Konspekt edukacji muzycznej w klasie III
Prowadzące : Aneta Popławska, Kinga Jóźwiak, Karolina Machowska,
Maria Kulińska
Data : 30.11.2009
Hasło programowe : Obrazy zwierząt w muzyce.
Temat : Ćwiczenia rytmiki i śpiewu na podstawie piosenki „Była sobie
żabka mała”.
Cele dydaktyczne:
Ogólne:
Kształtowanie umiejętności poprawnego śpiewu oraz elementarnej gry na instrumentach;
Rozwijanie wrażliwości słuchowej i umiejętności odbierania muzyki;
Kształcenie umiejętności współuczestnictwa w zabawach, wyrażanie muzyki ruchem
Szczegółowe:
Uczeń zna i stosuje w praktyce zasady prawidłowego oddychania podczas śpiewania piosenki i rytmizowania tekstu.
Uczeń potrafi twórczo myśleć i wypowiadać się.
Uczeń potrafi bawić się z rówieśnikami.
Uczeń potrafi zaśpiewać piosenkę.
Uczeń potrafi rytmicznie wypowiedzieć tekst.
Uczeń potrafi odwzorować rytm grając na instrumencie perkusyjnym.
Metody:
Analityczno-percepcyjna
Ekspozycji
Metoda organizowania i rozwijania działalności muzycznych ucznia
Formy muzyczne:
Śpiew
Słuchanie muzyki
Ruch przy muzyce
Tworzenie muzyki
Gra na instrumentach
Część lekcji | Ogniwo lekcji | Przebieg lekcji oraz czynności nauczyciela i uczniów | Cel cząstkowy do danego ogniwa |
Uwagi o realizacji |
---|---|---|---|---|
Czas | ||||
1. | Powitanie klasy, sprawy organizacyjne. | Nauczyciel wita się z klasą. | Kontrola gotowości uczniów do zajęć. | |
2. | Przygotowanie do wysłuchania utworu muzycznego. Słuchanie muzyki. |
Rozwiązanie przez uczniów krzyżówki hasło „zwierzęta”. (załącznik 1) Przedstawienie dzieciom muzycznej interpretacji zwierząt- odtworzenie dzieciom „Karnawału zwierząt” Camille'a Saint-Saensa. |
||
3. | Wprowadzenie do tematu zajęć. | Rozwiązanie zagadki- hasło „żaba” (załącznik 2); rozwiązanie rebusu- „Była sobie żabka mała”. (załącznik 3) | Zapoznanie z tytułem wprowadzanej piosenki. | |
4. | Prezentacja piosenki „Była sobie żabka mała” Analiza treści piosenki. |
Uczniowie po wysłuchaniu piosenki odpowiadają na pytania z nią związane- omówienie budowy piosenki i jej nastroju:
|
Wstępne zapoznanie dzieci z przygotowaną na zajęcia piosenką. | |
5. | Ćwiczenia rozśpiewujące. | Ćwiczenia oddechowe:
Ćwiczenia mowy i rytmu:
|
Przygotowanie dzieci do śpiewu. | |
6. | Nauka piosenki | Nauczyciel przypomina nazwy solmizacyjne, a następnie za pomocą nazw solmizacyjnych śpiewa piosenkę używając fonogestów. Uczniowie śpiewają piosenkę za pomocą nazw solmizacyjnych z pomocą nauczyciela. Była sobie żabka mała do do do mi so so so mi re re kum kum, re re kum kum, re re fa fa mi mi so so która mamy nie słuchała do do do mi so so so mi re re kum kum bęc. so fa mi re do Na spacery wychodziła la la la do so so so mi re re kum kum, re re kum kum, re re fa fa mi mi so so innym żabkom się dziwiła la la la do so so so do la re re kum kum bęc. so fa mi re do Nauka piosenki frazami (fragmentami ze słuchu po dwa takty) – nauczyciel prezentuje fragment piosenki, uczniowie powtarzają. |
Zapoznanie dzieci z melodią piosenki za pomocą solmizacji oraz fonogestów. Zapoznanie z tekstem piosenki, próba śpiewu. |
|
7. | Tworzenie muzyki | Rytmiczne czytanie słów piosenki, rytmiczne czytanie z wyklaskiwaniem. Układanie własnego rytmu to piosenki. Wybranie dwóch chętnych uczniów, wręczenie im instrumentów – tamburyna, trójkąta, bębenka, kołatki. Tamburyna grają zgodnie z rytmem 1 i 3 taktu, trójkąt – 2, 4, bębenek – 5, 7, kołatka – 6, 8. Była sobie żabka mała (tamburyn) re re kum kum, re re kum kum, (trójkąt) która mamy nie słuchała (tamburyn) re re kum kum bęc. (bębenek) Na spacery wychodziła (kołatka) re re kum kum, re re kum kum, (bębenek) innym żabkom się dziwiła re re kum kum bęc.(kołatka) |
Rytmizowanie tekstu. Elementarna gra na instrumentach |
|
8. | Ruch przy muzyce | Nauczyciel dzieli uczniów na dwie grupy: żabki i bociany. Podczas odtwarzania piosenki wszyscy razem chodzą, gdy muzyka przestaje grać, bociany łapią żabki, które są tylko bezpieczne na liściach, więc muszą na nich stawać. Zabawa trwa dopóki, bocian nie złapie wszystkich żabek. | Śpiew z podziałem na grupy- rozluźnienie dzieci integracja rówieśników. | |
9. | Pożegnanie. |