KONSPEKT LEKCJI WIEDZY O KULTURZE W KLASIE I LICEUM (kl. I „g”)
Imię i nazwisko prowadzącego: Małgorzata Cmela
Czas przeznaczony na realizację tematu: 45 minut
TEMAT: Sztuka rzeźbiarska starożytnych Rzymian.
CELE LEKCJI:
Na poziomie wiadomości:
Uczeń wie czym jest relief, portret rzymski.
Uczeń wie, że rzeźba rzymska wzorowała się na rzeźbie greckiej.
Uczeń zna cechy rzeźby rzymskiej.
Uczeń powtarza cechy rzeźby greckiej.
Uczeń zna podstawowe dzieła rzymskiej sztuki rzeźbiarskiej.
Na poziomie umiejętności:
Uczeń potrafi wskazać elementy różniące rzeźbę grecką i rzymską.
Uczeń odróżnić twórczość Greków i twórczość Rzymian.
Uczeń rozpoznaje największe dzieła sztuki rzeźbiarskiej starożytnego Rzymu (m.in. Kolumnę Trajana, Łuk Tytusa, Pomnik konny Marka Aureliusza, Witeliusz, Ara Pacis).
Na poziomie postaw:
Uczeń jest wdrażany i motywowany do dbałości o etykę i estetykę komunikacji językowej.
Uczeń ma świadomość wartości rzymskiego dziedzictwa sztuki rzeźbiarskiej.
MATERIAŁY:
Karta pracy;
Fotografie rzeźb;
Paski papieru z wypisanymi cechami rzeźby rzymskiej i greckiej;
METODY:
Pogadanka heurystyczna;
Metoda zajęć praktycznych;
Elementy wykładu;
FORMY PRACY: indywidualna, zbiorowa
Przebieg lekcji:
Etap lekcji | Czynności nauczyciela | Czynności ucznia | Umiejętności kluczowe |
---|---|---|---|
Zaangażowanie | - Nauczyciel wita się z klasą, przedstawia się; informuje o celach lekcji; - Nauczyciel sprawdza obecność; - Nauczyciel sprawdza wiadomości uczniów z poprzedniej lekcji; - Nauczyciel umieszcza na tablicy fotografie dwóch rzeźb (Perykles rzymski i grecki): Czy te rzeźby przedstawiają jednego człowieka? Kim on jest? Czy te rzeźby mógł stworzyć jeden artysta? Dlaczego? Czy te rzeźby pochodzą z jednego kraju? Dlaczego? Czy pochodzą z tego samego okresu? Czy dostrzegacie jakieś różnice pomiędzy tymi rzeźbami? Jakie? - Nauczyciel zbiera niepewne odpowiedzi uczniów: Rzeźba ta przedstawia Peryklesa. Jedna z nich jest dziełem Greków, druga – jest jej rzymską kopią. Wydawać by się mogło, że są one podobne, jednak rzeźba grecka i rzymska znacząco się od siebie różnią, pomimo, iż Rzymianie wzorowali się na Grekach. O rzeźbie greckiej już mówiliście, więc dzisiejsza lekcja dotyczyć będzie rzeźby rzymskiej. - Nauczyciel prosi uczniów, by zapisali temat lekcji: SZTUKA RZEŹBIARSKA STAROŻYTNYCH RZYMIAN. |
- Zapytani uczniowie odpowiadają na pytania zadane przez nauczyciela. - Uczniowie starają się intuicyjnie odpowiedzieć na pytania zadawane przez nauczyciela. - Uczniowie zapisują temat lekcji. |
- komunikacja nauczyciel – uczeń - twórcze rozwiązywanie problemów - mówienie - poprawność językowa |
Badanie + Prezentacja | - Nauczyciel prosi o rozdanie kart pracy (zał.1). - Nauczyciel prosi uczniów o przeczytanie polecenia do ćwiczenia 1 i poleca, by spróbowali intuicyjnie połączyć fotografie z nazwą. - Nauczyciel mówi bardzo ogólnie o sztuce Rzymian, o rzeźbach – budowlach (łuku triumfalnym, kolumnach, pomniku konnym i reliefach), a także o potrzecie rzymskim – uczniowie mają w tym czasie stworzyć sobie na ten temat krótkie notatki obok fotografii. - Nauczyciel prosi, aby uczniowie indywidualnie spróbowali rozwiązać ćwiczenie 2 (tekst z lukami). Następnie uzupełniony jest sprawdzany. Rzeźba rzymska rozwijała się w ścisłej zależności od greckiej. Łuki triumfalne i monumentalne kolumny, np. Łuk Tytusa, Kolumna Trajana zaliczyć należy do form istniejących na pograniczu architektury i rzeźby. Widniejące na nich reliefy posiadają wielkie wartości ilustratorskie, ale także są zapisem historii. Dużą niezależność wykazała rzeźba rzymska w portrecie. Rozwinął się on dzięki kultowi przodków. W odróżnieniu od sztuki starożytnej Grecji nie zajmowano się tam mitem, rzeźbieniem bóstw, ale konkretnymi osobami, budzącymi powszechny szacunek (np. Juliusz Cezar, Agrypina, Klaudiusz, Neron). Rzeźbione marmury oddają z głębokim realizmem nie tylko podobieństwo fizyczne, ale także duchowy charakter portretowanej osoby – jest to portret psychiki. Wzorce greckie kontynuowali Rzymianie, tworząc pomniki konne wodzów i zwycięzców, które bardzo licznie umieszczane były w miastach Imperium Rzymskiego. Do naszych czasów szczęśliwie przetrwał, jako jedyny, pomnik Marka Aureliusza z Kapitolu w Rzymie. Nauczyciel dopowiada pewne informacje, ciekawostki, pokazuje duże zdjęcia. |
- Uczniowie łączą nazwę z fotografią. - Uczniowie słuchają i piszą notatkę. - Uczniowie indywidualnie uzupełniają tekst. Poproszeni przez nauczyciela uczniowie czytają po jednym zdaniu i sprawdzają notatkę. Słuchają dopowiedzeń nauczyciela. |
- pisanie - słuchanie - komunikacja nauczyciel - uczeń |
Przekształcenie | - Nauczyciel prosi o przeczytanie polecenia do ćwiczenia 3. Prosi ucznia do tablicy, który kierując się sugestiami kolegów z klasy przyporządkuje odpowiednie paski – cechy do właściwej kolumny na tablicy. - Nauczyciel pokazuje fotografie dzieł greckich i rzymskich – uczniowie mają za zadanie zgadnąć, czy rzeźba ta jest grecka, czy rzymska i wyjaśnić swoje zdanie. |
- Uczniowie mają kilka minut na przyglądnięcie się płaskorzeźbom i wskazują cechy rzeźby rzymskiej i greckiej. - Uczniowie mówią, czy jest to rzeźba grecka, czy rzymska i wyjaśniają swoje zdanie. |
- stosowanie zdobytej wiedzy w praktyce - komunikacja nauczyciel- uczeń - pisanie - poprawność językowa. |
Podsumowanie | - Nauczyciel zadaje zadanie domowe (ćwiczenie 4). - Nauczyciel zadaje pytania kontrolne na podsumowanie lekcji: Jakie są cechy charakterystyczne rzeźby rzymskiej? Jakie znasz przykłady rzeźb rzymskich? Jakiego rodzaju rzeźby tworzono? Czym jest relief? Czym jest portret rzymski? |
- Uczniowie zapisują zadanie domowe. - Uczniowie odpowiadają na pytania zadane przez nauczyciela |
- komunikacja nauczyciel- uczeń - mówienie - poprawność językowa - samokształcenie |
RZEŹBA RZYMSKA
Ćwiczenie 1 – Do poniższych ilustracji przyporządkuj terminy: POMNIK KONNY, KOLUMNA TRAJANA, PORTRET RZYMSKI, RELIEF. Napisz kilka słów na ich temat.
Ara Pacis – ołtarz pokoju
Witeliusz
Marek Aureliusz
Trajan
Ćwiczenie 2 – Uzupełnij notatkę słowami z ramki.
Rzeźba _____________ rozwijała się w ścisłej zależności od _____________. Łuki _______________ i _________________ kolumny, np. Łuk ________, Kolumna ___________ zaliczyć należy do form istniejących na pograniczu architektury i rzeźby. Widniejące na nich ___________ posiadają wielkie wartości ilustratorskie, ale także są zapisem ______________.
Dużą niezależność wykazała rzeźba rzymska w ______________. Rozwinął się on dzięki __________ przodków. W odróżnieniu od sztuki starożytnej Grecji nie zajmowano się tam ____________, rzeźbieniem bóstw, ale konkretnymi osobami, budzącymi powszechny ________________ (np. Juliusz Cezar, Agrypina, Klaudiusz, Neron). Rzeźbione marmury oddają z głębokim _____________ nie tylko podobieństwo fizyczne, ale także duchowy charakter portretowanej osoby – jest to _____________________________.
Wzorce greckie kontynuowali Rzymianie, tworząc pomniki ___________ wodzów i zwycięzców, które bardzo licznie umieszczane były w miastach Imperium Rzymskiego. Do naszych czasów szczęśliwie przetrwał, jako jedyny, pomnik _____________________ z Kapitolu w Rzymie.
Ćwiczenie 3 – Przypomnij sobie wiadomości zdobyte na lekcji dotyczącej rzeźby starożytnej Grecji, następnie przyglądnij się Procesji Panatanejskiej – Fidiasza i fragmentowi Ara Pacis (ołtarz pokoju). Na tej podstawie porównaj cechy rzeźby greckiej
i rzymskiej.
CECHY CHARAKTERYSTYCZNE |
---|
STAROŻYTNEJ RZEŹBY GRECKIEJ |
Ćwiczenie 4 – Przyporządkuj nazwę dzieła do odpowiedniej fotografii.
Neron
Popiersie Juliusza Cezara
Agrypina Młodsza
Popiersie Septymiusza Sewera
Klaudiusz
Łuk Tytusa
Kaligula
Fragment Kolumny Trajana