Scenariusz zajęć
rewalidacyjno- wychowawczych
Nauczyciel prowadzący: Iwona Waks
Rodzaj zajęć: zajęcia rewalidacyjno - wychowawcze zespołowe
Czas trwania: 60 min
Temat zajęć: Moje ulubione zabawy i zabawki - ćwiczenia w samodzielnym manipulowaniu.
Cele główne:
- Usprawnianie małej i dużej motoryki.
- Obniżanie napięcia mięśniowego rąk.
- Usprawnianie pracy rąk i dłoni.
- Rozwijanie zdolności chwytnych.
- Rozwijanie aktywności poznawczej.
Cele operacyjne:
- Potrafi się witać, wie że to początek zajęć.
- Współdziała z partnerem w zabawach i ćwiczeniach.
- Porusza dłonią i poszukuje zabawek dźwiękowych.
- Utrzymuje zabawkę w dłoni, manipuluje ją.
- Współdziała z drugą osobą,
- Potrafi słuchać i relaksować się.
Metody:
- elementy metody Shantali
- elementy metody W. Sherborne
- metoda Ch. Knill „Dotyk i komunikacja”
- metoda zadaniowa, czynnościowa: zadań stawianych dziecku
- elementy metody relaksacyjnej
Formy pracy:
- grupowa
- indywidualna
Planowane środki dydaktyczne:
- materac, oliwka, przedmioty do stymulacji dotykowej, piłka, klocek, woreczek, zabawki dźwiękowe, magnetofon, kasety, plansze, lizaki,
Przebieg zajęć:
Cel zajęć |
Zadania do realizacji |
Uwagi o realizacji |
Część wprowadzająca |
||
Potrafi się witać, wie że to początek zajęć. |
Dostarczanie wrażeń wzrokowo - słuchowo - dotykowych: powitanie dzieci piosenką „Witaj...jak się masz”, masowanie dłoni - rozluźnianie napięcia mięśniowego. |
Nauczyciel podchodzi do dzieci, do każdego osobna: wita się każdym masując dłonie oliwką. |
Część rozwijająca |
||
Współdziała z partnerem w zabawach i ćwiczeniach. |
Doskonalenie wzajemnej komunikacji, orientacji w schemacie ciała - zastosowanie metody Ch, Knill „Dotyk i komunikacja”. Baraszkowanie; przytulanie, sadzanie na kolanach, kołysanie, podskakiwanie, huśtanie, noszenie, kiwanie na boki, przewracanie na boki, przeciąganie, turlanie, itp., ćwiczenia wykonujemy z dzieckiem na kolanach i na materacu |
Wspólne z N. wykonywanie ćwiczeń - nawiązanie kontaktu dotykowego i emocjonalnego z dzieckiem
|
Porusza dłonią i poszukuje zabawek dźwiękowych. |
Ćwiczenia doskonalące percepcję słuchowo - dotykową, rozwijanie zdolności chwytnych - zabawa „Poszukaj gdzie jest (piłka, klocek, woreczek, grzechotka)? - poszukiwanie dłonią zabawek dźwiękowych z różnych stron ciała, |
Dzieci leżą lub siedzą na materacach, nauczyciel siedzi wśród nich, bawi się z nimi. |
Utrzymuje zabawkę w dłoni, manipuluje ją. |
Dotykanie i chwytanie, podtrzymywanie dłoni na zabawkach, uczenie zamykania dłoni. Zabawa różnymi fakturami. Bogacenie zmysłu dotyku poprzez kontakt z różnym rodzajem materiałów, uwzględniamy reakcje dziecka w trakcie kontaktu z przedstawiona mu fakturą |
do ćwiczeń wykorzystujemy różne faktury; gładkie, szorstkie, śliskie, miękkie, twarde pocieramy przedmiotami po zewnętrznej i wewnętrznej części dłoni dziecka |
Część podsumowująca |
||
Współdziałanie z drugą osobą. |
Zabawy metodą W. Sherborne - „Relacja razem”: „kołyska” (siadamy okrakiem za dzieckiem na materacu i obejmujemy ramionami, nogami i tułowiem dziecko, ćwiczenie rozpoczynamy delikatnym kołysaniem dziecka z boku na bok) turlanie (kładziemy dziecko na plecach, zginamy nogę w kolanie, obracamy biodro i ramię aby cała reszta ciała obróciła się w jedną stronę, przewracamy dziecko na bok, a następnie na brzuch, itd.) |
Wspólne z N. wykonywanie ćwiczeń. |
Potrafi słuchać i relaksować się. |
Zakończenie zajęć muzyką relaksacyjną - pożegnanie dziecka (forma dotykowa - wypowiadanie imienia dziecka), połączone ze słuchaniem muzyki relaksacyjnej. Masaż głowy, twarzy, policzków, żuchwy - elementy. |
Dzieci leżą na materacach, zaciemniona sala, nauczyciel siedzi wśród dzieci. |
str. 2