SCENARIUSZ ZAJEĆ DLA GR. III PRZEDSZKOLA SPECJALNEGO
Miejsce zajęć: sala przedszkolna
Liczba uczestników: 6 - 8 osób
Poziom rozwojowy: III grupa rozwojowa
Przewidywany czas trwania zajęć: ok.50 minut
Temat: Fajnie mieć kota - zapoznanie ze zwyczajami kotów.
Cele:
Główne:
Zapoznanie z trybem życia i zwyczajami kotów.
Ćwiczenie ogólnej sprawności fizycznej.
Poszerzanie zainteresowań przyrodniczych
Operacyjne:
Zna:
Podstawowe informacje dotyczące budowy kota
Formę powitania i pożegnania grupowego
Imiona wszystkich dzieci w grupie
Rozumie:
Polecenia słowne nauczyciela (poparte pokazem)
Umie:
Wymienić części ciała kota (łebek, łapki, ogon)
Samodzielnie lub z pomocą powiedzieć co koty lubią robić i jeść
Obchodzić się z żywym zwierzęciem w należyty sposób
Rodzaje zajęć: zajęcia z dominacja działalności umysłowej
Metody:
oparte na słowie - opis,
oparte na obserwacji - pokaz ,
metody praktycznego działania - obserwacja pogody.
Formy organizacji pracy: zbiorowa praca jednolita
Środki dydaktyczne: ilustracje przedstawiające pogodę, taśma z nagraniem odgłosów kota, maski kotów, nagrania z wesołą muzyką, żywy kotek.
Przebieg zajęć:
Powitanie .
Dzieci siedzą w kręgu na dywanie. Nauczyciel rozpoczyna przywitanie:
Jest dziś z nami (imię dziecka).
Następnie wspólnie z dziećmi odśpiewuje piosenkę:
Dobrze, że jesteś. Dobrze, że jesteś. Dobrze, że jesteś.
Co by to było, gdyby Cię nie było? Co by to było?
Smutno by było, gdyby cie nie było! Smutno by było!
Następnie dziecko dla którego została odśpiewana piosenka, wybiera kolejne dziecko obecna któremu grupa odśpiewa piosenkę mówiąc: Jest dzisiaj z nami (imię dziecka) itd. aż zostaną wymienione wszystkie dzieci obecne danego dnia.
Następnie prosi dzieci aby powiedziały kogo dziś nie ma ( jednocześnie odznacza to na liście obecności).
Po wymienieniu imienia dziecka nieobecnego wspólnie z dziećmi mówi wierszyk:
Jejku, jejku smutna sprawa, bo bez (imię dziecka) dziś zabawa.
Określenie stanu pogody.
Nauczyciel wspólnie z dziećmi podchodzi do okna. Prosi dzieci aby zaobserwowały i powiedziały mu :
Jak wygląda dzisiaj niebo? Czy świeci słońce , czy są chmury?
Czy wiej dzisiaj wiatr?
Czy coś pada?
Jak są ubrani ludzie? Czy jest ciepło czy zimno?
Przypięcie na tablicy ilustracji przedstawiających pogodę danego dnia.
Nauczyciel puszcza dzieciom z taśmy odgłosy kota. Prosi aby powiedziały co to za zwierze. Następnie rozdaje dzieciom przygotowane wcześniej maski kotów i zapowiada zabawę o nazwie „Kocie ruchy”.
Zadaniem dzieci jest naśladowanie zachowania kota (przeciąganie się, chodzenie na czworaka, miauczenie) w trakcie grania muzyki. Gdy muzyka zamilknie wszystkie kotki zasypiają zwijając się w kłębek.
Uwaga: Nauczyciel bawi się wspólnie z dziećmi pokazując im propozycję ruchów - zachowań kotów.
Po zakończeniu zabawy dzieci siadają na dywanie.
Praca poznawcza.
Nauczyciel pyta dzieci o czy do tej pory mówili podczas zajęć (kot). Następnie przynosi do sali kosz, w którym znajdują się kocięta (kosz jest przykryty). Prosi jedno dziecko aby podeszło i sprawdziło za pomocą dotyku co jest w koszu. Jeżeli dziecko nie odgadnie w ten sposób nauczyciel prosi kogoś innego i jeżeli ponownie dziecko nie zgadnie wyjmuje kotka z koszyka i pokazuje wszystkim dzieciom (dzieci mówią co znajdowało się w koszu).
Nauczyciel wspólnie z dziećmi przypomina jakie części ciała ma kot i prosi o poszczególne dzieci aby je pokazały ( ogon, łapki, łebek). Następnie prosi dzieci aby zaobserwowały jak zachowuje się kotek i wypuszcza go na dywan. Prosi dzieci aby nie brały kotka na ręce, zezwala jednak na głaskanie.
Po chwili obserwacji pyta dzieci :
Co robił kotek?
Czy łasił się?
Chciał się bawić z nimi?
Czy przeciągał się?
Mruczał gdy go głaskały?
Po krótkiej rozmowie pyta dzieci czy któreś z nich ma kota w domu. Prosi aby dane dziecko opowiedziało jak nazywa sie jej kot co lubi robić i jeść.
Zabawa „ Jestem Kotem”.
Nauczyciel rozdaje dzieciom maski kota. Dzieci maja za zadanie swobodne poruszanie się po Sali w taki sposób jak obserwowany przez nie kot. Nauczyciel nie narzuca żadnych reguł, jednakże zwraca szczególną uwagę na to aby dzieci nie zrobiły sobie krzywdy. Na koniec wszystkie „kotki” odpoczywają na dywanie.
Nauczyciel siada wspólnie z dziećmi na dywanie i pyta je co się dziś wydarzyło, o czym rozmawiały. Ocenia prace dzieci i ich zachowanie poprzez przyznanie żetonów ( uśmiechnięte buźki).
Pożegnanie.
Dzieci pozostają na dywanie. Nauczyciel wspólnie z dziećmi mówi pożegnalny wierszyk:
Nasze zajęcia kończyć czas. Fajnie, że byłem dziś wśród was. Teraz pożegnania nadszedł czas. Dzieci podają sobie ręce na pożegnanie.
Autor: Agata Poziomkowska
IV rok edukacji specjalnej
5-letnie studia magisterskie
3