Scenariusz zajęć zintegrowanych
Prowadząca: mgr Maria Podgórni
Temat: „Spotkanie z panią Wiosną”- zabawy w sferze intelektualnej, społecznej, emocjonalnej i motorycznej.
Cele ogólne:
- kształtowanie spostrzegawczości wzrokowej i słuchowej,
-doskonalenie sprawności manualnych;
- układanie i rozwiązywanie działań matematycznych;
-doskonalenie umiejętności czytania;
-rozwijanie logicznego myślenia, samodzielne rozwiązywanie problemów;
-doskonalenie mowy;
- rozwijanie inwencji twórczej: słownej, muzycznej, ruchowej;
Cele operacyjne: (dziecko…)
-rozpoznaje zwiastuny wiosny, zna nazwy wiosennych kwiatów,
-układa wyrazy z rozsypani sylabowej i literowej, zdania z rozsypani wyrazowej,
-czyta ze zrozumieniem zdania,
-pamięta o wielkiej literze na początku zdania, kropki na jego końcu,
-zna cyfry 0-7, rozwiązuje proste działania matematyczne,
-segreguje zbiory według cech ilościowych, wg. wzrastającej i malejącej liczby elementów,
-uaktywnia zmysł: wzrokowy, słuchowy, węchowy, czuciowy podczas proponowanych zabaw,
-włącza się do wspólnego śpiewu, zabawy,
-włącza się do zabaw z zakresu analizy i syntezy- rozwiązuje krzyżówki, rebusy, plątaninki, szyfrogramy,
-potrafi improwizować zgodnie z muzyką
-współdziała w zespole, w grupie, pracuje indywidualnie.
Metody:
-aktywizujące: problemowa, zadań stawianych do wykonania, dramowe;
-obserwacji;
-słowne: pogadanka, zagadki, rozmowa.
Formy pracy:
-zabawa z całą grupą,
-zabawa dzieci w zespołach: jednolita i zróżnicowana,
-indywidualna praca dzieci: jednolita i zróżnicowana.
Środki dydaktyczne:
Zagadki, dom pani Wiosny, emblematy kwiatów, wyrazy globalne, rozsypanka sylabowa,
zestaw zdań, listki z działaniami matematycznymi, zestaw cyfr i znaków matematycznych,
krzyżówki, rebusy fonetyczne, plątaninki, szyfrogramy, magnetofon z muzyką Viwaldiego,
rysunek wiosny, kredki, pisaki.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie grupy piosenką- ,, Wszyscy są, witam was, zaczynamy, bo już czas
Jesteś ty, jestem ja, raz- dwa, raz-dwa-trzy”.
2. Zabawa ruchowa ze śpiewem,, Czym powitać cię Wiosenko”. Umiejętnie współdziałamy
w grupie, dostosowujemy ruch do treści piosenki.
3. Praca w grupach- O czym będziemy dzisiaj rozmawiać na zajęciu?
- Dzieci podzielone na pięć grup, każda losuje dla siebie zadanie: krzyżówka, plątaninka
literowa, rebus fonetyczny, szyfrogram literowy, figury geometryczne różnej wielkości
z literą w środku. Każda grupa rozwiązuje swoje zadanie i podaje rozwiązanie-WIOSNA.
- Nauczycielka mówi zagadkę słowną, zadaniem dzieci jest utworzyć wyraz z pierwszych
głosek( w-jak wonna, i- jak inna, o- jak olśniewająca, s- jak serdeczna, n- jak niezapomniana,
a- jak atrakcyjna; kto to taki?).
4. Burza mózgów wokół pojęcia- wiosna; zapisujemy propozycje na arkuszu papieru
uogólniamy wiadomości.
5.,,Wyprawa na spotkanie z wiosną”- improwizacja ruchowa wg pomysłów dzieci
( marsz, bieg, podskok, czołganie się itd.
6. ,,Spotkanie z wiosną”- wykorzystanie programowania neurolingwistycznego;
dzieci leżą z zamkniętymi oczami i odpowiadają na pytania
- Jak wygląda pani Wiosna- co widzisz?
- Jakie dobiegają głosy- co słyszysz?
- Jakie unoszą się zapachy- co czujesz?
- Przywitaj się z Wiosną- co dotykasz?
7.,,Odwiedzamy dom pani Wiosny”.
- Dzieci siedzą przed domkiem, wymieniają nazwy wiosennych kwiatów, które można
spotkać w domu pani Wiosny( przebiśnieg, krokus, sasanka, bazie).
- Ćwiczenia oddechowe,, Wąchamy kwiaty”- prawidłowy wdech i wydech.
- Otwieramy okna domu i odczytujemy nazwy kwiatów- przebiśnieg, krokus, sasanka, bazie.
- Zabawa,, Jaki masz zwiastun wiosny?''- dzieci losują kartoniki z nazwą zwiastuna wiosny,
odczytują go i naklejają go w odpowiednie okienko domu pani Wiosny.
- próbujemy podpisać każde okienko z kwiatami jednym napisem- wysuwamy propozycje,
formułujemy uogólnienia- krokusy, sasanki, zawilce, bazie, przebiśniegi.
- przeliczamy kwiaty w każdym oknie, naklejamy właściwą cyfrę; wnioskujemy, w którym
oknie jest najmniej kwiatów, a w którym najwięcej i o ile.
8.,,Wiosenne liczenie”
- Na dywanie leżą 4 arkusze papieru z narysowanym kwiatem. Na kwiatku napisana cyfra
( 3,4,5,6,7,). Wokół rozrzucone listki z działaniem matematycznym typu 2+1= itp. Dzieci
wybierają listki, rozwiązują działanie i naklejają listek na kwiatek( wynik działania ma być
taki sam jak cyfra na kwiatku), siadają przy swoim kwiatku.
- każda grupa dobiera cyfrę wskazującą liczbę listków przy kwiatku,
- układamy plansze wg. wzrastającej i malejącej liczby elementów.
9. Zabawa,, Prawda- fałsz”.
Poszczególne grupy otrzymują zestaw zdań-3; tylko jedno z nich będzie prawdziwe
- będzie odpowiadało liczbie listków przy kwiatkach np.:
Zawilec ma 5 listków.
Zawilec ma 6 listków.
Zawilec ma 2 listki.
Wspólnie każda grupa odczytuje wybrane przez nią zdanie, pozostałe grupy stwierdzają jego
zgodność. Zwracamy uwagę na wielką literę rozpoczynającą każde zdanie oraz na kropkę,
która każde zdanie kończy.
10.Ćwiczenia ortofoniczne przy wierszu M. Kownackiej ,,Tuż po deszczu”.
11. Kolorujemy strój pani Wiosny- według wyboru i pomysłów dzieci.
Ewaluacja:
Dzieci otrzymują żółte kółeczka. Jeżeli spotkanie z panią Wiosną było dla nich ciekawe, wesołe- rysują uśmiechniętą buzię; jeżeli było smutne, nie ciekawe- rysują smutną buzię.