Konspekt lekcji z wok-u (LO), STUDIA, WIEDZA O KULTURZE


KONSPEKT LEKCJI WIEDZY O KULTURZE W LICEUM

IMIĘ I NAZWISKO PROWADZĄCEGO:…………………..

DATA: 5. 12. 2011r.

CZAS: 45 min.

KLASA: I liceum.

TEMAT: W świecie sztuki średniowiecznej- rzeźba romańska.

CELE LEKCJI:

  1. Na poziomie wiadomości:

-uczeń zna pojęcie sztuka romańska,

- uczeń zna cechy rzeźby romańskiej

- uczeń zna przykłady rzeźby romańskiej

- uczeń zna pojęcia portal, tympanon, tympanon fundacyjny

  1. Na poziomie umiejętności:

- uczeń potrafi wskazać na mapie miejsca, gdzie możemy podziwiać rzeźby romańskie,

- uczeń potrafi wyjaśnić termin ,, biblia pauperum”

- uczeń wskazuje różnice pomiędzy rzeźbą romańską a starożytną,

- uczeń potrafi wyjaśnić jaka tematyka dominowała w rzeźbie romańskiej i jaki ma to związek ze światopoglądem epoki,

- uczeń potrafi wyjaśnić pojęcie tympanon fundacyjny i wskazać przykłady

  1. Na poziomie postaw:

-uczeń kształtuje własną świadomość kulturową i nabiera kompetencji w odbiorze sztuki.

MATERIAŁY I ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

- podręcznik -Chmielewski K., Krawczyk J., Wiedza o kulturze, Wydawnictwo Szkolne PWN, Warszawa 2002.

- karta pracy,

- reprodukcje rzeźby romańskiej,

- reprodukcja rzeźby starożytnej- Grupa Laokoona

- fragment Pisma Świętego,

- książka- Michał W. Ałpatow, Historia sztuki- średniowiecze, Wydawnictwo Arkady, Warszawa 1983.

METODY: wykład, zajęć praktycznych, burza mózgów

FORMY PRACY: indywidualna

PRZEBIEG LEKCJI:

ETAPY i OGNIWA LEKCJI

CZAS

CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA

CZYNNOŚCI UCZNIA

UWAGI

Czynności wstępne

10 min

-przywitanie uczniów

-sprawdzenie obecności

- odpytanie ucznia z lekcji poprzedniej

- oddanie kartkówek i wpisanie ocen

-przywitanie nauczyciela

- wybrany uczeń prezentuje swoją wiedzę na temat

I Faza orientacyjna

5 min

Nauczycielka prosi uczniów aby przypomnieli hasłowo podstawowe informacje dotyczące epoki średniowiecza , następnie przypomina o dwóch stylach, które ukształtowały się w tej epoce- styl romański i gotycki.

Uczniowie przypominają podstawowe wiadomości na temat epoki średniowiecza

Rekapitulacja wtórna

Burza mózgów

Nauczyciel zawiesza na tablicy przykłady dwóch rzeźb- jedna z nich jest uczniom znana z lekcji wcześniejszych- pyta czy pamiętają co to za rzeźba, a następnie prosi, aby uczniowie zastanowili się i powiedzieli czy jest coś co różni te rzeźby.

Uczniowie odpowiadają na pytanie nauczyciela, porównują rzeźby, których reprodukcje są wywieszone na tablicy.

Nauczyciel chce usłyszeć od uczniów odpowiedź, że zauważają różnice w tych rzeźbach, że jedna z nich jest silnie związana z architekturą. Jest to główna cecha rzeźby romańskiej.

Temat lekcji

1 min

Nauczyciel podaje temat lekcji i prosi o wpisanie go do zeszytu: W świecie sztuki średniowiecznej- rzeźba romańska.

Uczniowie zapisują temat lekcji w zeszycie.

II Faza operacyjna

20 min

Nauczycielka w formie wykładu przybliża uczniom sztukę romańską- wskazuje na ramy czasowe, główne cechy, kraje, w których się rozwijała.

Następnie, po krótkim wprowadzeniu przechodzi do właściwego tematu: do rzeźby romańskiej.

Pokazuje uczniom reprodukcje rzeźb w katedrach francuskich. Omawia kolejno:

  1. Katedrę w Autun

- Nauczyciel czyta fragmenty Pisma Świętego i porównuje z ilustracją tympanonu portalu zachodniego katedry w Autun. Prosi uczniów o otwarcie podręczników na str. 64, gdzie znajduje się ilustracja tej rzeźby.

Następnie prosi o odszukanie na mapie miasta w którym znajduje się omawiany portal.

- nauczyciel przywołuje postać Gislebertusa i pokazuje uczniom jego dzieła- zadaniem uczniów jest odgadnąć co jest przedstawione na tych rzeźbach

b) Katedrę w Vezelay

nauczyciel pokazuje i omawia kolejny przykład rzeźby- tympanon

  1. Katedrę w Moissac

-omówienie tympanonu , wskazanie na symbolikę zawartą w tej rzeźbie

- krużganki- jako kolejny przykład rzeźby romańskiej

d) Katedra w Chartres

Nauczyciel pokazuje przełom, połączenie sztuki romańskiej z gotycką. Przedstawia uczniom ilustracje z tej katedry.

Nauczyciel rozdaje uczniom kartę pracy i prosi, aby uzupełnili ćwiczenie trzecie (załącznik) .

Uczniowie słuchają nauczyciela .

Uczniowie słuchają nauczyciela, otwierają podręczniki na wskazanej stronie, na mapce zamieszczonej w podręczniku odszukują miasto Autun.

- uczniowie odgadują co jest tematyką rzeźb Gislebertusa

- uczniowie słuchają nauczyciela

- uczniowie oglądają książkę z ilustracjami przedstawiającymi przykłady rzeźb z katedry w Chartres

Uczniowie uzupełniają ćwiczenie trzecie z karty pracy.

Praca z ilustracją i mapą zamieszczoną w podręczniku

Nauczyciel korzysta z przygotowanych przez siebie reprodukcji.

III Synteza

8 min

Nauczyciel prosi, aby uczniowie uzupełnili notatkę na karcie pracy (zadanie 1). Następnie prosi o wykonanie zadania drugiego.

Uczniowie uzupełniają zadania z karty pracy. Po wykonaniu zadań czytają swoje odpowiedzi

Czynności kończące lekcje

1 min

Podsumowanie pracy uczniów na lekcji

Nauczyciel żegna się z uczniami.

Uczniowie żegnają nauczyciela.


