gestosc cieczy

rodzaj cieczy nr noża masa konika [g] mz [g] mzc [g]
  2 10 2  
woda 5 0,1 0,05 9,95
  7 10 7  
  9 1 0,9  
  2 0,1 0,02  
woda z solą 3 10 3 11,02
  8 10 8  
  2 10 2  
  3 1 0,3  
denaturat 4 0,01 0,004 8,384
  6 10 6  
  8 0,1 0,08  
  4 10 4  
gliceryna 5 1 0,5 12,5
  8 10 8  

Obliczenia:

mz = a * n /10 , mzc = $\sum_{}^{}m_{z}$ lub mzc = mz + mz * 0,0002 + 0,0012

dla wody:

mz1 = 2 * 10 / 10 = 2 g

mz2 = 5 * 0,1 / 10 = 0,05 g

mz3 = 7 * 10 / 10 = 7 g

mz4 = 9 * 1 / 10 = 0,9 g

mzc = 2 + 0,05 + 7 + 0,9 = 9,95 g lub mzc = 9,95 + 9,95 * 0,0002 + 0,0012 = 9,95319 g

dla wody z solą:

mz1 = 2 * 0,1 / 10 = 0,02 g

mz2 = 3 * 10 / 10 = 3 g

mz3 = 8 * 10 / 10 = 8 g

mzc = 0,02 + 3 + 8 = 11,02 g lub mzc = 11,02 + 11,02 * 0,0002 + 0,0012 = 11,0234 g

dla denaturatu:

mz1 = 2 * 10 / 10 = 2 g

mz2 = 3 * 1 / 10 = 0,3 g

mz3 = 4 * 0,01 / 10 = 0,004 g

mz4 = 6 * 10 / 10 = 6 g

mz5 = 8 * 0,1 / 10 = 0,08 g

mzc = 2+0,3+0,004+ 6 +0,08 = 8,384 g lub mzc = 8,384 +8,384 * 0,0002 +0,0012 =0,8368 g

dla gliceryny:

mz1 = 4 * 10 / 10 = 4 g

mz2 = 5 * 1 / 10 = 0,5 g

mz3 = 8 * 10 / 10 = 8 g

mzc = 4 + 0,5 + 8 = 12,5 g lub mzc = 12,5 + 12,5 * 0,0002 + 0,0012 = 12,5037 g

Obliczanie gęstości:

ρc = mzc / V V = 10 cm3

dla wody: ρc = 9,95 / 10 = 0,995 g/cm3

dla wody z solą: ρc = 11,02 / 10 = 1,102 g/cm3

dla denaturatu : ρc = 8,384 / 10 = 0,8384 g/cm3

dla gliceryny: ρc = 12,5 / 10 = 1,25 g/cm3

Obliczania niepewności:

u (mzc) = $\sqrt{\frac{{u(\text{md})}^{2} + {u(\text{me})}^{2}}{3}} = \sqrt{\frac{{(0,01)}^{2} + {(0,05)}^{2}}{3}}$ = 0,029

u (ρ) = $\sqrt{({\frac{1}{V}\ u(m_{\text{zc}}))}^{2}}$

dla wody: u (ρ) = $\sqrt{({\frac{1}{10}\ )}^{2}*0,029}$ = 0,0029 g/cm3

dla wody z solą: u (ρ) = $\sqrt{({\frac{1}{10}\ )}^{2}*0,029}$ = 0,0029 g/cm3

dla denaturatu: u (ρ) = $\sqrt{({\frac{1}{10}\ )}^{2}*0,029}$ = 0,0029 g/cm3

dla gliceryny: u (ρ) = $\sqrt{({\frac{1}{10}\ )}^{2}*0,029}$ = 0,0029 g/cm3

Gęstości dla poszczególnych cieczy:

dla wody: ρ = (0,995 ± 0,0029 ) g/cm3

dla wody z solą: ρ = (1,102 ± 0,0029 ) g/cm3

dla denaturatu: ρ = (0,8384 ± 0,0029 ) g/cm3

dla gliceryny: ρ = (1,25 ± 0,0029 ) g/cm3

Wnioski:

Celem ćwiczenia było wyznaczenie gęstości cieczy tj. wody, wody z solą, denaturatu i gliceryny za pomocą wagi Westphala. Wynik, które otrzymaliśmy na poszczególnych cieczy przedstawiają się następująco: gęstość dla wody: ρ = (0,995 ± 0,0029 ) g/cm3 , dla wody z solą: ρ = (1,102 ± 0,0029 ) g/cm3, dla denaturatu: ρ = (0,8384 ± 0,0029 ) g/cm3 i dla gliceryny: ρ = (1,25 ± 0,0029 ) g/cm3. Temperatura naszych cieczy to około 20°C, a wartości tablicowe gęstości tych cieczy (w tej temperaturze) wynoszą odpowiednio: dla wody – 0,998 g/cm3, dla wody z solą (woda morska) – 1,01 – 1,05 g/cm3, dla denaturatu (alkoholu etylowego) – 0,7893 g/cm3 a dla gliceryny – 1,26 g/cm3. Trzeba także pamiętać o tym, że gęstość wody i gliceryny jest zależna od temperatury (im wyższa temperatura tym mniejsza gęstość), natomiast gęstość denaturatu zależy od zawartości % alkoholu etylowego (im mniejsza zawartość tym większa gęstość), a gęstość wody z solą zależy od zasolenia (im większa zawartość soli tym większa gęstość) a także od temperatury (im wyższa tym mniejsza gęstość). Porównując te wartości widzimy ze wyniki które otrzymaliśmy pokrywają się z wartościami tablicowymi (oczywiście porównując je także z niepewnościami, które otrzymaliśmy).

Poprawa:

u (ρ) = $\sqrt{({\frac{1}{V}\ u(m_{\text{zc}}))}^{2}}$

dla wody: u (ρ) = $\sqrt{({\frac{1}{10}*0,029)}^{2}}$ = 0,0029 g/cm3

dla wody z solą: u (ρ) = $\sqrt{({\frac{1}{10}*0,029)}^{2}}$ = 0,0029 g/cm3

dla denaturatu: u (ρ) = $\sqrt{({\frac{1}{10}*0,029)}^{2}}$ = 0,0029 g/cm3

dla gliceryny: u (ρ) = $\sqrt{({\frac{1}{10}*0,029)}^{2}}$ = 0,0029 g/cm3


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Ćw 4; Wyznaczanie gęstości cieczy za pomocą wagi hydrostatycznej
4 Wyznaczanie gęstości cieczy za pomocą wagi hydrostatycznej
Gęstość cieczy poprawione
zadania2 preznosc pary nasyconej oraz gestosc cieczy i gazow, Technologia chemiczna, Podstawy techno
Wyznaczanie gęstości cieczy, Weterynaria Lublin, Biofizyka , fizyka - od Bejcy, Mechanika
Sprawozdanie 2i4 Pomiar gęstości cieczy i ciał stałych za pomocą piknometru oraz metodą hydrostatycz
gestosc cieczy
GĘSTOŚĆ CIECZY
Wyznaczanie gęstości cieczy, Pollub MiBM, fizyka sprawozdania
WYZNACZANIE GĘSTOŚCI CIECZY ZA POMOCĄ WAGI HYDROSTATYCZNEJ (22)
Wyznaczanie gęstości cieczy za pomocą wagi Mohra-Westphala, Sprawozdania - Fizyka
cw30, Studia, Pracownie, I pracownia, 30 Wyznaczanie względnej gęstości cieczy i ciał stałych, Ludwi
Wyznaczanie gęstości cieczy i ciała stałego, Wyznaczanie gestosci cieczy i ciala stalego
pomiar gęstości cieczy za pomocą piknometru
Wyznaczanie gęstości cieczy i ciała stałego, Lab metrol środ, Marcin Kawa
,laboratorium podstaw fizyki,Wyznaczanie gęstości cieczy i ciał stałych za pomocą wagi hydrostatyczn
WYZNACZANIE GESTOSCI CIECZY ZA POMOCA WAGI MORHA
Pomiar gęstości cieczy, Fizyka
Wyznaczanie gęstości cieczy i ciał stałych za pomocą piknome, Sprawozdania - Fizyka
Gęstość cieczy

więcej podobnych podstron