Jolanta Czyż
nauczyciel PSP
w Gąsawach Rządowych
KONSPEKT ZAJĘĆ
Kl. I
Krąg tematyczny: Nasze dobranocki.
Temat dnia: Dobranocki Natalki i Antka.
Temat zajęć : Swobodne wypowiedzi uczniów na temat znanych baśni.
Próba odpowiedzi na pytania : Dlaczego ludzie wymyślili
baśnie? Po co je opowiadają? Wprowadzenie litery n, N na
podstawie wyrazów „ noc, Natalka”. Ćwiczenia w pisaniu
sylab, wyrazów i zdań. Głośne czytanie ze zrozumieniem
tekstu „ Bajki na dobranoc”.
CELE:
A/ Poznawczy
Poznanie kształtu litery „n, N”.
B/ Kształcący
Kształtowanie umiejętności formułowania poprawnych wypowiedzi w formie zdań.
Wdrażanie uczniów do układania zdań z rozsypanki wyrazowej.
Doskonalenia umiejętności kształtnego pisania liter i wyrazów z nowo poznaną literą.
Rozwijanie logicznego myślenia, wyobraźni, fantazji.
Wdrażanie uczniów do formułowania własnych wniosków.
C/ Wychowawczy
Kształcenie przekonania, że dobro zwycięża zło.
Wdrażanie uczniów do właściwej oceny baśniowych bohaterów.
Kształcenie zainteresowań czytelniczych.
METODY
Pogadanka, pokaz, ćwiczenia praktyczne, praca z tekstem.
FORMY
Indywidualna jednolita
Zbiorowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Rekwizyty do baśni: „Brzydkie kaczątko”, „Czerwony Kapturek”, „Lampa Aladyna”, „Baśń o Jasiu i Małgosi”.
Ilustracje do w/w baśni.
Nagranie magnetofonowe głosu Baby Jagi
Rozsypanki wyrazowo- zdaniowe.
Nagranie „Poranek” z suity Peer Gynt.
Podręcznik, zeszyt ćwiczeń.
Przeskakiwanka z hasłem: „ KRAINA BAJEK”.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. KRĄG.
Pogadanka na temat baśni, które czytały i opowiadały dzieciom mamy, babcie przed pójściem spać. Dzielenie się wrażeniami.
(Uczniowie prezentują przyniesione do szkoły baśnie).
2. Rozwiązanie przeskakiwanki.
(Wyjaśnienie uczniom, że na dzisiejszej lekcji udadzą się w podróż do niezwykłej krainy, której nazwa została zaczarowana w „literowej przeskakiwance”. Należy ją odgadnąć czytając co drugą literkę. Czytanie rozpoczynamy od literki „k”.
3. „Podróż do czarodziejskiego lasu”- odszukanie ukrytych w klasie rekwizytów pochodzących z różnych baśni.
(Uczniowie spacerują po klasie przy muzyce „Poranek” z suity Peer Gont i odszukują następujące rekwizyty:
czerwony kapturek
maskę wilka
dynię
starą lampę
kaczkę/zabawkę/
ilustrację przedstawiającą domek Baby Jagi i położone obok pierniczki).
4. KRĄG. Ustalenie z jakich baśni pochodzą i do kogo należą znalezione rzeczy.
Odgadywanie tytułów baśni.
Ocena bajkowych bohaterów.
Rozmowa kierowana -próba formułowania własnych wniosków- odpowiedzi na pytania:
a/. Jak się kończą baśnie?
b/.Dlaczego ludzie je opowiadają ?
c/.Czego uczą nas baśnie?
Wprowadzenie litery „n, N” na podstawie wyrazów „ noc, Natalka”.
a/ Wyodrębnienie wyrazu podstawowego „noc”.
N- Kiedy najczęściej lubimy słuchać baśni?( nocą)
7. Analiza i synteza wyrazu podstawowego „noc”.
a) Podział wyrazu na głoski.
b) Podział wyrazu na sylaby.
c)Wyodrębnienie głoski „n”. Ułożenie modelu dźwiękowego wyrazu „noc” z białych cegiełek.
d) Wyszukanie samogłosek i spółgłosek w wyrazie -ułożenie modelu dźwiękowego wyrazu „noc” z niebieskich i czerwonych cegiełek.
e) Wyodrębnienie głoski „n” i określenie czy jest to samogłoska czy spółgłoska.
f)Uzupełnienie modelu wyrazu „noc” znanymi literami drukowanymi.
g) Zamiana liter drukowanych na pisane.
h) Pokaz litery pisanej „n” i umieszczenie jej na schemacie.
8. Wyszukiwanie wyrazów z głoską „ n” w nagłosie, śródgłosie, wygłosie.
9. Nauka pisania litery „n”.
Pokaz litery pisanej „n”.
Zestawienie litery „n” pisanej i drukowanej- szukanie podobieństw i różnic w wyglądzie (kształcie).
Analiza kształtu litery- wyodrębnienie elementów.
Pisanie i objaśnianie przez nauczyciela (najpierw etapami bez liniatury, potem w linijkach).
Pisanie literki palcem w powietrzu, na ławce.
Pisanie literki po śladzie, w powiększonej liniaturze(ćwiczeniówka).
Samodzielne pisanie w liniaturze (ćwiczeniówka).
10.Analiza i synteza wyrazu podstawowego „Natalka”.
a) Podział wyrazu na głoski.
b) Podział wyrazu na sylaby.
c) Wyodrębnienie głoski „N”. Ułożenie modelu dźwiękowego wyrazu „Natalka”
z białych cegiełek.
d) Wyszukanie samogłosek i spółgłosek w wyrazie -ułożenie modelu dźwiękowego wyrazu „Natalka” z niebieskich i czerwonych cegiełek.
e)Uzupełnienie modelu wyrazu „Natalka” znanymi literami drukowanymi.
f) Zamiana liter drukowanych na pisane.
g) Pokaz litery pisanej „N” i umieszczenie jej na schemacie.
11. Nauka pisania litery „N”.
Pokaz litery pisanej „N”.
Zestawienie litery „N” pisanej i drukowanej- szukanie podobieństw i różnic w wyglądzie (kształcie).
Analiza kształtu litery- wyodrębnienie elementów.
Pisanie i objaśnianie przez nauczyciela (najpierw etapami bez liniatury, potem w linijkach).
Pisanie literki palcem w powietrzu, na ławce.
Pisanie literki po śladzie, w powiększonej liniaturze(ćwiczeniówka).
Samodzielne pisanie w liniaturze (ćwiczeniówka).
12. Pisanie literki „n” w połączeniu z innymi literami (ćwiczeniówka).
13. Układanie zdań z rozsypanek jako podpisów do ilustracji pt. „Co robią dzieci wieczorem?”./Ćw. 2 z. 1 s. 28/
Głośne wypowiadanie ułożonych zdań.
Zapisanie zdań - podpisów do ilustracji w zeszycie ćwiczeń.
14. Głośna czytanie tekstu „Bajki na dobranoc”/P. s. 33/
Wypowiedzi dzieci na temat ulubionych bajek Natalki i Antka.
15. Ćwiczenie dramowe „Lusterko”.
Dzieci stoją w parach- twarzami do siebie. Jedno dziecko w wolnym tempie symuluje czynności związane z przygotowaniem do snu. Drugie dziecko naśladuje czynności partnera.
16. Opowiadanie historyjki obrazkowej „Sen Natalki”./Ćw. 2 z.2,3 s. 28/
Określenie nastroju snu.
Konstruowanie wypowiedzi na temat „Co przyśniło się Natalce?”- snucie własnych przypuszczeń.
„Jaki jest sen Natalki?”- uzupełnienie zdania z luką odpowiednim wyrazem.
17. Podsumowanie zajęć, samoocena uczniów.
Uczniowie otrzymują wykonane z papieru książeczki. Oceniają swój udział w zajęciach rysując „wesołą” lub „smutną” minkę na książeczce.