Scenariusz zajęć terapii matematycznej
Prowadzący: III TP
Klasa: V-VI
Grupa: sześcioosobowa
Czas pracy: 90 min
I. TEMAT: Ćwiczenia usprawniające funkcje percepcyjno-motoryczne ukierunkowane na odejmowanie ułamków dziesiętnych
II. ZAŁOŻENIA METODYCZNE
Cele ogólne
Ćwiczenie umiejętności matematycznych,
Rozwijanie umiejętności odejmowania ułamków dziesiętnych,
Doskonalenie umiejętności dokonywania obliczeń w pamięci,
Rozwijanie umiejętności koncentracji uwagi na wykonywanym zadaniu,
Ćwiczenie koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz orientacji w przestrzeni,
Ćwiczenie pamięci oraz umiejętności logicznego myślenia,
Rozwijanie sprawności manualnej.
Środki dydaktyczne
Zeszyt ćwiczeń "Matematyka bez trudności" seria ORTOGRAFITTI część druga, Labirynt (załącznik 1), Sudoku 4x4 (załącznik 2), bierki (2 zestawy).
III. PRZEBIEG ZAJĘĆ
Faza organizacyjno-mobilizująca
Labirynt (załącznik 1). Prowadzący rozdaje uczniom kartki z labiryntem. Uczniowie starają się znaleźć drogę do wyjścia
Sudoku 4x4 (załącznik 2). Prowadzący rozdaje uczniom kartki z sudoku. Uczniowie rozwiązują łamigłówkę matematyczną.
Faza intensywnej i efektywnej pracy terapeutycznej
"Matematyka bez trudności", str. 49, ćwiczenie 6. Uczniowie łączą za pomocą linii kostki z ich brakującymi elementami.
"Matematyka bez trudności", str. 60, ćwiczenie 16. Uczniowie muszą pomóc odnaleźć wyjście z labiryntu. Zadaniem ich jest wykonać działania znajdujące się na sąsiedniej stronie. Każdy wynik to kolejny krok
"Matematyka bez trudności", str. 63, ćwiczenie 19. Uczniowie obliczają działania, następnie łączą linią każdego badacza z jego ładunkiem.
"Matematyka bez trudności", str. 67, ćwiczenie 23. Uczniowie wykonują działania. Otrzymane wyniki porządkują malejąco, zapisując je w tabeli.
"Matematyka bez trudności", str. 76, ćwiczenie 32. Uczniowie musza znaleźć drogę do wyjścia. Mogą poruszać się tylko po polach w następującej kolejności: 222, 202, 112, 212.
Faza relaksująca-odprężająca
"Matematyka bez trudności", str. 80, ćwiczenie 36. Uczniowie za pomocą szyfru odczytują hasło.
"Matematyka bez trudności", str. 55, ćwiczenie 12. Uczniowie rysują po śladzie bez odrywania ręki.
Bierki. Prowadzący dzieli uczniów na 2 grupy, każda z nich otrzymuje zestaw bierek. Zadanie każdej grupy polega na zbieraniu pojedynczych patyczków z rozrzuconego stosu, bez poruszenia pozostałych.
Załącznik 1
Znajdź drogę do wyjścia
Załącznik 2