieci pamiętają, gdzie mają swoją prawą stronę.

Piosenka „Prawa ręka, noga prawa” - z ilustracją ruchowa.

Piosenka „Hoki, poki”

W ramach pracy stymulującej dzieci dostają krzyżówki obrazkowe - dzieci zdolne, a pozostałe dzieci otrzymują kontur literki „ł”, którą mają wykleić plasteliną w wiosenny sposób.

Praca wyrównawcza:

  1. Zagadka.

Piesek je ma, kotek je ma.

Tyle co dwa dodać dwa? (łapki)

  1. Słuchanie piosenki „Łapki”

- O czyich łapkach opowiada piosenka?

- Ile piesek ma łapek?

- Dokończcie zdanie - Duży pies ma duże..........(łapy)

Mały pies ma małe.........(łapki)

  1. Zajęcie właściwe.

  1. Ćwiczenia ruchowe.

Pieski kładą się na plecach i machają łapkami. Potem pieski idą na spacerek i chodzą na czterech łapkach, najpierw powoli, potem szybko.

  1. Ćwiczenia ruchowo - słuchowe.

Śpiewając piosenkę wystukują rytm na woreczkach dwiema dłońmi jednocześnie, najpierw wewnętrzną stroną dłoni, potem zewnętrzną.

  1. Ćwiczenia ruchowo-słuchowo-wzrokowe

- pokaz litery, analiza wyglądu, omówienie sposobu pisania

- wodzenie palcem po wzorze (bez piosenki)

- pisanie na tackach z kaszą

- pisanie po wzorze palcem umoczonym w farbie(stawianie pieczątek)

- pisanie mazakiem na dużych kartkach

  1. Zajęcia końcowe.

Połóżcie się na podłodze. Zamknijcie oczy i słuchając piosenki starajcie się wczuć w to, co ona opowiada. „Łapki” się zmęczyły i muszą troszkę odpocząć, ale kiedy skończy się muzyka to powrotem będą wypoczęte i znowu będą mogły biegać, skakać i się bawić.


