SCENARIUSZ ZAJĘĆ REWALIDACYJNO - WYCHOWAWCZYCH
Rodzaj zajęć: Zajęcia indywidualne w domu ucznia
Temat: Poznaje świat przez zmysły - rozwijanie percepcji dotykowej, słuchowej i wzrokowej
Cele główne:
- tworzenie pozytywnej atmosfery podczas zajęć
- usprawnianie percepcji wzrokowej, słuchowej, dotykowej
- wyzwalanie aktywności ruchowej dziecka
- doskonalenie komunikacji i porozumiewania się
- rozwijanie umiejętności współdziałania
- rozwijanie aktywności poznawczej, orientacji w schemacie ciała
Cele operacyjne: dziecko potrafi:
- współdziałać z partnerem w zabawie
- skupiać wzrok na oświetlonym przedmiocie
- odwracać głowę w stronę źródła dźwięku
- trzymać głowę w linii środkowej ciała
- podnosić głowę, obracać na boki
Metody:
- elementy metody „porannego kręgu”, czyli stymulacji polisensorycznej
- elementy metody W. Sherborne
- metoda zadaniowa ćwiczebna: zadania stawiane dziecku
- elementy metody rehabilitacji ruchowej
- elementy metody relaksacyjnej
- elementy masażu metodą Shantali
Pomoce: latarka, podświetlane przedmioty, miska, woda, materiały sypkie; groch, fasola, ryż, substancja o konsystencji kisielu, pianki, papier, folia aluminiowa, magnetofon, kasety, instrumenty muzyczne; bębenek, dzwonki, grzechotki
Część wstępna:
1. Ceremoniał powitania - elementy „porannego kręgu”, czyli stymulacji polisensorycznej wg pór roku
a) zapalenie lampki zapachowej (jesień-zapach lawendy)
b) wymawianie imienia dziecka, zwrócenia uwagi na zapach i cechy ognia
c) śpiewanie piosenki powitalnej z jednoczesnym masowaniem dłoni oliwką
zapachową; Witaj........2x
Jak się masz? 2X
Wszyscy Cię witamy
Wszyscy Cię kochamy
Bądź wśród nas 2x
d) krótkie opowiadanie o danej porze roku - jesień, pokazywanie ciekawostek związanych z pora roku
- kasztany, żołędzie, orzechy, liście (dotykanie, wąchanie, słuchanie odgłosu stukania,
turlania, szeleszczenia, zamykanie dłoni podczas chwytania),
e) spotkanie z żywiołem - dmuchanie na dziecko za pomocą wentylatora, rozwiewanie
włosów
f) demonstracja instrumentu muzycznego (gra na dzwonkach rurowych w różnych kierunkach
i odległościach od dziecka)
g) gaszenie lampki zapachowej
Część właściwa:
1. Zabawa z elementami metody W. Sherborne „Witamy swoje ciało” z jednoczesnym dotykaniem, wskazywanie, nazywaniem i masowaniem poszczególnych części ciała
Tekst zabawy: Witamy głowy (nos, policzki, uszy)
Witamy ręce
Witamy brzuch
Witamy nogi
Każdy element ciała dziecka witamy oddzielnie.
2. Ćwiczenia w doskonaleniu percepcji: wzrokowej, dotykowej, słuchowej
a) stymulacja wzroku dziecka w dwóch pozycjach wertykalnej i horyzontalnej za pomocą podświetlanych latarką jaskrawo kolorowych przedmiotów - żółty, zielony, czerwony
b) ćwiczenia percepcji dotykowej na materiałach sypkich, lejących i o konsystencji kisielu, celem dostarczania różnych doznań dotykowych;
-woda - wkładanie rak do miski z wodą, dotykanie, moczenia, chlapanie
-materiały sypkie - wkładanie rąk do woreczków z różną zawartością; groch, fasola, ryż
-substancje o konsystencji kisielu - wkładanie rąk do pojemnika z kisielem, (żelem)
-substancja o konsystencji pianki - zanurzanie rąk w piance do golenia lub do włosów (po każdym ćwiczeniu myjemy i wycieramy ręce dziecka)
c) ćwiczenia percepcji słuchowej na instrumentach muzycznych i przedmiotach wydających dźwięki - wydawanie dźwięków z różnych stron dziecka, zachęcanie do reagowania obrotem głowy, gałek ocznych,
3. Zabawy paluszkowe w celu uspokojenia dziecka „Rak”, „Sroczka”, „Ten gruby.”
4. Ćwiczenia ruchowe wzmacniające mięśnie karku i obręczy barkowej
a) wskazanie i dotykanie wałka - komunikat niewerbalny, połączony z zapowiedzią werbalną: „ćwiczymy głowę”
b) ćwiczenia czynne - wyzwalanie ruchów dowolnych głowy
-z pozycji na plecach - wyzwalanie ruchów dowolnych
-z pozycji siedzącej (nauczyciel podtrzymuje dziecko z tyłu) obranie głowy na boki
-z pozycji na brzuchu - (wałek pod klatka piersiową) podnoszenie głowy do góry, obracanie na boki
Część końcowa:
1. Masaż twarzy metodą Shantali
Masaż zaczynamy od szyi, masują od dołu ku górze ruchem głaszczącym Następnie masujemy policzki, kciukami albo całą dłonią, ruchami głaszczącymi od nosa i warg w kierunku skroni, przeplatając ruchami rozcierającymi okrężnymi i delikatnym oklepywaniem, obszczypywaniem. Masując policzki przechodzimy dłońmi na podbródek, który masujemy również w kierunku skroni. Tu również ruchy głaskania przeplatamy rozcieraniem i obszczypywaniem. Masaż policzków i brody kończymy głaskaniem. Potem przechodzimy do masażu czoła, rozpoczynając głaskaniem od środka czoła do ucha, następnie rozcieramy i na koniec głaszczemy. Masaż twarzy kończymy masażem warg. Najpierw ugniatamy jednocześnie obydwie wargi palcem wskazującym i środkowym w kierunku poprzecznym. Następnie rozciągamy wargi w kierunku uszu i ściągamy, robiąc „dziobek” z warg. Na koniec lekko obszczypujemy i głaszczemy wargi.
2. Zakończenie zajęć płytą relaksacyjną lub piosenką (dziecko leży na materacu i słucha)
3. Pożegnanie.
Opracowała: ………………………