SCENARIUSZ ZAJĘĆ W PRZEDSZKOLU
Małgorzata Etmańska
Temat wielotygodniowy: Do czego potrzebny jest prąd?
Temat dnia: Powtórzenie wiadomości dotyczących prądu elektrycznego.
Cel ogólny: Utrwalenie zdobytych wiadomości.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
wysłucha opowiadania;
pozna nową literkę;
poszuka literek w wyrazie;
aktywnie uczestniczy w konkursie;
samodzielnie policzy swoje naklejki.
Metody:
podająca: rozmowa;
praktyczna: liczenie naklejek - żarówek.
Formy:
indywidualna;
zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
naklejki;
napisy do wyszukiwania liter;
książka „Przygody kotka Atlasa”.
Przebieg zajęć:
Nauczyciel czyta dzieciom dalszy ciąg opowiadania „Przygody kotka Atlasa”. Po przeczytaniu rozmawia z dziećmi na temat przeczytanego fragmentu.
Prezentacja nowej literki „O” - pisanej i drukowanej.
Wyszukiwanie w wyrazach do tej pory poznanych literek.
Określanie przez dzieci, na którym miejscu w wyrazie jest literka „o”.
Wyszukiwanie króla i królowej (dziecka, które na literkę O na początku imienia).
Zabawy ruchowe, np.: „Stonoga”, „Tańczymy la ba da”, „Nie chce cię znać”, itp.
Rozpoczęcie quizu dotyczącego prądu elektrycznego. Quiz ma na celu przypomnienie i utwalenie do tej pory poznanych wiadomości. Nauczyciel czyta różnego typu polecenia i pytania, a zadaniem dzieci jest odpowiadanie. Za każdą prawidłową odpowiedź dziecko otrzymuje naklejkę - żarówkę. Na koniec konkursu dzieci otrzymuja nagrody w postaci słodyczy.
Pytania na konkurs:
Wymień 3 przyrządy, które służą do oświetlania ciemnych pomieszczeń. (łuczywo, kaganek, lampa oliwna, lampa naftowa, ognisko, żarówka)
Jak autor jednego z wierszy, które czytaliśmy nazwał kontakt elektryczny? (pstryczek-elektryczek)
Jakie są miejsca w klasie, w których jest prąd? (gniazdko elektryczne, kontakt elektryczny)
Co to są słupy wysokiego napięcia? (są to słupy, w których płynie prąd)
Skąd bierze się prąd? (z elektrowni)
Jakie mamy elektrownie? (słoneczne, wodne, wiatrowe)
Wymień 5 urządzeń elektryczny, które pomagają w domu.
Nie smakują mu cukierki, nie smakują lody. Za to z apetytem zjada kurz z podłogi. (odkurzacz)
Przedmiot niezbędny, chociaż nieduży, do prasowania nam ubrań służy. (żelazko)
Stoi w domu skrzynka, która jasno świeci. To w niej oglądają śliczne bajki dzieci. (telewizor)
Ta maszyna pracowita niesłychanie, samodzielnie wykonuje całe pranie. Trochę prądu, proszku odrobina, a już pierze, płucze i wyżyma. (pralka automatyczna)
Co to za maszyna, odpowiedzcie dzieci, wrzucisz doń marchewkę, a soczek wyleci? (sokowirówka)
Elektryczna bańka szklana sprytnie tak skonstruowana, że gdy do niej prąd doleci, bardzo jasnym swiatłem świeci. (żarówka)
On szybko odejmie, pomnoży i doda, a także podzieli, by wyniki podać. (kalkulator)
Tu chlebek się opala, jak na słonecznej plaży! By grzanką był chrupiącą, tu chlebek twój się praży. (opiekacz- toster)
Ani to wąż, ani sznurówka, podłączona nim pralka i lodówka. (kabel elektryczny)
Mały klawisz tkwi w mej ścianie, gdy go wcisnę dzień się stanie. (wyłącznik światła)
Nie jest ptasie, ależ skąd, stamtąd właśnie czerpiesz prąd! (gniazdko elektryczne)
Jak należy poprawnie wyciągnąc wtyczkę z gniazdka? (przytrzymać jedną ręką gniazdka, a druga delikatnie i powoli wyciągnąć wtyczkę)
Co może się stać kiedy zostawimy włączone żelazko i wyjdziemy z domu? (pożar)
Co oznacza znak „Nie dotykać! Urządzenie elektryczne”
Czego nie można robić z urządzeniami elektrycznymi, które są podłączone do prądu? (rozkręcać ich)
Kiedy może nas porazić prąd?
Gdzie nie wolno puszczać latawców? (w pobliżu linii napowietrznych)
Czego nie wolno wkładać do gniazdka elektrycznego? (żadnych przedmiotów)
Czym jest ogrzewany kaloryfer? (wodą)
Co się stało wczoraj z balonami? (napełniony powietrzem pękł, napełniony wodą ogrzewał się)
Dlaczego balon z powietrzem pękł, a z wodą nie?
CZym są zasilane urządzenia elektryczne? (prądem, naterią)
Wymień trzy urządzenia na baterie.
Wymień cztery urządzenia na prąd?
Każde dziecko razem z nauczycielem indywidualnie podlicza ile zdobyło żarówek.
Ogłoszenie wyników, wręczenie nagród i dyplomów.
Zakończenie zajęć.