Lato – scenariusz zajęć dla 5-latków
Temat: Nauka ,,Piosenki na kolorowe lato’’ (muz. T.Pabisiak, sł. A.Galica) połączona z rozmową przy gazetce tematycznej ,,Coto jest lato?’’
Cele dydaktyczne:
- dzieci będą potrafiły zaśpiewać piosenkę, dostosować ruch do rytmu piosenki
- dzieci będą potrafiły rozróżniać głosy wybranych instrumentów perkusyjnych i prawidłowo je nazywać, zapamiętać kolejność dźwięków wygrywanych na instrumentach perkusyjnych
- dzieci będą potrafiły wymienić rzeczy i czynności, które kojarzą im się z latem
- dzieci będą potrafiły dopasować podpisy do obrazków związanych z latem
- dzieci będą potrafiły wyróżnić i prawidłowo policzyć głoski w wyrazach związanych z latem
- dzieci będą potrafiły łączyć dwie barwy dla uzyskania trzeciej
Cel wychowawczy: dzieci będą wiedziały, jak bezpiecznie spędzać lato, dzieci będą aktywnie uczestniczyły w zajęciach, dzieci będą potrafiły zorganizować miejsce do pracy plastycznej, sprzątać po zakończonej pracy
Metody: słowna, ćwiczebna, wytwórcza
Formy: zbiorowa, zespołowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: płyta CD, instrumenty perkusyjne: bębenki, tamburyna, grzechotki, kołatka, trójkąt, karty pracy, ołówki, cyfry, farby, pędzle, kartki zgięte na pół z narysowaną połową motyla, kolorowe kartoniki
Przebieg zajęcia:
1.Śpiew ,,Piosenki na kolorowe lato’’ w połączeniu z ruchem
Dzieci ustawione czwórkami w szachownicę, 1i 2 zwr. 4 kroki w przód, 4 kroki w tył, 4 kroki w prawo, 4 kroki w lewo, ref. Prawa ręka w górę, lewa ręka w górę, dwie ręce w górę, obrót z rękami uniesionymi w górę
2. Rozpoznawanie głosów instrumentów perkusyjnych
Wybrane dziecko schowane za kotarą wygrywa 3 dźwięki na różnych instrumentach, dzieci odgadują, jaki instrument był pierwszy, jaki drugi i trzeci
3.Instrumentacja do piosenki – każde dziecko gra na instrumencie
Przyszło do nas lato – bębenki, kolorowe lato – tamburyna
Hej maluch, hej dzieciaki, co wy na to – bębenki
Będziemy po łące biegać na bosaka, razem z żabą zieloną przez kałuże skakać – grzechotki
Hej maluchy, hej dzieciaki, co wy na to – bębenki
Że będziemy się bawili całe lato – tamburyna
Przyszło do nas lato - bębenki
kolorowe lato – tamburyna
wybuduję gdzieś nad rzeką zamek z piasku – bębenki
będziemy motyle gonili po łąkach, policzymy ile kropek ma biedronka – grzechotki
4. Rozmowa przy obrazkach do treści piosenki ,,Co to jest lato?’’
Na tablicy obrazki: wiosna, lato, jesień, zima, bałwan, gawron, dzieci biegające na bosaka, żaba, słońce, zamek z piasku, motyle, biedronka,
- jakie obrazki nie pasują do piosenki? Dzieci odczepiają
- jakie są oznaki lata?
- co można robić latem?
- jak bezpiecznie spędzać lato?
- dopasuj podpisy do obrazków
5.Karty pracy ,,Łąka’’ obrazki, okienka opowiadające liczbie głosek w wyrazach
dzieci podzielone na czteroosobowe zespoły wyróżniają głoski w wyrazach: ślimak, żaba, mak, osa, trawa
łączą ołówkiem okienka z obrazkiem
przyklejają cyfry, które odpowiadają liczbie okienek
6.Zabawa ruchowa z rodzicami związana z latem, np. taniec na łące
7.Malowanie farbami plakatowymi nt. ,,Motyl’’ – wspólna praca rodziców i dzieci
- rozmowa, jak uzyskać nową barwę z połączenia dwóch barw, nauczyciel pokazuje kolorowe kartoniki, dzieci nazywają barwy, np. żółta + biała = różowa
- objaśnienie wykonania pracy, zwrócenie uwagi na to:
aby farba była mocno rozwodniona
dzieci samodzielnie organizują miejsce pracy i sprzątają
- organizowanie miejsca pracy przez dzieci: materiały przygotowane na szafce: gazety, farby plakatowe, pędzle, kubki z wodą, kartki zgięte na pół z narysowaną połową motyla
- dzieci malują łącząc dwie barwy dla uzyskania trzeciej, składają kartkę i przyciskają dłońmi, odkrywają a tu niespodzianka – motyl już jest w całości
- sprzątanie miejsca pracy przez dzieci, pomoc rodziców!
- ocena pracy i organizacji zajęcia plastycznego, czy dzieci zostawiły po sobie czystość