SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE DRUGIEJ
DO PODRĘCZNIKA ZROZUMIEĆ SŁOWO A. GIS, WYDAWNICTWO ARKA
Autor: Sylwia Huebner
Temat: Uczucia ojca po stracie dziecka w „Trenie VII” Jana Kochanowskiego
(ćw. słownikowe)
1 jednostka lekcyjna
Cele:
Uczeń:
nazywa stany emocjonalne,
doskonali czytanie interpretacyjne utworu poetyckiego,
bogaci czynny i bierny słownik,
doskonali umiejętności wypowiadania się,
doskonali umiejętność słuchania utworów muzycznych,
współpracuje w grupie,
wskazuje i określa rolę środków poetyckich,
odczytuje przenośnie,
posługuje się terminami literackimi,
kształci umiejętności korzystania ze źródeł,
pracuje ze słownikiem wyrazów bliskoznacznych,
rozpoznaje u siebie uczucia współczucia i żalu.
Pomoce dydaktyczne:
tekst „Trenu VII” Jana Kochanowskiego,
muzyka żałobna, np. „Bema pamięci żałobny rapsod” w wyk. Cz. Niemena,
fragment „Mitologii” J. Parandowskiego,
słownik wyrazów bliskoznacznych,
zestaw kartek z zapisanym pionowo słowem cierpienie.
Metody:
praca z tekstem poetyckim,
praca ze słownikiem,
metoda ćwiczeń praktycznych.
Formy pracy: praca w grupach, zespołowa i indywidualna.
Przebieg lekcji:
Wysłuchanie muzyki żałobnej (stworzenie odpowiedniego nastroju) - około trzech minut.
Uczniowie nazywają uczucia, które kojarzą się z nastrojem słuchanej muzyki.
(np. smutek, melancholia, rozpacz, załamanie, bunt)
Praca w 4-osobowych grupach. Uczniowie otrzymują kartkę z zapisanym słowem cierpienie. Dopisują słowa kojarzące się z tym wyrazem.
np. ROZPACZ
ŚMIERĆ
BOLEŚĆ
STRATA
PŁACZ
NIESZCZĘŚCIE
LAMENT
BUNT
NIEPOKÓJ
NIEMOC
Odczytanie prac i krótkie uzasadnienie przez młodzież swoich propozycji.
Nauczyciel wprowadza w nastrój. Przedstawia sytuację:
Jest wieś Czarnolas. Jesień... W ogrodach kwitną astry, chryzantemy. Wieje silny wiatr. Po krótkiej chorobie zmarła Urszulka, ukochana córka Jana Kochanowskiego. Co dzieje się w domu poety po śmierci córki?
Uczniowie udzielają krótkich odpowiedzi na zadane pytanie.
Nauczyciel informuje o trenach (19 utworów).
Czytanie przez uczniów „Trenu VII” - ciche i głośne. Zapoznanie się z archaizmami.
Uczniowie pod kierunkiem nauczyciela analizują i interpretują wiersz:
określają nastrój (rozpaczy...),
nazywają podmiot liryczny - zbolały ojciec, który nie może się pogodzić ze śmiercią córeczki,
Tu nauczyciel podaje temat lekcji: Uczucia ojca po stracie dziecka w „Trenie VII” Jana
Kochanowskiego (ćw. słownikowe).
nazywają cechy ojca - podmiotu lirycznego (dobierają przymiotniki, imiesłowy przymiotnikowe)
ojciec - zbolały, cierpiący, smutny, rozpaczający, niepocieszony, przygnębiony, znękany, itd.
Uczniowie korzystają ze słownika wyrazów bliskoznacznych, dobierając właściwe
synonimy.
wskazują adresata wypowiedzi,
Wyjaśniają, w jaki sposób podmiot liryczny wyraża swój żal po stracie dziecka.
Uczniowie określają rolę środków poetyckich:
apostrofy- potrzeba nawiązania kontaktu,
wykrzyknienia - podkreślają napięcie emocjonalne,
powtórzenia - wzmacniają uczucia,
pytania retoryczne,
epitety,
metonimia - unikanie wyrazów z kręgu śmierci (interpretacja wyrażenia sen żelazny, twardy = śmierć)
Wnioski. Uczniowie dostrzegają problematykę „Trenu VII”. Zauważają, że pogrzeb Urszulki jest porównany do ceremonii ślubnej. Uświadamiają sobie daremność ludzkich planów.
Podsumowanie. Skorzystanie z kontekstów interpretacyjnych. Nauczyciel rozdaje uczniom kserokopie fragmentu „Mitologii” J. Parandowskiego.
„Tanatos, syn Nocy, bliźni brat boga snu, zlatuje na czarnych skrzydłach, wchodzi niepostrzeżony
do pokoju i złotym nożem odcina konającemu pukiel włosów. W ten sposób, niby kapłan umarłych, poświęca człowieka na ofiarę bóstwom podziemnym i na zawsze odrywa od ziemi(...). Zrazu wyobrażany jako piękny, silny mężczyzna, zmienił się następnie w chłopca podobnego do Erosa.
Ma skrzydła u ramion i pochodnię w ręce; stoi cichutki i smutny z pochyloną głową, jakby opłakiwał nieboszczyka, nad którym mu czuwać kazano.”
• Nauczyciel zadaje pytanie: Jak starożytni Grecy i Rzymianie wyobrażali sobie śmierć?
• Uczniowie udzielają odpowiedzi.
Praca domowa:
a) dla wszystkich: W imieniu Jana Kochanowskiego napiszę list, w którym wyrażę uczucia po śmierci ukochanej Urszulki.
b) dla chętnych: Co łączy podmiot liryczny „Trenów” z podanymi niżej bohaterami
mitów greckich i z twórcami literatury greckiej?
Niobe, Heraklit., Orfeusz, Persefona, złotowłosa Erato, Symonides
Wybierz 3 postacie i sporządź w zeszycie krótką notatkę.