Konspekt dla Dorosłych

Liczba podopiecznych: 12 osób

Liczba uczestników: 6 osób + 6 niewidomych

Wiek: od 25 do 45 r.ż.(płeć nieistotna)

Sprawni i niepełnosprawni mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Nielestnie

I. Przygotowanie merytoryczne do zajęć

1. Rodzaj zajęć

- zajęcia integracyjne, plastyczne, muzyczne

2. Temat zajęć

„Poznajmy się”

3. Technika – dowolna

4. Cele:

Główne:

Szczegółowe:

5. Metody

6.Forma pracy

7. Dobór środków dydaktycznych

8. Narzędzia i materiały:

- brystol duży, farby sensoryczne, kubki, pędzelki, (piasek, groch, kasza, sól, ryż), klej

9. Wybór miejsca

- sala

10. Założony czas

- 180 minut

11. Wybór literatury

II. Układ merytoryczno – metodyczny

L.P. Wydzielone miejsce
i czas ich realizacji
Czynności wychowawcy Czynności wychowanków Uwagi
o realizacji
1.

Część wstępna

0-5 min

I. Przywitanie się prowadzącego z grupą
Opiekunka mówi: „Witam serdecznie wszystkich”

II. Wprowadzenie do tematu zajęć. Opiekunka mówi na czym będą polegały dzisiejsze zajęcia.

Podopieczni witają się z opiekunką podając dłonie

Podopieczni z aprobatą reagują na temat oraz cel zajęć jakim jest integracja grupy mieszanej

2.

Część główna

20- 160 min

I. Opiekunka zaprasza wszystkich uczestników zajęć do aktywnej współpracy.

II. Opiekunka przedstawia temat i zasady pierwszego zadania:

1. Prowadząca dzieli uczestników na dwie grupy- A
i B (dowolnie - mieszając niewidomych z osobami widzącymi lub dzieląc na widzących i niewidomych). Osoby z grupy A siadają na krzesłach(osoby widzące zawiązują oczy chustką). Każda osoba z grupy B siada przed jedną osobą z grupy A
i dotknięciem dłoni daje jej znak, że się tam znajduje. A zaczyna badać dotykiem osobę B: jej twarz, włosy, ręce, ramiona ( A może mówić zdanie zaczynające się od słów: „Jestem świadomy, że…” np. Jestem świadomy, że Twoje włosy są miękkie itp.) Po pewnym czasie osoby
z grupy B zamieniają się miejscami a grupa A musi znaleźć osobę którą poznawała przez dotyk.

Po prawidłowym odnalezieniu swojego partnera osoby zamieniają się rolami
i powtarzają zabawę.

III. Opiekunka przedstawia temat i zasady drugiego zadania:

2. Kolejna zabawa polega na usprawnianiu pracy zmysłów (dotyku oraz słuchu)

Opiekunka rozkłada kubki (10 szt.) jednakowej wielkości na stolikach podopiecznych. Przygotowane wcześniej potrzebne rekwizyty wsypuje do 5 kubków (piasek, groch, kasza, sól, ryż).
Każdy z uczestników mając „swój zestaw” Przesypuje np. piasek z kubka do kubka (można przesypywać za pomocą rąk) wsłuchując się
w dźwięk jaki wydaje.
Po zapoznaniu się
z dźwiękami opiekunka osobom widzącym zasłania oczy i przesypując np. groch
z kubeczka do kubeczka uczestnicy muszą odgadnąć, co wydaje taki dźwięk.

3. Kolejnym zadaniem powiązanym z materiałami używanymi do poprzedniego zadania będzie praca plastyczna dowolną techniką. Opiekunka dzieli uczestników na 3 grupy mieszając widzących z niewidomymi.
Podopieczni dostają farbki
i pędzlami malują na kolorowo piasek, ryż, groch, kaszę oraz sól.
Po pomalowaniu artykułów na brystolu układają (bądź rozsypują) jednocześnie przyklejając do niego pomalowane materiały tworząc artystyczną mozaikę.

III. Opiekunka przedstawia temat i zasady kolejnego zadania „Jaka to piosenka”:

4. Wszystkich uczestników dzieli na 4 grupy (mieszając widzących z niewidomymi) sadzając każdą grupę
A, B, C i D przy osobnym stoliku.

Za pomocą odtwarzacza płyt CD puszcza nagrane wcześniej utwory (od 3 do 5 sek. każdy) i podopieczni muszą odgadnąć jaka to piosenka.

Podopieczni wyrażają chęć udziału w zajęciach integracyjnych

Uważnie słuchają panujących zasad

Podopieczni aktywnie biorą udział w zabawie „Poznawanie się przez dotyk”

Z chęcią zamieniają się miejscami i kontynuują zabawę.

Podopieczni słuchają wytycznych opiekunki

Podopieczni przesypują materiały bezpośrednio
z kubka do kubka oraz
przesypując przez dłonie do kubka. Uważnie wsłuchują się w wydawane dźwięki

Uczestnicy widzący jak
i niewidomi bezbłędnie odgadują wydawane dźwięki

Podopieczni podzieleni na grupy malują farbami wybrane elementy.

Pomalowane materiały starannie układają na brystolu tworząc przepiękne prace

Podopieczni siadają
w wyznaczonych miejscach

Uczestnicy z chęcią bawią się w przygotowaną zabawę.

3.

Część podsumowująca

0-10 min

I. Opiekunka zadaje pytania dotyczące zajęć:

1. Czy podobały się dzisiejsze zajęcia?

2. Czego się dowiedzieliście
z zajęć?

II. Na koniec zająć opiekunka prosi o pomoc w powieszeniu prac wykonanych na dzisiejszych zajęciach.

Podopieczni odpowiadają na pytania

Osoby widzące pomagają w wieszaniu prac

4.

Likwidacja zajęć

0-5 min

Opiekunka prosi podopiecznych
o posprzątanie stanowisk.
Podopieczni sprzątają stoliki
i żegnają się z opiekunką.

OPRACOWAŁA

Magdalena Kowal

POiR II rok gr ”C”

