Dlaczego, ponieważ czas ok. 10 min.
Każda osoba dostaje dwie kartki. Na pierwszej zapisuje pytanie zaczynające się od słowa „dlaczego”. Na drugiej kartce zapisuje odpowiedź na to pytanie rozpoczynając od słowa „ponieważ”. Kartki są zbierane do dwóch koszyków, do jednego pytania, do drugiego odpowiedzi. Po wymieszaniu kartek każdy losuje po jednej kartce z każdego koszyka. Następnie po kolei wszyscy czytają wylosowane pytania i odpowiedzi na głos. Ponieważ pytania i odpowiedzi były bardzo różne, gra dostarcza dużo śmiechu.
Scenariusz zajęć
Temat: „Trening empatii- uwrażliwianie”
Czas: ok. 1,5h- w zależności od rodzaju grupy
Uczestnicy: projekt zajęć może być wykorzystany w pracy z różnymi grupami, np: z trudną młodzieżą, pracownikami firmy dbającej o zgrany zespół, młodzieżą szkolną itc..
Środki:
- gwizdek
- zdjęcia różnych ludzi w różnych sytuacjach
- ilustracje wycięte z gazet przedstawiające osoby wyrażające mimiką, gestem różne uczucia.
- flamastry
- dwa duże kartony
Cele:
- ćwiczenie wrażliwości
- rozwój empatii
- otwarcie się uczestników, przełamanie barier
- poprawienie kontaktów między członkami grupy
- głębsze poznanie
- ćwiczenie współpracy między uczestnikami
- pogłębianie wiedzy o sobie
- odczuwanie pozytywnych więzi z zespołem
Przebieg:
Krąg rozpoczynający zajęcia.
Wszyscy uczestnicy po kolei „wyklaskują” swoje imię, wypowiadając je przy tym głośno. Tempo, rytm, długość klaskania mają ukazywać nastrój w jakim znajduje się dana osoba.
Ćwiczenie rozgrzewające
Wszyscy uczestnicy stoją w kręgu. Jedna osoba wchodzi do środka i pokazuje jakiś ruch (np. podskok ). Wszyscy pokazują to samo. Do środka wchodzą kolejne osoby i do pierwszego ruchu dodają następny i następny. Wszyscy razem pokazują więc całą serię energicznych ruchów. W tym ćwiczeniu ważne jest tempo.
Ćwiczenie „Co wyraża ta twarz?”
Uczestnicy dzielą się na 4-osobowe grupy. Każda z nich otrzymuje jedną ilustrację, zdjęcie. Uczestnicy wspólnie zastanawiają się jakie uczucia wyraża osoba na zdjęciu. Następnie każda grupa układa opowiadanie, w którym stara się wymyślić przebieg zdarzeń, jaki doprowadził bohatera do danego stanu uczuciowego. Przedstawiciele każdej z grup przedstawiają swoje opowiadanie na forum wszystkich uczestników.
Ćwiczenie -gwizdek
Wszyscy uczestnicy stoją w kręgu. Jedna osoba wchodzi do środka. Reszta osób stoi blisko siebie i podaje sobie za plecami gwizdek w jak najmniej widoczny sposób. Od czasu do czasu ktoś z grupy gwiżdże-ale tak aby uczestnik znajdujący się w kole nie widział gwiżdżącego w tym momencie . Zadaniem osoby stojącej w środku jest wskazanie tego, kto w danej chwili jest w posiadaniu gwizdka. Jeśli posiadacz tegoż zostanie rozpoznany wchodzi do środka.
„Metaforyczny obraz grupy”
Uczestnicy dzielą się na dwie drużyny. Każda dostaje duży karton i kredki. Obie grupy zastanawiają się za pomocą jakiej metafory przedstawić każdą osobę z drugiej drużyny następnie rysują to, co wmyśliły. (np. Kasia jest jak apteczka- zawsze troszczy się o samopoczucie innych). Następnie drużyny wymieniają się kartonami z rysunkami i zgadują kto czym jest i jakie może być tego wyjaśnienie.
Ćwiczenie- scenki
Uczestnicy dzielą się na kilka grup. Każda grupa dostaje fotografię. Na każdym zdjęciu widać jakąś sytuacje przedstawiającą kilka osób. Zadaniem każdej z grup jest ułożenie krótkiej scenki, która doprowadzi do takiej sytuacji jak na zdjęciu. Koniec scenki to chwilowe „zamarznięcie” aktorów, w dokładnie takim samym układzie jaki istnieje na fotografii.
Feedback- podsumowanie zajęć
Dyskusja uczestników treningu na temat ćwiczeń.
Cele:
rozwijanie aktywności twórczej,
pobudzanie abstrakcyjnego myślenia,
kształtowanie sprawności manualnych,
integrowanie grupy poprzez aktywne współdziałanie w zespole.