KONSPEKT GODZINY WYCHOWAWCZEJW KLASIE IV
TEMAT: Sztuka przyjaźni
Czas: 45 min
Cele:
kreowanie poczucia przynależności do grupy
uświadomienie uczniom, że są członkami społeczności, a klasa jest miejscem, gdzie
integracja grupy
uświadamianie pozytywnych relacji i uczuć zawiązujących się w grupie rówieśniczej
Metody pracy:
dyskusja
mapa myśli
rozsypanka wyrazowa
Przebieg zajęć:
I. Rozsypanka wyrazowa
II. „Słońce przyjaźni”
III. Prawda fałsz
IV. Podsumowanie
Szczegóły:
I. Rozsypanka wyrazowa
1. Uczniowie losują karteczki z przysłowiami o przyjaźni, układają słowa w poprawnej kolejności (załącznik nr 1)
2. Nauczyciel wraz z uczniami analizuje cytaty.
II. Słońce przyjaźni
1. Nauczyciel tworzy z uczniami słoneczko, na którym piszę: "Przyjaźń to". Prosi uczniów, aby napisali, co kojarzy im się z tym słowem i zapisali na promykach. Uczniowie doklejają do słoneczka promyki.
III. Prawda czy fałsz?
1. Przy pomocy czerwonych i zielonych kartoników uczniowie wybierają prawidłowe zachowania przyjaciela:
- pomaga w trudnych chwilach
- potrafi dochować tajemnicy
- kłamie
- można na nim polegać
- odmawia pomocy
- potrafi się dzielić
- jest koleżeński
- skarży
- jest złośliwy
- jest troskliwy.
2. Pogadanka na temat cech prawdziwego przyjaciela oraz jego wartości w życiu człowieka.
IV. Podsumowanie
1. Uczniowie kończą zdanie:
Na dzisiejszej lekcji ważne dla mnie było…
Na dzisiejszej lekcji nauczyłem/łam się…
Załącznik nr 1
Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie.
Kto znalazł przyjaciela skarb znalazł.
Umiej być przyjacielem a znajdziesz przyjaciela.
Dobry przyjaciel jest wielkim darem nieba.