Scenariusz zajęć:
Temat: Motyle - ćwiczenia grafomotoryczne w systemie „Edukacja przez ruch”
Data: 23.04.2015r.
Grupa:4-5 latki
Nauczyciel prowadzący: Grażyna Ludkowska
Cele operacyjne: Dziecko
- narysuje kreski pionowe;
- zareaguje na dźwięk muzyki;
- przyklei kola z kolorowego papieru tworząc motyla;
- uzupełni pracę kredkami wg własnego pomysłu;
- sklasyfikuje prace zgodnie z podanymi kryteriami;
Metody: czynna, słowna, oglądowa
Formy: indywidualna, grupowa, zespołowa
Pomoce dydaktyczne: kartki, kredki zielone, taśma klejąca, kolorowe kółka, płyta z muzyką,
Przebieg zajęć:
1.Powitanie
Nauczyciel zaprasza dzieci , aby stanęły w kręgu . Wita się z nimi.
Witam wszystkie dzieci, które przyszły dzisiaj do przedszkole uśmiechnięte
Witam wszystkie dzieci, które lubią wiosnę.
Witam wszystkie dzieci, które lubią zabawy w ogrodzie .
Witam wszystkie dzieci, które lubią kolor zielony.
2. Ćwiczenie o charakterze graficznym lub manipulacyjnym, rytmiczne wykonywane przy optymalnym ruchu całego ciała.
Wyprowadzanie ruchu, kreślenie rytmiczne linii poinowych palcem po różnej fakturze
( ścianie, dywanie, szybie) , po plecach kolegi, nogą po podłodze. Na złożonej w poziomie kartce grzbietem do góry, kreślenie kresek od góry do dołu strony jasnym i ciemnym zielonym. Wprowadzanie zmiany kredek („taniec kredek”) w obrębie stolika na sygnał nauczyciela.
3. Swobodne działanie z wykorzystaniem różnorodnych technik plastycznych, prowadzące do powstania karty pracy
Rytmiczne darcie czerwonego papieru, przyklejanie ramki z uzyskanych pasków papieru, układanie sylwety motyla wg instrukcji nauczyciela, dorysowywanie brakujących elementów wg pomysłów dzieci.
4. Zestawienie indywidualnych kart pracy w kartę zespołową.
Swobodna rozmowa na jej temat.
5. Rozmowa nt. rozwoju motyla na podstawie ilustracji i sylwet
Jajo – gąsienica – poczwarka – imago „dorosły owad”
6.Wiersz W. Chotomskiej „Motyl”
Dzieci z uwagą słuchają wiersza.
Wanda Chotomska
Motyl
Jednemu panu na skwerku
motyl siadł na gazecie.
A pan powiedział ponuro:
- I po co to żyje na świecie?
Ani to z pierza, ani z mięsa,
z kwiatka na kwiatek się wałęsa,
na kotlet to się nie nadaje,
nie znosi tak jak kura jajek,
choćbyś i w ulu go zamykał,
nie da ci miodu do piernika,
nie daje mleka tak jak krowy
i jakiś taki - za kolorowy...
A dwaj poeci, patrząc
jak motyl skrzydła rozchyla,
bardzo cichutkim szeptem
szepnęli do motyla:
- Gdyby nie było motyli,
my byśmy cię wymyślili.
I chronili przed tym panem,
chronili!
7.Podsumowanie i podziękowanie
N-lka podsumowuje zajęcia i dziękuje dzieciom za owocną współpracę.
8.Ewaluacja
Rozmowa nt. najtrudniejszych elementów podczas zajęć oraz najłatwiejszych i tych, które najbardziej się dzieciom podobały.