Scenariusz zajęcia dydaktycznego
Data:
Prowadząca:
Temat kompleksowy „Oto Ja”
Temat dnia : Moja buzia
P.P.
CELE gólne
rozwijanie umiejętności wskazywania i nazywania części twarzy;
ćwiczenie mięśni twarzy;
Cele szczegółowe
dziecko:
potrafi wskazać i nazwać części twarzy;
robi śmieszne minki do lusterka;
śpiewa piosenkę.
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna;
METODY :
-czynne - zadań stawianych dziecku , kierowanie działalnością dziecka.
Pomoce dydaktyczne: Lusterka, Nagranie piosenki Części ciała.
Przebieg zajęcia
Dzieci siedzą kółku nauczyciel podchodzi kolejno do każdego, trzyma przed dzieckiem lusterko pyta: Kogo widzisz? Pokaż usta, pokaż oko, pokaż ucho itd. Następnie zadaniem dziecka jest wymyślić sobie jakieś minki i pokazać je swojemu lustrzanemu odbiciu. Następnie nauczyciel włącza muzykę dzieci swobodnie biegają, gdy muzyka cichnie nauczyciel wymienia jakąś część twarzy, którą dziecko ma wskazać i tak kilkakrotnie zadanie jest powtarzane.
Scenariusz zajęcia dydaktycznego
Data:
Prowadząca:
Temat kompleksowy : Moja rodzina
Temat dnia: Kogo kochamy.
P.P.
Cele ogólne:
uświadamianie dziecku roli rodziny;
nazywanie poszczególnych członków rodziny;
Cele szczegółowe:
dziecko:
wypowiada się kto to jest najbliższa rodzina;
potrafi nazwać członków rodziny.
Metody:
Czynna, oglądowa, praktycznego działania
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne: Sylwety mamy, taty, chłopca i dziewczynki, piosenka „ Rodzinka”,
Ilustracja rodziny, płyta CD, wycięte płatki z kolorowego papieru
Przebieg zajęcia :
Powitanie dzieci Dzień dobry dzieci - dzień dobry pani. Nauczyciel włącza piosenkę „ Rodzinka” zadaniem dzieci jest uważne słuchanie piosenki. Rozmowa nt. Piosenki.. Dzieci z pomocą nauczyciela próbują określić kto to jest rodzina, rodzic, syn, córka. Dzieci dostają sylwety i mają utworzyć swoją rodzinę. Zabawa ruchowa „ Kto jest synem, kto córką”. Praca plastyczna kwiat dla ukochanych rodziców, wykonany z płyty CD - dzieci doklejają kolorowe płatki.
Scenariusz zajęcia dydaktycznego
Data:
Prowadząca:
Temat kompleksowy: Nasi domowi ulubieńcy.
P.P.
Cel ogólny:
Poznanie zwierząt jakie mamy w domach
Nazywanie ich;
Uświadamianie konieczności opiekowania się każdą istotą żywą;
Cel operacyjny:
dziecko:
wie jakie zwierzątka można mieć w domu;
potrafi je nazwać i wymienić ich cechy charakterystyczne;
wie, że zwierzątka należy codziennie karmić, kiedy są chore iść do weterynarza.
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna;
Metody: czynne, oglądowe, praktycznego działania.
Środki dydaktyczne:
Ilustracje zwierząt domowych, maskotki kotki i pieski, wierszyk Chory kotek,
Przebieg zajęcia
Dzieci mają przyjrzeć się ilustracjom przypiętym na gazetce i wymienić co to za zwierzątka. Następnie odpowiadają na pytania nauczyciela: Gdzie takie zwierzątka można spotkać? Czy ktoś ma któreś z tych zwierzątek? Jeżeli nie mają jakie chciały by mieć ? Dzieci siadają w kole
i kolejno uderzając w tamburyno wymieniają zwierzątko domowe, które chciały by mieć.
Uświadamianie dzieciom, że zwierzątko to nie zabawka, która jak się znudzi można rzucić do kąta.
Nauczyciel rozdaje dzieciom maskotki, dzieci kolejno wymyślają dla nich imiona.
Scenariusz zajęcia dydaktycznego
Data:
Prowadząca:
Temat dnia: Przyjaciel człowieka - pies
P.P.
Cele ogólne:
nazywanie części ciała psa;
Nazywanie domku pieska;
Cele szczegółowe:
Dziecko:
potrafi wymienić części ciała psa;
wie jak nazywa się psi dom;
śpiewa piosenkę Pieski małe dwa.
Metody: czynne, praktycznego działania
Formy pracy: Zbiorowa, indywidualna.
Pomoce dydaktyczne: Duże pudełko, Maskotka - pies, nagranie piosenki Pieski małe dwa, chustki
Przebieg zajęcia
Dzieci siedzą w kole nauczyciel na środek stawia duże pudełko i mówi dzieciom, że w środku jest dla nich pewna niespodzianka, ale zanim im ją pokaże muszą spróbować odgadnąć co w tej paczce może być. Prosi chętne dzieci, by podchodziły, wsadziły rękę do środka pudełka i próbowały określić co to jest. Następnie powoli wyciąga maskotkę i dzieci wymieniają części ciała pieska.
Wykonanie z pudełka budy dla psa. Słuchanie piosenki Pieski małe dwa.
Scenariusz zajęcia dydaktycznego
Data:
Prowadząca:
Temat kompleksowy: Górnik i jego praca w kopalni
Temat dnia: Górnik
P.P
Cele ogólne:
zapoznanie dzieci z zawodem górnika
Cele szczegółowe:
dziecko:
wie jaki to zawód górnik
potrafi wskazać górnika, spośród ilustracji innych zawodów;
Metody:
Czynna, oglądowa, praktycznego działania.
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne: Ilustracje górnika pracującego w kopalni i w stroju galowym, szablony postaci różnych zawodów, węgiel
Przebieg zajęcia
Na podstawie ilustracji omówienie dzieciom kogo widzą, na czym polega praca tego człowieka.
Śpiewanie piosenki Psotny węgielek, wytłumaczenie dzieciom do czego służy węgiel i dzięki komu go mamy. Dzieci dostają postaci różnych mężczyzn wykonujących różne zawody. Zadaniem dzieci jest spośród nich wybrać górnika
Scenariusz zajęcia hospitowanego przez opiekuna stażu
Data:
Prowadząca:
Temat dnia: Pluszowe misie.
P.P.
Cele ogólne:
kształtowanie wyobraźni dziecka na podstawie opowiadania
Cel szczegółowy:
dziecko:
potrafi reagować na polecenia nauczyciela;
uważnie słucha opowiadania;
wypowiada się na określony temat;
wymyśla sposoby poruszania się i wykonywania czynności o których mówi narrator.
Metody: czynne, praktycznego działania;
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne: Płyta CD z nagraniem treści opowiadania Miś Trufelek, tektura, plastelina, fasola, guziki.
Przebieg zajęcia
Powitanie dzieci „ Dzień dobry dzieci- dzień dobry pani”
Nauczyciel włącza opowiadanie, dzieci uważnie słuchają i wykonują to o czym w opowiadaniu jest mowa.( misie się budzą, idą do lasu, szukają miodku, wspinają się na drzewo, odganiają pszczoły itd.)
Dzieci siedzą w kole i przypominają pani jakie to przygody miał nasz miś Trufelek
Zabawa ruchowa” Miś szuka miodku” Dzieci czworakują po sali na sygnał nauczyciela Uwaga Pszczoły!! Dzieci uciekają do domku.
Praca plastyczna wylepianie konturu buzi misia, doklejanie oczek z fasoli i nosa z guzika.
Wystawa prac - brawa dla wszystkich uczestników zajęć.
Scenariusz zajęcia dydaktycznego
Data:
Prowadząca:
Temat: Światowy dzień Pluszowego Misia
P.P.
Cele ogólne:
Uświadomienie dzieciom, że nie tylko my obchodzimy różne święta;
Przedstawienie dzieciom patrona przedszkola Misia Uszatka
Cele szczegółowe:
dziecko:
wie kogo dziś jest święto;
uczestniczy w zabawach kołowych
uczy się wierszyka o niedźwiadku;
Metody pracy: czynne, praktycznego działania
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: Wiersz J. Brzechwy Niedźwiedź, maskotki misiów, bajka DVD Miś Uszatek,
Kolorowanka Misie,
Przebieg zajęcia
Nauczyciel mówi dzieciom kogo dziś jest święto, wszystkie dzieci mają maskotki misiów składają im życzenia. Pani czyta list od patrona przedszkola Misia Uszatka, że nie może być z dziećmi, ale dzięki pomocy pani wychowawczyni mogą go poznać przez telewizor.
Nauczyciel włącza na płycie DVD odcinek bajki Miś Uszatek. Po obejrzeniu bajki dzieci mówią czy podobała im się bajka i jej bohater. Następnie odczytuje dzieciom dalszą część listu, w którym miś prosi o odszukanie od niego poczęstunku, który jest gdzieś w sali w czerwonym pudełku. Dzieci znajdują pudełko, a w nim dla każdego lizak. Po zjedzeniu lizaków dzieci uczą się krótkiego wierszyka J. Brzechwy Niedźwiedź. Wykonanie pracy plastycznej kolorowanie misia.
Scenariusz zajęcia dydaktycznego
Data:
Prowadząca:
Temat kompleksowy: Przyjedź do nas Mikołaju
Temat dnia: Strój Mikołaja
P.P.
Cele ogólne:
Omówienie Kim jest Św. Mikołaj
Zwrócenie uwagi na charakterystyczny strój Mikołaja;
Utrwalanie koloru czerwonego.
Cele szczegółowe:
dziecko;
wie kim jest Sw. Mikołaj;
Wymienia po czym możemy poznać Mikołaja;
Potrafi wskazać kolor czerwony;
recytuje wierszyk o Mikołaju
Metody : czynne praktycznego działania, oglądowe.
Formy pracy: zbiorowa i indywidualna;
Środki dydaktyczne: wiersz Mikołajek, sylweta św. Mikołaja, narysowany kontur worka Mikołaja, reklamy z supermarketu( gazetka reklamowa z zabawkami)
Przebieg zajęcia
Nauczyciel ma zasłoniętą sylwetkę Mikołaja, powoli ją odkrywa, dzieci odgadują kto to może być.
Rozmowa na temat stroju Mikołaja, wymienianie charakterystycznych cech, utrwalanie koloru czerwonego. Zabawa ruchowa” Mikołaj jadący samochodem”. Wykonanie pracy plastycznej dzieci wybierają zabawki z reklamy jakie chciałyby dostać od Mikołaja, nauczyciel wycina je następnie dzieci naklejają je na kontur worka.