J Kochanowski fraszki

Konspekt do lekcji przeprowadzonej w Gimnazjum nr 39 im. Józefa Dietla w Krakowie, dnia 6.03.2013r. w kl. I b

Temat lekcji: Tak to czasem w wierszach bywa, że i drzewo się odzywa - fraszki Jana Kochanowskiego.

Prowadząca : Klaudia Kuźma

Cele lekcji:

Cel główny :

Uczeń poznaje ponadczasowy sens fraszek Kochanowskiego.

Cele szczegółowe:

poziom wiadomości :

Uczeń:

- zna definicję fraszki.

- zna tytuły fraszek Kochanowskiego.

- wie czemu służyły w czasach renesansu fraszki.

poziom umiejętności:

Uczeń:

- dostrzega ponadczasowość przekazu Jana Kochanowskiego.

- potrafi zastosować swoją wiedzę w praktyce .

poziom postaw:

Uczeń :

- dba o kulturę i poprawność języka w swoich wypowiedziach.

Metody kształcenia:

  1. Praktyczne – ćwiczebna.

  2. Drama.

Formy organizacji pracy:

  1. Praca indywidualna.

  2. Praca grupowa.

Bibliografia:

Merytoryczna:

  1. Okoń W., Wprowadzenie do dydaktyki ogólnej, Warszawa 1995.

  2. Polański E., Orłowa K., Kształcenie językowe w klasach 4-8. Poradnik metodyczny, Warszawa 1993.

  3. Nagajowa M., Nauka o języku dla nauki języka, Kielce 1994.

Merytoryczna :

  1. Chmiel M., Herman W., Pomirska Z., Doroszewski P., Słowa na czasie. Podręcznik do kształcenia literackiego i kulturowego dla klasy pierwszej gimnazjum., Warszawa 2010, s. 150.

  2. Strutyński J. Gramatyka polska, Kraków 1998.

Przebieg zajęć:

Budowa lekcji Przebieg lekcji Uwagi
Wprowadzenie
  1. Czynności porządkowe : powitanie z uczniami i sprawdzenie obecności.

  2. Przypomnienie wiadomości z ostatniej lekcji o fraszce.

  3. Nauczyciel zapowiada tok lekcji, przedstawia jej cele.

  4. Zapisanie tematu lekcji : Tak to czasem w wierszach bywa, że i drzewo się odzywa - fraszki Jana Kochanowskiego.

Opracowanie
  1. Nauczyciel dzieli uczniów na 3 grupy. Każda z grup otrzymuje jedną fraszkę Jana Kochanowskiego. Zadaniem uczniów jest przedstawienie sensu fraszki w formie dramy.

  2. Każda grupa zapisuje sens swojej fraszki, jej nastrój i informacje o podmiocie lirycznym.

  3. Odczytanie wyników pracy na forum klasy i zapisanie do tabelki w formie notatki do zeszytów:

tytuł sens fraszki nastrój podmiot liryczny
Utrwalenie
  1. Nauczyciel czyta uczniom współczesne fraszki.

Stanisław Jerzy Lec, „PO TO”

Po to człowiek odkrył słowo,

by przemilczeć to i owo

Wiesław Brudziński, „Zgodne stadło”

Z mą żoną znakomicie

Dopełniamy się wzajem:

Ja daję na życie,

Ona mi żyć nie daje.

Stanisław Jerzy Lec, „I świętego”

I świętego głowa boli

od ciężaru aureoli

Joanna Kulmowa, „Genesis”

Pyszna małpa mimo wszystko się łudzi:

- Może jednak nie pochodzę od ludzi

Grupy tworzą własną fraszkę w języku współczesnym, pamiętając o podstawowych wyznacznikach tego gatunku.

  1. Podsumowanie wiadomości z lekcji.

