Agnieszka Charko
Szkoła Podstawowa
w Konstantynowie
KONSPEKT LEKCJI TECHNIKI W KLASIE IV
Liczba godzin: 1
Temat: Badamy właściwości papieru.
Cele:
-poznanie właściwości papieru,
-poznanie sposobów określenia kierunku, w którym przebiegają włókna papieru,
-badanie właściwości papieru,
-pobudzanie do zdobywania praktycznej wiedzy,
-kształcenie umiejętności logicznego myślenia i wyciągania wniosków
-wyrabianie nawyku segregacji odpadów - makulatura.
Metody: pogadanka, pokaz z instruktażem, ćwiczenia.
Formy: zbiorowa, grupowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne: próbki papieru do demonstracji jego właściwości, próbki papieru do ćwiczeń, karta pracy, naczynie z wodą
Przebieg zajęć:
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia |
|
Faza wprowadzająca |
||
Nauczyciel podaje temat lekcji.
Pogadanka na temat „Papier w naszym życiu” -ranga i znaczenie wynalezienia papieru, -miejsce papieru w życiu codziennym, -zastosowanie różnych rodzajów papieru, -znaczenie przemysłu papierniczego, -wykorzystanie surowców wtórnych.
Każdy rodzaj papieru jest unikalny i ma różne właściwości. Jest ich wiele, ale omówimy tylko kilka. Nauczyciel omawia i demonstruje: -białość, -chłonność, -gładkość lub inaczej szorstkość, -nieprzezroczystość, -odporność, -grubość, -kierunek ułożenia włókien. |
Uczniowie zapisują temat. „Badamy właściwości papieru”. Uczniowie udzielają odpowiedzi odwołując się do wiadomości zdobytych na poprzednich lekcjach.
|
|
Faza realizacyjna Badanie jednej z właściwości papieru - kierunku ułożenia włókien |
||
Nauczyciel odwołuje się do doświadczeń uczniów: Czy zauważyliście, wykonując prace z papieru, że nie zawsze papier ładnie nam się zgina? Nauczyciel demonstruje na kawałku brystolu Przy wykonywaniu prac z papieru ważna jest umiejętność poznawania kierunku ułożenia włókien. Mamy cztery sposoby wyznaczania kierunku ułożenia włókien w papierze: -przez rozerwanie, -przez załamanie, -przez rozciąganie krawędzi, -przez zwilżenie. Nauczyciel dzieli klasę na 4 osobowe grupy, poleca wykonać poszczególne zadania i zaobserwować co dzieje się z papierem.
Nauczyciel podaje instrukcje.
Jak zachowuje się papier w poszczególnych próbach? Nauczyciel poleca zaznaczenie strzałką kierunku włókien.
Nauczyciel poleca sporządzenie notatki na podstawie przeprowadzonych badań oraz wklejenie próbek badanego papieru.
|
Uczniowie otrzymują kawałki papieru (po 4 dla każdego ucznia i 4 większe dla każdej grupy ) Wykonują ćwiczenia wg instrukcji - badają kierunek ułożenia włókien kolejnymi sposobami, najpierw wspólnie z nauczycielem używając dużych kawałków papieru a następnie indywidualnie.
Uczniowie prezentują i porównują wyniki oraz wyciągają wnioski. Zaznaczają kierunek włókien.
Uczniowie wspólnie redagują notatkę, wklejają do zeszytów próbki badanego papieru.
|
|
Faza III - podsumowanie |
||
Nauczyciel zadaje pytania podsumowujące: -Jakie właściwości papieru poznaliśmy na lekcji? -Jakimi sposobami badaliśmy kierunek ułożenia włókien papieru? -czy papier lepiej zgina się wzdłuż czy w poprzek włókien? Nauczyciel zapowiada temat następnej lekcji „Kartka urodzinowa” i poleca przyniesienie kolorowego papieru, bibułek, kleju i nożyczek |
Uczniowie udzielają odpowiedzi.
Uczniowie zapisują w zeszycie. |