D Gruszczynska Podroz scenariusz, Scenariusze


Szczegółowy scenariusz

Oddział dzieci 6-letnich

Opracowanie scenariusza i prowadzenie: Danuta Gruszczyńska

Temat: Podróż do Wielkiej Brytanii

Cele ogólne:

Cele operacyjne:

Dziecko:

Metody: czynne, słowne i oglądowe ze szczególnym wykorzystaniem elementów pedagogiki zabawy

Forma: zbiorowa i indywidualna

Pomoce:

Materiały i narzędzia:

Przebieg:

  1. Demonstracja dzieciom mapy, której dotychczas nie było w przedszkolu. Jest to mapa Europy w wersji dla dzieci (bogato ilustrowana). Wspólne oglądanie mapy, odszukiwanie na niej Polski oraz innych krajów.

  2. Zapytanie dzieci, do którego kraju chciałyby pojechać gdyby mogły zrobić to w tej chwili. Padają różne propozycje - dziecko, które wymieniło jakiś kraj próbuje go odnaleźć na mapie. Na koniec nauczycielka przedstawia swoją propozycję - podróż do Wielkiej Brytanii (robi to tak sugestywnie by wszystkie dzieci zapragnęły podróży właśnie do tego kraju).

  3. Krąg Rady (rodzaj przedszkolnego sejmu) - podjęcie decyzji (przez głosowanie) dokąd odbędziemy podróż (mnie się udało - jednogłośnie wybrana została Wielka Brytania).

  4. Odszukanie i wskazanie na mapie Wielkiej Brytanii.

  5. Wspólne ustalenie zasad podróżowania - zabawa integrująca grupę ,,Kontrakt” (zawarcie z grupą umowy dotyczącej zasad podróżowania).

  6. Lot do Londynu - ilustracja ruchowa lotu samolotu przy muzyce (start z przysiadu, lot - bieg z wyciągniętymi w bok ramionami, lądowanie - przysiad itp.).

  7. Powitanie na lotnisku w Londynie - stojąc w kręgu ramię przy ramieniu, trzymając się za ręce przesyłamy iskierkę (nauczycielka albo wybrane dziecko lekko ściska dłoń kolegi stojącego po jego prawej stronie, ten przekazuje uścisk następnemu - powitanie jest zakończone kiedy uścisk dojdzie do osoby, która pierwsza wysłała iskierkę.)

  8. Zabawa tematyczna w odprawę celną na lotnisku (wyjaśnienie dzieciom czym zajmują się celnicy i dlaczego ich praca jest ważna).

  9. Zwiedzanie Londynu (nauczycielka i nieodłączna Pyza przyjmują w zabawie rolę przewodników):