Konspekt zajęć przedszkolnych
Temat: Moje zabawki
Cele ogólne:
- rozwijanie percepcji słuchowej,
- rozwijanie mięśni narządów mowy,
Cele operacyjne:
dziecko:
- potrafi podzielić wyrazy na sylaby,
- wyraźnie wymawia połączenie głosek: wr, tra, pac
Metody:
- słowna
- czynna
- oglądowa
Forma: praca z całą grupą, praca indywidualna
Pomoce dydaktyczne: zabawki (klocki, lalki, miś, piłka, samochód, trąbka i.in.), napisy: lalka, piłka, klocki, kredki, K.W. Vopel, „Od stóp do głów”, „Sześciolatek. Bawię się i uczę” część 1
PRZEBIEG ZAJĘĆ
Zabawa dydaktyczna Zaczarowane zabawki:
Ustawiamy na stoliku 5 -6 zabawek. Dzieci wymieniają nazwę zabawki, a następnie naśladują dźwięk, jaki wydaje ona podczas zabawy.
Następnie nauczyciel mówi, że ktoś zaczarował zabawki wydają one zupełnie inny dźwięk, a dzieci muszą je odczarować przez podanie właściwego dźwięku.
Dziecko wybiera dowolną zabawkę a nauczyciel wydaje dźwięk, który nie zgadza się z dźwiękiem wydawanym przez daną zabawkę. Aby odczarować zabawkę dziecko wydaje właściwy dźwięk.
Swobodne wypowiedzi dzieci na temat zabawek: Którą z nich najchętniej lubię się bawić? Dlaczego? W jaki sposób można wykorzystać je w zabawie?
Odczytanie przez nauczyciela napisów: lalka, piłka klocki
- Ułożenie napisów obok odpowiednich zabawek
- dzielenie wyrazów na sylaby.
Oglądanie rysunków lalek w książce Sześciolatek cz 1. s. 6 z jednoczesnym słuchaniem wiersza:
Była sobie Kasia mała
i 3 nowe lalki miała.
Chętnie nimi się bawiła
i nie rozstawała wcale.
Lale swe ładnie nazwała,
a imiona takie dała:
Ola, Ula oraz Ala.
Każda inne włosy miała
i inaczej się czesała.
Na sukienkach wzór wspaniały.
Ten sam kolor jednak miały.
Rozmowa o wyglądzie lalek
- czytanie całościowe imion lalek,
- wzrokowe zapamiętanie obrazów graficznych imion przez kilkakrotne ich wskazanie,
- wybrzmiewanie poszczególnych sylab w kolejnych imionach lalek
Zabawa ruchowa Nakręcana lalka:
Dzieci próbują sobie wyobrazić, że są nakręconymi lalkami. Z tyłu na plecach lalka ma kluczyk, który na ciąga sprężynę wprawiającą w ruch silniczek. Gdy sprężyna jest napięta, wtedy dzieci – lalki chodzą po sali sztywnymi krokami i sztywno poruszają rękami. Z czasem napięcie sprężyny ustępuje i ruchy lalek stają się coraz wolniejsze, aż stają nieruchomo. Wtedy nauczyciel podchodzi do dziecka i naśladuje nakręcanie kluczyka na plecach.
Kolorowanie sukienek lalek z użyciem tylko jednej kredki, rysowanie tylu piłek ile jest lalek – Sześciolatek, cz. 1, s 6.