Kamil Gołdowski
Praktykant języka polskiego
w SP w Łojkach im. Kornela Makuszyńskiego
13.09.2012
Konspekt lekcji języka polskiego w szkole podstawowej, klasa V
TEMAT: Jesienne dyktando.
Cele ogólne:
Uczeń:
odnosi do praktyki zdobytą wiedzę;
poprawnie posługuje się językiem ojczystym w piśmie.
Cele operacyjne:
Uczeń:
wykorzystuje zdobytą do tej pory wiedzę z zakresu ortografii i gramatyki;
dokonuje poprawnego i estetycznego zapisu;
wykorzystuje poznane zasady interpunkcji i stosuje się do nich.
Środki dydaktyczne:
tekst dyktanda, przygotowany przez nauczyciela, wykorzystujący zasady i słownictwo przypomniane na ostatnich lekcjach.
Przebieg lekcji:
Faza wstępna:
Czynności porządkowo-administracyjne.
Rozdanie kartek.
Faza właściwa:
Wyjaśnienie sposobu zapisu dyktanda – imię i nazwisko w prawym górnym rogu, klasa, data, na środku linijki tytuł, zapis ze stosowaniem akapitów.
Zasady: Pierwsze odczytanie tekstu, dyktowanie zdanie po zdaniu, na koniec ponowne odczytanie.
Tekst dyktanda:
Zbliża się jesień. Jaskółki niedługo obniżą swoje loty, a niespokojne wichry zdmuchną z drzew i krzewów różnobarwne liście. Już w październiku spodziewać się można jesiennych mżawek i gwałtownych ulew. Do tego czasu pozostaje cieszyć się urokami późnego lata.
Dwunastoletni Romek, wspólnie ze swoim tatą, wybrał się na grzybobranie. Przed wywędrowaniem do lasu założył długie, niebieskie spodnie oraz bluzkę w biało-granatowe pasy. Chciał się uchronić w ten sposób przed ukąszeniami komarów. Po półtoragodzinnych poszukiwaniach nazbierali cały koszyk rozmaitych grzybów: borowików, kań, gąsek i kurek. Podczas poszukiwań Romek zdał sobie sprawę, że liście na drzewach zaczynają żółknąć. W drodze powrotnej zauważyli wiewiórkę, noszącą żołędzie do swojej dziupli, a także malutkiego jeża, drzemiącego w trawie.
Wędrówka do lasu była dla Romka wielkim przeżyciem. Młody chłopak ma nadzieje, że przy następnej wycieczce uda mu się nazbierać liści pomarańczowoczerwonych klonów i rdzawozłotych brzóz. Złota polska jesień pozwala ujrzeć nam świat w wielu pięknych barwach.
Nauczyciel zbiera napisane przez uczniów dyktanda, następnie miesza je i ponownie rozdaje uczniom.
Zadaniem uczniów jest zaznaczenie kolorowym pisakiem błędów w dyktandzie kolegi/koleżanki. Nauczyciel po kolei omawia trudności ortograficzne z tekstu, uczniowie zaznaczają.
Faza końcowa:
Nauczyciel zbiera poprawione przez uczniów dyktanda. Zabiera je do sprawdzenia i oceny.
Jeśli zostało jeszcze czasu – nauczyciel prosi uczniów o odczytanie opisów jesiennego pejzażu z wcześniejszej lekcji.