Konspekt lekcji otwartej z dnia 11.2007r.
Skład zespołu: uczniowie z głębokim upośledzeniem umysłowym i dodatkowymi niepełnosprawnościami
Forma organizacyjna: 1 godzina lekcyjna
Temat: Obserwowanie zmian związanych z nadejściem nowej pory roku - poznajemy jesień poprzez wprowadzenie elementów Porannego Kręgu.
I. Powitanie
Cel:
- rozwój poprawnych zachowań służących nawiązywaniu i podtrzymywaniu kontaktów;
nawiązanie kontaktu emocjonalnego z uczniem,
wdrażanie do umiejętności współpracy w grupie.
Zadanie: przywitanie się nauczycieli z uczniami
Przebieg: nauczyciele wraz z dziećmi siadają w kręgu. Wszyscy wspólnie śpiewają:
„Dobrze, że jesteś, dobrze, że jesteś ... wśród nas. Źle by było, gdyby Cię nie było ... wśród nas”.
Po zakończeniu piosenki nauczyciele witają wszystkie dzieci podając im ręce, przytulając, okazując swoją radość ze spotkania.
II. Ćwiczenie integracyjne - poprawienie czucia powierzchniowego i głębokiego;
Wyczuwanie rąk - dwukrotne:
Klaskanie,
Uderzanie dłońmi o kolana,
uderzanie całymi dłońmi o podłogę,
(stopniowo zwiększamy tempo)
III. Obserwowanie zmian związanych z nadejściem nowej pory roku - poznajemy jesień.
Cel:
przybliżenie dzieciom zmian, jakie zaszły w przyrodzie w związku z nadejściem jesieni,
dostarczenie dzieciom elementarnych doświadczeń dotyczących ich środowiska naturalnego, a w tym:
stymulacja polisensoryczna,
dostarczenie wrażeń dotykowych i węchowych,
utrwalenie kontaktu emocjonalnego z dziećmi,
doznawanie różnych bodźców płynących z ciała oraz z najbliższego środowiska,
odkrywanie różnych zjawisk istniejących w otoczeniu,
stymulowanie rozwoju społecznego oraz umiejętności zabawy w grupie rówieśników,
usprawnianie samodzielnego ubierania się i rozbierania,
rozbudzanie doświadczania wielu wrażeń zmysłowych,
oswojenie z wiatrem, szumem liści,
poznanie bodźców związanych z jesienią,
pobudzenie do dmuchania.
Pomoce:
koce, brązowy papier pakowy, wentylator / suszarka, ścinki papieru, gwizdki, wstążki, fujarki, kosze wiklinowe, ususzone liście, kartki z bloku rysunkowe, pędzle, farby plakatowe, jabłka.
Przebieg:
rozsypanie liści z koszy wiklinowych na dzieci, na podłogę, szuranie liśćmi, zwracanie uwagi na ich zapach i barwę,
nauczyciele przez kilkanaście sekund każde dziecko przykrywają brązową bibułą lub papierem pakowym dla utrwalenia wrażeń wzrokowych związanych z jesienią,
dmuchanie dzieciom na twarz, ręce, ciało,
włączenie suszarki i dmuchanie nią na dzieci. Podmuch może być albo ciepły, albo zimny. Dmuchamy na dzieci, na twarze, pod koszulkę.
włączenie wentylatorów, do których przyczepione są kolorowe wstążki i sznurki i pokazanie w ten sposób oddziaływanie powietrza. Dzieci muszą czuć na sobie podmuch,
pokazanie wpływu powietrza na różne przedmioty - np. wstążki, papierki (suszarki, wentylator),
rozwiewanie suchych liści, obserwowanie liści unoszonych przez powietrze,
efekty działania powietrza nauczyciele pokazują także na przykładzie gwizdków, wiatraczków,
stymulacja smakowa - jabłka (w całości, ew. starte),
ekspresja - stemplowanie liśćmi.
Pożegnanie
Cel:
- rozwój poprawnych zachowań służących nawiązywaniu i podtrzymywaniu kontaktów;
nawiązanie kontaktu emocjonalnego z uczniem,
wdrażanie do umiejętności współpracy w grupie.
Zadanie: pożegnanie się nauczycieli z uczniami
Przebieg: nauczyciele wraz z dziećmi siadają w kręgu i wspólnie śpiewają:
„Ty ja i ja, ty ja i ja, ty ja i ja o, ja ho, ja ho, ty ja i ja, ty ja i ja o”
Po zakończeniu piosenki nauczyciele żegnają wszystkie dzieci podając im ręce, przytulając.
1
3