SCENARIUSZ ZAJĘĆ
TEMAT: Poznajmy się lepiej
GRUPA:
CZAS: ok. 90 min
ŚRODKI:
kartki papieru
kredki
kapelusz/ woreczek
długopisy
taśma bezbarwna
CELE:
poznanie ludzi o podobnym usposobieniu i zainteresowaniach
zwiększenie spójności grupy
poznawanie się członków grupy
ćwiczenie umiejętności współpracy
budowanie zaufania w grupie
rozwijanie aktywności twórczej
tworzenie pozytywnej atmosfery
integrowanie grupy poprzez aktywne współdziałanie w zespole
PRZEBIEG:
Kręgi czas ok. 5 min.
Uczestnicy stoją parami twarzą do siebie, tworząc dwa koła - zewnętrzne i wewnętrzne. Prowadzący podaje polecenia. Po każdym wykonanym w parze zadaniu koło zew. przesuwa się o jedno miejsce w prawo. Należy pamiętać aby z każdym nowym partnerem przywitać się, a po wykonaniu polecenia pożegnać.
Przykładowe komendy:
-uśmiech -ulubiona pora roku
-wydarzenie z poprzedniego dnia -połaskotać partnera
-podanie ręki -ulubiony przedmiot
-co jadłem na śniadanie -czy masz przyjaciela
-powiedzieć krótki wyszukany komplement -dotknąć się nosami
-ulubiona książka z dzieciństwa -uściskać się
-zanucić początek ulubionej piosenki -ulubione zwierze
-podanie swojego imienia od tyłu -moje marzenie
-mój fragment Pisma Świętego -kim chciałbym być
-pogłaskać partnera pogłowie
-powiedzieć szybko „stół z powyłamywanymi nogami”
Obraz samego siebie czas ok. 20 min
Każdy notuje 10 zdań które zaczynają się stereotypowo od słów: „Ja jestem......” Każdy zaznacza trzy zdania, które według niego wyrażają szczególne aspekty jego osobowości. wszystkie kartki układane są na środku tekstem do dołu. Każdy członek grupy po kolei podchodzi i losuje jedną kartkę i czyta głośno zapisany tekst. Następnie grupa próbuje odgadnąć kto jest autorem tej kartki. Na zakończenie powinna odbyć się ocena:
Czy trudno było sformułować tych dziesięć zdań?
Jakie informacje wybrałem?
Jak dobrze udało mi się odgadnąć tożsamość pozostałych członków grupy?
Czy dowiedziałem się czegoś nowego o pozostałych członkach grupy?
Czy patrzę teraz na kogoś inaczej?
Zwierzęta czas ok.15 min.
Uczestnicy na kartkach rysują sylwetkę zwierzęcia, z którym się utożsamiają. Nie należy niczego pisać. Gdy rysunek jest gotowy, składają papier tak, by nie było widać rysunku. Kartkę kładą na podłodze. Każdy z uczestników losuje jeden rysunek. Pod ilustracją wypisuje wszystkie pozytywne cechy, jakie się kojarzą z tym zwierzęciem. Rysunki są kolejno prezentowane, pozostałe osoby odgadują, kto jest autorem rysunku. Po prezentacji rysunek wraca do autora.
Po prezentacjach omówienie:
czy trudno było zdecydować się na dane zwierzę,
czy trudno było znaleźć autora,
w jaki nastrój wprawiło cię to ćwiczenie.
Wrzuć strach do kapelusza czas ok. 15 min.
Gra toczy się w kręgu. Każdy uczestnik (włącznie z prowadzącym) pisze na kartce zdanie rozpoczynające się od słów: w tej grupie boję się, że .... Kartki są wrzucane do kapelusza. Teraz każdy losowo wyciąga kartkę i czyta na głos jej treść, starając się przekazać co autor czuł pisząc ją. Prowadzący czuwa, żeby wszyscy słuchali i nie czynili żadnych komentarzy. Gdy wszyscy skończą, następuje rozmowa o tym doświadczeniu
Dwuminutowa autobiografia czas ok. 20 min.
Każdy członek grupy znajduje partnera, najlepiej takiego, którego słabiej zna. W ciągu dwóch minut opowiada mu to, co chciałby, żeby partner wiedział o nim i jego życiu: o przeszłości, teraźniejszości, planach, marzeniach. Po zmianie ról dołączają do innej pary i pierwsza osoba przedstawia swojego partnera, mówiąc wszystko, co zapamiętała z jego autobiografii. Po prezentacji w obrębie czwórek należy dołączyć do całej grupy i przedstawić swoich partnerów wszystkim. Można zrobić to w formie rundki, zaczynającej się od słów: dowiedziałem się, że...
można zatrzymać się na parze lub czwórce i pozwolić na zadawanie pytań, tak aby autobiografia była głębsza
Coś miłego czas ok. 10 min.
Każdy na kartce papieru pisze swoje imię i nazwisko. I korzystając z czyjejś pomocy przyczepia ją sobie na plecach. Zadaniem wszystkich jest napisanie sobie wzajemnie na plecach coś miłego: to co się nam w danej osobie podoba, jakieś pozytywne cechy, które w niej zauważamy, które poznaliśmy podczas zajęć itp.
Podsumowanie zajęć niedokończone zdania czas ok. 10 min.
Najbardziej podobało mi się ćwiczenie.........................
Najmniej podobało mi się ćwiczenie............................
Zamierzam wykorzystać.........................................
Dowiedziałem się, że..........................................
Podobało mi się...............................................
Po wykonaniu.......(nazwa ćwiczenia)........czuję się.........
Myślę, że nasza grupa.........................................