8kwiecień1 Spotkanie z książką

SCENARIUSZ ZAJĘCIA

Grupa: II

Opracowanie i prowadzenie: Maria Achmatowicz

Ośrodek tematyczny: W krainie wyobraźni.

Temat dnia aktywności: Dbam o książki.

Data hospitacji: 29.04.2013

Cel hospitacji: Poprawność merytoryczna i metodyczna zajęć i zgodności z podstawą programową, korelacja z planem nauczyciela (indywidualizacja zadań).

OBSZAR 1. Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i sytuacjach zadaniowych.

OBSZAR 14. Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania.

Cele:

− słucha krótkich opowiadań o treści bliskiej dzieciom, rozumie treść słuchanego tekstu

− ogląda samodzielnie książki

− stara się ostrożnie korzystać z książek i odkłada je na miejsce

− dba o książki

− zna budowę książki

− uważnie słucha dorosłych

− tworzy koło wspólnie z dziećmi

− nie przerywa wypowiedzi innych

Formy pracy:

- zbiorowa

Metody pracy:

- słowna (rozmowa)

- zadań stawianych dziecku

Środki dydaktyczne:

- magnetofon, nagranie muzyki, kolorowe pudełko, książki (po jednej dla każdego dziecka), zagadki obrazkowe (różnorodne kolorowanki), czytanka z obrazkami, tablica


PRZEBIEG ZAJĘĆ

- zabawa ruchowa „Latający dywan” – dzieci stoją na dywanie i zgodnie z poleceniami i przykładem nauczycielki „kierują” swoim dywanem np. „Skręcamy w lewo” – dzieci przechylają się w lewo. Następnie nauczycielka informuje dzieci, że znalazły się w magicznej krainie w której bardzo się dba
o tajemnicze przedmioty, które mieszkańcy schowali w pudełku

- „Tajemnicze pudełko” – nauczycielka pokazuje dzieciom tajemnicze pudełko, w którym są schowane książki (przedstawia je dzieciom jako bardzo ważne rzeczy, które mogą je przenieść za pomocą wyobraźni do innych krain, z których mogą się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy). Każde
z dzieci dostaje jedną książkę do obejrzenia – rozmowa na temat budowy książki (okładka, grzbiet, kartki, autor, tytuł)

- rozmowa na temat właściwego korzystania z książek

- zabawa ruchowa „Czarowanie” – dzieci naśladują ruch nauczyciela

- zagadki „Z której bajki” – nauczycielka pokazuje dzieciom kolorowanki z postaciami i sytuacjami
z różnych bajek, a dzieci odgadują z jakiej bajki jest dana ilustracja

- wspólne czytanie opowiadania – nauczycielka czyta opowiadanie, w którym niektóre słowa są zastąpione obrazkiem – obrazki „czytają” dzieci

