Scenariusz zajęcia dla dzieci 4 – 5 letnich
Opracowała : mgr Dorota Szmytkowska
Przedszkole Nr 34 w Bydgoszczy
Temat kompleksowy : „ My się zimy nie boimy i wesoło się bawimy „
Temat zajęcia: „ Przepis na zimę „
Cel główny : - stwarzanie sytuacji sprzyjających aktywizowaniu myślenia
- kształtowanie umiejętności wyrażania uczuć w różnych
formach ekspresji : językowej , muzycznej, ruchowej i
plastycznej
Cele operacyjne :
Dziecko - rozpoznaje i nazywa aktualną porę roku : zima
– określa cechy i zjawiska atmosferyczne zimowej pogody
- wypowiada się na określony temat
- ilustruje ruchem zabawy zimowe
- potrafi korzystać z własnej wyobraźni podczas
interpretacji ruchowej , muzycznej , słownej, plastycznej
- prawidłowo porusza się w rytm muzyki
- bierze aktywny udział w zabawach
- koncentruje się na wykonywanych zadaniach
- zgodnie współdziała w grupie
- rozwija sprawności manualne
Metody : podające - rozmowa , wiersz , objaśnienia
eksponujące – obserwacja i pokaz
problemowe – zadań do wykonania
praktyczne - samodzielnych doświadczeń
Formy pracy : zespołowa , indywidualna
Formy aktywności dziecka : - językowa, ruchowa, muzyczna , plastyczna
Środki dydaktyczne : sylwety ( chmura , wiatr , kot ,wrony , płatki śniegu , zając, krasnal ) i plansza do wiersza ( podwórko wiejskie, w tle pole, las, strumyk ) , płyta z piosenką „ Zima, zima „ , białe prześcieradła , duża lalka przebrana w biało – srebrny strój , symbole pogodowe na rzepy różnych pór roku , papierowe śnieżynki , 2 kartki papieru dla każdego dziecka , płyta z muzyką o zróżnicowanym tempie , arkusze folii spożywczej lub aluminiowej naklejone na kartce z bloku technicznego , patyczki, pędzelki , klej ,wiórki kokosowe
Przebieg zajęcia :
Rozwiązanie zagadek o tematyce zimowej :
Mróz maluje szybki ładnie. Gdy panuje zima,
Zawitała śnieżna pani. to on mocno trzyma.
Drogę nam zasypała Pokrywa wodę
białymi płatkami ? zręcznie i szybko
- p. zima lodową szybką ?
- mróz
Zgadniesz treść zagadki
Gdy pomyślisz nieco :
Jakie białe gwiazdki
Zimą z nieba lecą ?
- śnieg
Słuchanie wiersza pt . „ Jedzie zima „ Cz. Janczarski
Rozmowa na temat treści wiersza . Dzieci określają cechy zimowej pory roku.
Zabawa ruchowa „ Kulig „
Dzieci przy piosence „ Zima, zima „ improwizują sannę . Poruszają się w różnych kierunkach sali , omijając przeszkody. Na przerwę w muzyce – zmiana prowadzącego kulig i kierunku poruszania się .
Zabawa rozwijająca logiczne myślenie „W krainie Królowej Śniegu „
Dzieci „ dojeżdżają „ do krainy śniegu i lodu – królestwa p. Zimy ( rozłożone na dywanie białe prześcieradła i folie , po środku ustawiona duża lalka - p. Zima oraz porozkładane kartoniki z symbolami pogodowymi z różnych pór roku )
Zadaniem dzieci jest dobranie wyłącznie symboli pogodowych związanych z zimą - dz. nazywają je i doczepiają do stroju lalki .
Improwizacja muzyczno - ruchowa „ Wirujące śnieżynki „ połączona z ćwiczeniem oddechowym .
Nauczyciel rozsypuje z worka papierowe śnieżynki – dz. obserwują ich ruch opadania i wznoszenia pod wpływem ruchu powietrza .
Dzieci poruszają się zgodnie z muzyką , naśladując taniec płatków śniegu na wietrze – reakcja na tempo szybkie i wolne . Gdy muzyka milknie opadają z jednoczesnymi obrotami dookoła siebie , aż do przysiadu .
- ćwiczenie oddechowe – dzieci trzymają za koniec płatek śniegu i dmuchają w taki sposób , aby wprawić w ruch ( zmiana : zdmuchiwanie śnieżynki z dłoni )
Zabawa słowna „ Zimą lubię ….. „ - dzieci logicznie kończą zdanie ,
podając swoje propozycje .
Zabawy ruchowe „ Szaleństwa na śniegu „
- jazda na nartach – dzieci stają na kartkach papieru i imitują sposób poruszania się na nartach
- skoki przez zamarznięte kałuże – skoki przez rozłożone na dywanie kartki – przejście na drugą stronę dywanu
- lepienie i rzuty śnieżkami - dzieci zgniatają kartki w kule i na sygnał rzucają w kolegę, a następnie do celu – kosz
- „ sopelki „ – podskoki do najwyżej zwisającego sopla
- wykonanie orła śniegu
Praca plastyczna „ Srebrny bałwanek „ – rysowanie paznokciem ,
patyczkiem lub końcówką pędzla bałwana na przygotowanych arkuszach folii spożywczej lub aluminiowej , uzupełnienie powierzchni pracy płatkami śniegu ( malowanie klejem plam lub kształtu gwiazdek i posypywanie wiórkami kokosowymi ) .
Wiersz ( fragment )
„ Jedzie zima „
Cz. Janczarski
Przypłynęła chmura sina .
Od północy wiatr zacina.
Kot wyjść z domu nie ma chęci.
Coś się tam na dworze święci !
Kraczą wrony na parkanie :
- Jedzie zima, groźna pani !
I już lecą z nieba śnieżki,
Zasypują drogi, ścieżki ,
pola i podwórka ,
dach i budę Burka .
Kraczą wrony na jabłoni :
- Jedzie zima parą koni !
Mróz ściął lodem brzeg strumyka.
Zając z pola w las pomyka.
Krasnalowi zmarzły uszy ,
już spod pieca się nie ruszy !
Kraczą wrony na brzezinie :
- Oj, nieprędko zima minie !
PLAN PRACY WYCHOWAWCZO – DYDAKTYCZNEJ
DLA DZIECI 3 i 4 – LETNICH NA MIESIĄC GRUDZIEŃ 2005
TEMATY:
1. Pomagamy ptakom
2. Tuż przed świętami
Opracowała: Magdalena Leonardziak
POMAGAMY PTAKOM
Sposób realizacji | Literatura i pomoce |
---|---|
1. Spacery w najbliższe okolice przedszkola - obserwowanie zmian zachodzących w otoczeniu: ośnieżone drzewa, oszronione szyby, niska temperatura, zmarznięta ziemia - uświadomienie konieczności chronienia skóry przed mrozem - wdrażanie do prawidłowego ubierania się w zależności od temperatury
2. Rozmowa połączona z obserwacją pt. „Ptaki w ogrodzie” - zapoznanie z ptakami przebywającymi w ogrodzie np. wróbel, gawron, wrona gołąb; poznanie wyglądu wybranego ptaka: barwa upierzenia, wielkość, sposób poruszania się i odżywiania - zwrócenie uwagi na ubogą roślinność, jej brak zimową porą utrudnione warunki w odnajdywaniu pokarmów - zachęcanie dzieci do pomagania ptakom
3. Słuchanie wiersza I. Salach pt. „Głodny ptaszek” - uświadomienie konieczności dokarmiania ptaków
4.Umieszczenie karmnika dla ptaków w ogrodzie przedszkolnym - systematyczne dostarczanie pokarmów dla ogrodowych przyjaciół, gromadzenie okruszyn i nasion - próby wypowiadania się nt. wyglądu i przeznaczenia karmnika
5. Pokarm dla ptaków – rozmowa połączona z działaniem - segregowanie pokarmu dla ptaków (pszenica, kasza, okruchy chleba, słonina), określanie wyglądu, podawanie nazwy - systematyczne oczyszczanie karmnika, usuwanie starego pokarmu i wsypywanie nowego - zachęcanie do podejmowania powierzonych obowiązków
6. Z chętnymi dziećmi oglądanie albumu z ptakami – zapoznanie dzieci z wyglądem niektórych ptaków pozostających na zimę (sikorka, gawron) - zapoznanie z gatunkiem chronionym, który przylatuje do nas na zimę – gil północny
7. Słuchanie wiersza I. Salach „Odlot” - zapoznanie ze sposobem chronienia się ptaków przed zimnem – odlot - ukazanie konieczności dokarmiania ptaków, które pozostały w kraju
8.Ćwiczenia oddechowe „Piórka” - regulowanie oddechu poprzez dmuchanie na piórko tak, by je przesuwać po chropowatej powierzchni
9. Zabawa ortofoniczna „Ptaki zimą” - ćwiczenie mięśni narządów mowy na zgłoskach: „ćwir, kra, pit, fiu”
10. Zabawa konstrukcyjna – budowanie karmników z klocków o różnej wielkości - łączenie kilku elementów w całość, odzwierciedlanie własnych spostrzeżeń w formie przestrzennych budowli
11. Wydzieranka z kolorowego papieru nt. „Ziarenka dla ptaków” i naklejanie ich na narysowanym karmniku - ćwiczenie drobnych ruchów palców - cierpliwe wykonywanie pracy
12. Zagadki ruchowe – „Co robią ptaki?” - odgadywanie i naśladowanie czynności wykonywanych przez ptaki (picie wody, zbieranie ziaren, fruwanie, podskoki) - wyrabianie płynności ruchów oraz koordynacji wzrokowo - ruchowej
|
- ptaki ogrodowe
- wiersz I. Salach pt. „Głodny ptaszek”
- karmnik
- pokarm dla ptaków
- album o ptakach
- wiersz „Odlot”
- piórka ptasie
- klocki o różnej wielkości
- papierowe karmniki, papier kolorowy, klej
|
TUŻ PRZED ŚWIĘTAMI
Sposób realizacji | Literatura i pomoce |
---|---|
1.Spacery w najbliższe okolice celem obserwacji zmian zachodzących w otoczeniu - oglądanie wystaw świątecznych, wypowiadanie się na temat ozdób, dekoracji - mówienie umiarkowanym głosem - oddychanie nosem na mroźnym powietrzu, pamiętanie o szalikach, czapkach i rękawiczkach
2. Rozmowa połączona z działaniem „Ubieramy choinkę” - ukazanie różnorodności ozdób choinkowych - zapoznanie z estetycznym umieszczaniem ich na drzewku - budzenie radości z uwagi na zbliżające się święta - czerpanie radości ze wspólnej pracy i pomocy innym
3. Wykonywanie łańcuchów na choinkę z gotowych elementów - umiejętne łączenie elementów papierowych ze sobą - podejmowanie pracy w małych zespołach
4. Rozmowa z dziećmi na temat zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, - w jaki sposób przygotowujemy się do świąt – porządki, pieczenie ciast, obieranie choinki, kupowanie prezentów
5. Wspólne porządkowanie sali przedszkolnej przed zbliżającymi się świętami, przydział obowiązków wszystkim dzieciom, dekorowanie sali, segregowanie klocków, układanie zabawek, segregowanie kredek
6. Nauka wiersza B. Formy pt. „Choinka” - doskonalenie pamięci odtwórczej - zapoznanie z ozdobami choinkowymi, próby podawania kolorów i kształtów 7. Świąteczny album – wykonywanie albumu z kart świątecznych - próby wypowiadania się nt. oglądanych kart - dostrzeganie charakterystycznych elementów związanych ze Świętami Bożego Narodzenia
8. Składanie obrazka z części nt. „Choinka” - układanie obrazka – ćwiczenie procesów analizy, syntezy i spostrzegawczości - zachęcanie dzieci do mówienia o wykonywanych czynnościach
9. Słuchanie opowiadania pt. „Upominek” I. Salach - zapoznanie z tradycją robienia gwiazdkowych upominków dla najbliższych osób - zachęcanie do robienia niespodzianek dorosłym
10. „Bombka” – rysowanie kredkami świecowymi, wypełnianie kontur - stosowanie różnych form linii - rozbudzanie wyobraźni plastycznej, kształtowanie sprawności manualnych
11. Ćwiczenia oddechowe w zabawie „Kolorowy śnieg” - dmuchanie na papierowe płatki śniegu, rozwijanie pojemności płuc
12. Słuchanie wiersza T. Szyma pt. „Przed wigilią” - zachęcanie dzieci do udziału w przygotowaniach do uroczystości rodzinnych - podtrzymywanie tradycji bożonarodzeniowych
13. Udział dzieci w uroczystości przedszkolnej zorganizowanej z okazji Mikołajek - nawiązanie serdecznego kontakty z przybyłym gościem – Mikołajem - wspólna zabawa, śpiewanie piosenek, recytacja wierszy
14. Udział przedszkolaków w Jasełkach organizowanych przez dzieci ze starszych grup dla personelu przedszkola i wszystkich gości |
- świąteczne wystawy, dekoracje
- choinka, ozdoby
- kolorowy papier, klej
- wiersz B. Formy pt. „Choinka” - świąteczne kartki, klej
- wycięte elementy choinki
- opowiadanie pt. „Upominek”
- kontur bombki, kredki
- papierowe płatki
- wiersz pt. „Przed wigilią” T. Szyma
|
POZNAWANIE STOSUNKÓW JAKOŚCIOWYCH
I ILOŚCIOWYCH
Zdobywanie orientacji w schemacie własnego ciała i przestrzeni
Zabawa planszowa pt. „Tajemnicze wzory” – łączenie punktów liniami w celu otrzymania określonego wzoru
- kształtowanie umiejętności stosowania określeń: do góry, na dół, w bok
- ćwiczenie spostrzegawczości wzrokowej
„Ozdoby choinkowe” – określanie położenia przedmiotów w przestrzeni – ozdób na choince, właściwe stosowanie określeń: niżej – wyżej, dalej, - bliżej, nad – pod
Słuchanie rymowanek dotyczących części ciała – utrwalanie poprzez pokazywanie nazw części ciała.
Przeprowadzenie zabawy dydaktycznej kształtującej orientację w schemacie własnego ciała – zajęcie otwarte dla rodziców
SPRAWNOŚĆ RUCHOWA
Zestaw zabaw ruchowych z elementem ćwiczeń gimnastycznych według I. Salach nr 7 i 8
ZABAWY RUCHOWE
Zabawa ruchowa bieżna – „Zaprzęgi”
Zabawa ruchowa z elementem równowagi – „ Omiń śniegowe kule”
Zabawa ruchowa orientacyjno – porządkowa – „ Spłoszone wróbelki”
Zabawa ruchowa z elementem rzutu – „Rzucamy śnieżynkami”
UMUZYKALNIENIE
1. Słuchanie i śpiewanie kolęd – wprowadzenie świątecznego nastroju, określanie nastroju kolęd
2. Zapoznanie dzieci z melodią i słowami piosenki pt. „Choinka” (B. Forma str.114)
3. Nauka piosenki pt. „Spotkanie z choinką” KM str. 73
4. Utrwalanie poznanych piosenek o Mikołaju
5. Zabawa ruchowa przy piosence „Chłodno choince”
6. Zabawa rytmiczna „Ptaszki zimą” – wyrabianie umiejętności reagowania ruchem na zmianę tempa
7. Ćwiczenia i zabawy muzyczno ruchowe: marsz w kole wiązanym i marsz dookoła sali pojedynczo w rytmie słuchanej melodii
8. Wydobywanie dźwięków z przedmiotów, z którymi dziecko styka się, na co dzień: klocki papier, pudełka, piłki, plastikowe butelki w zabawie „Gram na wszystkim”
9. Zabawa ruchowa przy piosence „Gawron”
10. Zabawa rytmiczna z reakcją na przerwę w muzyce „Głodne wróbelki”
11. Ćwiczenia słuchowe – rozpoznawanie dźwięków poszczególnych instrumentów muzycznych (bębenek, tamburyno, kołatka) w zabawie, „Na czym gram?”
/www.nauczycielka.pl.tl/
PLAN PRACY WYCHOWAWCZO – DYDAKTYCZNEJ
DLA DZIECI 3 – LETNICH NA MIESIĄC KWIECIEŃ 2005
TEMATY:
1. Wiosenne prace ogrodnika
2. Żyjemy czysto i zdrowo
Opracowała: Magdalena Leonardziak
WIOSENNE PRACE OGRODNIKA
Sposób realizacji | Literatura i pomoce |
---|---|
1. Zapoznanie dzieci z nazwą miesiąca „kwiecień” i przysłowiem odzwierciedlającym jego charakterystyczne cechy pogody tj. „kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy trochę lata”
2. Spacer do ogródka przedszkolnego – obserwowanie zieleniejące trawy, zwrócenie uwagi na wygląd drzew i krzewów (pojawianie się pąków liści), obserwacja pierwszych kwiatów – krokusów, określanie ich kolorystyki, przestrzeganie zakazu zrywania roślin bez zgody nauczyciela - dokładane czyszczenie obuwia po powrocie do przedszkola, wieszanie ubrań na swoim znaczku
3. Spacer w najbliższe okolice przedszkola, ulicami osiedla – obserwacja kwiatów wiosennych oraz prac w przydomowych ogródkach, zwracanie uwagi na pierwsze owady: muchy, pszczoły, biedronki, motyle
4. Słuchanie wiersza W. Badalskiej pt. „Wiosenne porządki” - zapoznanie dzieci z rodzajami prac wiosennych w ogrodzie
5. Swobodna rozmowa z wykorzystaniem ilustracji oraz gazetki ściennej nt. prac wykonywanych w ogrodzie - nazywanie prac wiosennych wykonywanych w ogrodzie np. kopanie ziemi, grabienie, sianie - dostrzeganie użyteczności pracy ogrodnika - wdrażanie do szanowania przyrody - zachęcanie dzieci do wypowiadania się
6. Zabawa naśladowcza pt. „Zgadnij co robię?” - próby nazywania czynności wykonywanych przez nauczycielkę, związanych z pracą w ogrodzie
7. Słuchanie opowiadania nauczycielki na podstawie utworu I. Salach pt. „Zapomniałam” - ukazanie skutków zapominania o własnych obowiązkach – uschniecie kwiatów.
8. Słuchanie wiersza I. Salach pt. „Grządka” - zwrócenie uwagi na konieczność dbania o przyszłe plony w ogrodzie oraz zaspokajanie potrzeb roślin
9. Zabawa dydaktyczna „Ogrodnik wybiera kwiaty” - próby rozróżniania barw i kształtów kwiatów ogrodowych, dobieranie jednakowych kolorów i kształtów do siebie
10. Malowanie farbami plakatowymi, zainspirowane oglądaniem kwiatów w ogrodzie - przedstawianie własnych spostrzeżeń w formie plastycznej - utrwalanie poznanych barw
11. Lepienie z ciastoliny, zainspirowane oglądaniem różnego rodzaju wazonów - toczenie masy, spłaszczanie – ćwiczenie sprawności manualnych
12. Ćwiczenia oddechowe „Dmuchamy na płatki kwiatów” - rozwijanie pojemności płuc poprzez wydłużanie fazy wydechu
|
- wiersz W. Badalskiej pt. „Wiosenne porządki”
- ilustracje, gazetka ścienna
- utwór I. Salach pt. „Zapomniałam”
- wiersz I. Salach pt. „Grządka”
- papierowe kwiaty
- kartki, farby
- ciastolina |
ŻYJEMY CZYSTO I ZDROWO
Sposób realizacji | Literatura i pomoce |
---|---|
1. Rozmowa połączona z obserwacja pt. „W gabinecie pani pielęgniarki” - zapoznanie dzieci z wyglądem i wyposażeniem gabinetu oraz z pielęgniarką (ubiór, narzędzia pracy, wykonywane czynności)
2. Słuchanie wiersza M. Niemyckiego pt. „Pielęgniarka” - ukazanie możliwości szukania pomocy u pielęgniarki w trudnych sytuacjach - pokonywanie strachu przed personelem medycznym
3. Rozmowa połączona z obserwacją i działaniem „Moje ręce są czyste” - kształtowanie nawyku dbania o czystość rąk w ciągu całego dnia a zwłaszcza przed każdym posiłkiem
4. Nauka wiersza I. Salach pt. „Czyste ręce” - zapoznanie dzieci z kolejnymi etapami mycia rąk - doskonalenie pamięci odtwórczej
5. Zabawa ortofoniczna „Myjemy ręce” - przećwiczenie mięśni narządów mowy na zgłoskach „szur”, „chlap”, „plusk” podczas naśladowania czynności mycia i wycierania rąk
6. Swobodna rozmowa z dziećmi połączona z obserwacją nt. „W naszej łazience” - wskazywanie w łazience przedmiotów służących do higieny ciała tj. mydło, woda, ręcznik, szczoteczka do zębów, pasta itp. oraz sposobu korzystania z nich - zachęcanie do wypowiedzi dzieci nieśmiałe
7. Zabawa dydaktyczna „Do czego to służy?” - wskazanie przeznaczenia określonych przedmiotów np. mydło – mycie rąk, ręcznik – wycieranie
8. Rysowanie kredkami na temat dowolny zainspirowane oglądaniem ręczników - próby rysowania fantazyjnych wzorów na papierze
9. Słuchanie wiersza I. Salach pt. „Katar” - wdrażanie do zasłaniania dłonią nosa i ust w trakcie kichania i kaszlu
10. Zabawa ortofoniczna „Chora lalka” – ćwiczenie mięśni narządów mowy na zgłoskach „a”, „u”, „e”, ćwiczenie warg
11. Słuchanie opowiadania nauczycielki na podstawie utworu M. Kownackiej pt. „Kukuryku na ręczniku” - ukazanie konieczności mycia rąk przed spożyciem posiłku – dla zachowania zdrowia
12. Rozmowa z dziećmi nt. zdrowego odżywiania się – dostarczania organizmowi witamin znajdujących się w owocach i warzywach - zachęcanie dzieci do zjadania surówek przygotowywanych przez panie kucharki na obiad, pokonywanie uprzedzeń do niektórych potraw poprzez ich próbowanie
|
- plansze pokazowe
- wiersz M. Niemyckiego pt. „Pielęgniarka”
- wiersz I. Salach pt. „Czyste ręce”
- przybory do higieny
- obrazki
- kartki, kredki
- wiersz I. Salach pt. „Katar”
- utwór M. Kownackiej pt. „Kukuryku na ręczniku”
|
POZNAWANIE STOSUNKÓW JAKOŚCIOWYCH
I ILOŚCIOWYCH
Zabawa dydaktyczna „Kwiaty na grządce” – manipulowanie figurami geometrycznymi płaskimi (mozaika geometryczna) bez konieczności ich nazywania, układanie dowolnych wzorów
Zabawa dydaktyczna „Wazony” – próby klasyfikowania przedmiotów wg. wielkości, ustawianie na półkach dużych i małych wazonów
Zabawa dydaktyczna „Myjemy ręce” – zapoznanie dzieci z określeniami czasu: długo – krótko, stosowanie pojęć w zabawie
SPRAWNOŚĆ RUCHOWA
Zestaw zabaw ruchowych z elementem ćwiczeń gimnastycznych według G. Lehner i I. Lachmann nr. IX, X
ZABAWY RUCHOWE
Zabawa ruchowa z elementem podskoku – „ Przez płotek”
Zabawa ruchowa z elementem czworakowania – „ Zające w ogrodzie”
Zabawa ruchowa z elementem równowagi – „Nie podepcz grządek”
Zabawa ruchowa orientacyjno – porządkowa – „Słonko świeci – deszcz pada”
UMUZYKALNIENIE
1. Nauka piosenki pt. „Jestem sobie ogrodniczka”
2. Utrwalanie dotychczas poznanych piosenek poprzez śpiew grupowy i indywidualny
3. Słuchanie zjawisk akustycznych – spostrzeganie słuchem kierunku dźwięku – ćwiczenie spostrzegawczości słuchowej w zabawie „Na czym gram”
4. Słuchanie piosenki pt. „Wiosna tuż, tuż” – zabawy ruchowe ilustrujące treść piosenki, próby określania jej nastroju: wesoła - smutna, wolna - szybka
5. Słuchanie piosenki pt. „Mydło lubi zabawę”, „Myję zęby” - zapoznanie dzieci ze słowami i melodią piosenki, zabawy przy piosence, kształtowanie zgodności ruchów z tekstem piosenki
6. Ćwiczenia słuchowe „Odgłosy wiosny” – rozpoznawanie i nazywanie słyszanych odgłosów tj. burzy, wiatru, bzyczenie owadów
7. Zabawa rytmiczna z reakcją na zmianę dynamiki „Pralka”
8. Powtarzanie rytmicznego tekstu za głosem nauczycielki
- kwie – cień – ple – cień – bo – prze – pla –ta
- tro – chę – zi – my – tro – chę – la – ta
9. Ćwiczenie reakcji słuchowej ma słyszany akompaniament (bieg, podskoki, marsz) w zabawie „Muzyka kieruje ruchem”