Scenariusz zajęć zintegrowanych
Data i miejsce realizacji:
Czas trwania zajęć: 2.15h
Nazwiska prowadzących:
Temat bloku:
Temat dnia: Czytamy i piszemy ogłoszenia
Klasa: III „a”
Cele ogólne:
- poznanie cech ogłoszeń
- pobudzanie wyobraźni i twórczego myślenia;
- rozwijanie spontanicznej improwizacji i współdziałania w grupie;
Cele operacyjne:
Uczeń:
- zna cechy ogłoszenia i potrafi je wykorzystać w praktyce.
- potrafi graficznie rozmieścić tekst ogłoszenia.
- redaguje tekst ogłoszenia
- potrafi poprawnie zastosować właściwe formy gramatyczne czasowników.
- używa w ogłoszeniu krótkich, zwięzłych zdań.
- czyta tekst ze zrozumieniem i potrafi wykorzystać właściwe informacje.
- redaguje, zapisuje i prezentuje krótkie humorystyczne ogłoszenie;
- przedstawia wyimaginowane sytuacje w scenkach dramowych;
- współtworzy gazetkę ścienną wokół klucza „Śmiech to zdrowie”.
- rozwiązuje zadania matematyczne w zakresie 1000
Metody i techniki pracy: pogadanka, praca z tekstem,
Formy pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa
Środki dydaktyczne: słownik języka polskiego, działania do przypięcia na tablicy, wycięte ogłoszenia, zadania do losowania, tablica ogłoszeń, kolorowe kartony
Literatura merytoryczna i metodyczna: utwór Marcina Brykczyńskiego „Kot w worku”.
Nazwa zadań dla uczniów | Przebieg ich realizacji | |||
---|---|---|---|---|
|
Do tablicy przypinamy karty z działaniami na dodawanie i odejmowanie pisemne w zakresie 1000. Wybrani uczniowie rozwiązują je, a następnie porządkują wyniki od najmniejszego do największego. Po odwróceniu kart uczniowie odczytują chórem hasło: OGŁOSZENIA I REKLAMY. Uczniowie zapisują temat zajęć do zeszytu: Czytamy i piszemy ogłoszenia. |
|||
|
Ogłoszenie To bardzo przydatna forma komunikacji z większą grupą ludzi. Zastanówcie się, kiedy i w jakim celu piszemy ogłoszenia, powody i cele możemy zapisać na tablicy: - Gdy chcemy coś sprzedać, - Gdy poszukujemy jakiejś rzeczy, chcemy ją kupić, - Gdy zaginął nasz pies, kot, - Gdy oferujemy swoje usługi np. korepetycje, - Szukamy chętnych do wstąpienia do - organizacji, związków, klubów, kółka - Aby powiadomić kogoś o czymś. A teraz zastanówcie się, gdzie umieszczane są ogłoszenia, gdzie najczęściej można je spotkać? - gazety, - tablice ogłoszeń, - Internet, - gazetka szkolna, - słupy elektryczne, drzewa itd. - telewizja, radio |
|||
|
Prowadząca rozdaje dzieciom, wycięte z gazet lub wydrukowane z Internetu różne rodzaje ogłoszeń. Zadaniem dzieci jest zebranie informacji o cechach ogłoszeń. Selekcjonując informacje, najważniejsze cechy są zapisywane na tablice. Uczniowie przepisują je do zeszytu. - krótkie, rzeczowe, - zazwyczaj skierowane do nieokreślonego adresata, - napisane prostym, zrozumiałym językiem, - ogłoszenie udziela odpowiedzi na pytania: co?, gdzie?, kiedy? - ważne jest, aby zwracało na siebie uwagę odpowiednią formą graficzną np.; zawierało elementy takiej jak: UWAGA! OGŁOSZENIE! NIE PRZEGAP ! |
|||
|
„Mam do sprzedania beczkę śmiechu. Cena za nią, to 1 grosz bez reszty. Sprzedaje ponieważ jest mi nie do śmiechu. Płacz oddam za darmo.” Ola Wypowiedzi uczniów na temat jego oryginalności. Próba wyobrażenia sobie ewentualnych skutków realizacji zgłoszenia, poprzez wymienienie zalet, wad i tego co interesujące. Uczniowie wypowiadają swoje odczucia, a prowadząca zapisuje je na tablicy w formie tabelki:
|
|||
Przedstawienie wyimaginowanego zachowania nowego właściciela beczki śmiechu. |
Wybrany uczeń przedstawia bez pomocy słów zachowanie właściciela beczki śmiechu. | |||
|
Jakie informację muszą się znaleźć na każdym ogłoszeniu (zapisujemy na tablicy): - Nadawca - Cel - Cena - Termin - Adres lub telefon kontaktowy Uczniowie mają za zadanie napisać krótkie ogłoszenie na wylosowany przez siebie temat. |
|||
|
Uczniowie czytają zamieszczony w książce utwór. Rozmawiają na temat utworu. Rozmowa na temat zawartych w nim związków frazeologicznych. | |||
|
Uczniowie dzielą się na grupy, każda z nich ma za zadanie przedstawić za pomocą pantomimy wylosowany związek frazeologiczny. | |||
|
Wymyślanie przez uczniów dziwnych, śmiesznych ogłoszeń, zapisywanie na kolorowych kartkach przy pomocy prowadzącej np. „Zamienię zły humor na 2 uśmiechy”, „Zgubiłem piega, uczciwego znalazcę proszę o zwrot”. Uczniowie wybierają najśmieszniejsze pomysły. Ze zgromadzonych ogłoszeń uczestnicy wykonują gazetkę ścienną, której kluczowe hasło brzmi: „Śmiech to zdrowie! |