DOBÓR WYMIARÓW FINDAMENTU

2. DOBÓR WYMIARÓW FUNDAMENTU

2.1 Dobór powierzchni technologicznej

atech = am + 2 xkr=460+2 20=500[cm]

btech=bm+2 xkr=240+2 20=280[cm]

2.2 Dobór wysokości części górnej fundamentu

hg=hs+10cm=60+10=70[cm]

2.3 Oblicznenia położenia srodka ciężkości układu maszyna-część górna fundamentu

Oznczenie ciężarów

Ciężar Qi [kN]

współrzędne

Syz = Qi xi

[kNm]

Sxz = Qi yi

[kNm]

xi [m] yi [m]

1

2

3

57,000

32,400

245,000

334,400

2,710

0,000

1,270

-0,510

0,000

0,000

154,470

0,000

311,200

465,670

Q3 = ρ · V = 25 · (0,700·5,00· 2,80) = 245[kN]

X3 = 230 – 103 = 127 [cm] = 1,27 [m]

X1 = 268 + 3 = 271 [cm] = 2,71 [m]

2.4

a/2 = 139,26 + 103 + 20 = 262,26 [cm]

b/2 = 8,67 + 120 + 20 = 148,67 [cm]

a = 524,53 [cm] = 525 [cm]

b = 297,34 [cm] = 300 [cm]

2.5

hf = Iśr + 15cm = 145 + 15 = 160 [cm]

3. USTALENIE WIELKOŚCI CHARAKTERYSTYCZNYCH SIŁ WZBUDZAJĄCYCH

3.1 Masowe siły bezwładności w mechaniźmie korbowym sprężarki

Py1 = 31,3 [kN]

Pz1 = 31,3 [kN]

3.2 Siła odśrodkowa wirnika silnika

1= 390 obr/min

Gw = 35% ·G2 = 0,35· 32,4 = 11,34 [kN]

P2 = 0,1 · Gw = 0,1 · 11,34 = 1,134 [kN]

3.3 Wypadkowe siły zbudzające

Pz0 = 31,3 – 1,134 = 30,116 [kN]

Py0 = 31,3 + 1,134 = 32,434 ]kN]

3.4 Mimośród działania sił wypadkowych

Mys = Pz1· [ 2,68 – (ex.P1) – xs] + P2· xs = 31,3 · [2,68 – (-0,03) – 1,3926] +

+ 1,134 · 1,3926 = 42,814 [kNm]

Mxs = -Pz1· (ey.P1 - |ys|) – P2·|ys| = 31,3 · (0,51 – 0,0867) + 1,134 · 0,0867 =

= - 13,347 [kNm]

4. USTALENIE WARTOŚCI AMPLITUD DOPUSZCZALNYCH

Wyznaczenie częstotliwości drgań maszyny

Dopuszczalne amplitudy drgań wymuszonych ze względu na uzytkowanie samej maszyny wg Rys. 4 z PN-80/B-03040:

>dla drgań poziomych AH = 200 µm

>dla drgań pionowych AV = 150 µm

5. CECHY SPRĘŻYSTE PODŁOŻA GRUNTOWEGO

5.1 Dynamiczne współczynniki podłoża C

hd = hf – hg = 1,6 – 0,7 = 0,9 [m]

Vf = (atech · btech · hg) + (a · b · hg) = (5 · 2,8 · 0,7) +(5,25 · 3 · 0,9) = 23,98 [m3]

Qf = Vf· ρ = 23,98 · 25 = 599,38 [kN]

Qm = G1 + G2 = 57 + 32,4 = 89,4 [kN]

F = a · b = 5,25 · 3 = 15,75 [m2]

Układ warstw geotechnicznych

d1 = 0m piaski grube C01 = 18 Mpa/m

d2 = 1,45 m iły półzwarte C02 = 27 Mpa/m

d3 = 3,1 m gliny C03 = 25 Mpa/m

d4 = 4,0 m żwiry C04 = 25 Mpa/m

hf = 160 cm ; h0 = 300 cm


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
wentyleII-zaklad-chemiczny, Odciągi - opis, Dobór wymiarów wanien
Ochrona prawna Wymiar sprawiedliwosci
Analiza wymiarowa
zasady wymiarowania 2
Amerykański wymiar bezpieczeństwa
dobór kanałów
koordynacja wymiarowa
Przestrzenna teoria głosowania zachowania wyborców a wymiary ideologiczne
dobór parametru klotoidy
Pomiar Wymiaru Fraktalnego 08 p8
PN B 01029 Zasady wymiarowania na rysunkach architektoniczno budowlanych
Dobór materiałów konstrukcyjnych – projekt oprawki do okularów
Dobór napędu przenośnika taśmowego
Algebra 1 03 wymiar i baza przestrzeni liniowej
Wymiarowanie w terenie, NAUKA
wymiary, węzły ,zestawy

więcej podobnych podstron