Poznajemy warzywa - konspekt nauczania zintegrowanego
Data: 19-05-2005 o godz. 11:30:00
Temat: Konspekty lekcji
Krąg tematyczny "Poznajemy warzywa" składa się z pięciu konspektów realizowanych w ciągu jednego tygodnia; przeznaczony jest do pracy z dziećmi niesłyszącymi w nauczaniu zintegrowanym.
Krąg tematyczny: Poznajemy warzywa.
Klasa pierwsza szkoły podstawowej, dzieci niesłyszące.
Opracowała: surdopedagog mgr Ramona Migda
Każde zajęcia rozpoczynają się ćwiczeniami artykulacyjnymi i usprawniającymi aparat mowy. Ich zadaniem jest przygotowanie wszystkich mięśni twarzy do całodziennego wysiłku:
nadymanie policzków i swobodne wypuszczanie powietrza przy zbliżonych wargach albo: kto dłużej będzie wypuszczał powietrze lub wypuszczanie powietrza jak lokomotywa - pulsacyjnie;
wargi swobodnie, nabranie powietrza i swobodne wypuszczanie (jak motor);
"rozciąganie" warg (szeroki uśmiech) i zaciskanie warg (całuski bez odgłosu);
nabranie powietrza i przemieszczanie go z jednego policzka do drugiego;
zęby zaciśnięte, otwieranie i zamykanie warg;
wodzenie językiem po zębach - kółka;
"wymiatanie" językiem z dołu i z góry jamy ustnej;
podnoszenie brzegów języka - tworzenie "rurki"; w nagrodę dziecko może otrzymać rodzynkę;
oblizywanie ust; aby zachęcić dziecko, można posmarować jego usta miodem;
dmuchanie przez rurkę w wodę z płynem do naczyń, tworzenie baniek;
dmuchanie na małą piłeczkę (ćwiczenie w parach);
przenoszenie drobnych elementów z miejsca na miejsce, np. papierowych warzyw z "talerza" do "kosza";
dmuchanie na piórka, drobno pociętą bibułę itp.;
wciąganie powietrza nosem i wypuszczanie ustami lub odwrotnie;
naśladowanie odgłosów jadącego konia "kląskanie";
odczytywanie samogłosek, czytanie ich długo, krótko, śpiewanie wysoko i nisko, w połączeniu ze znanymi spółgłoskami z zachowaniem nadanego tempa.
1. Temat dnia: Poznajemy warzywa z naszego ogrodu
Cele operacyjne - dziecko:
samodzielnie określa kolor, kształt i segreguje wg poznanej cechy,
odczytuje globalnie nazwę warzywa,
samodzielnie dopasowuje etykietę do warzywa,
nazywa wykonywane czynności w ogrodzie.
Środki dydaktyczne: etykiety z nazwami warzyw, kosze.
Przebieg dnia:
Wycieczka do ogrodu.
Ponieważ dzieci w klasie pochodzą z różnych środowisk, dlatego warto zorganizować wycieczkę.
Podczas wyjścia do ogrodu warto zwrócić uwagę dzieci na to:
jaka część warzyw jest jadalna,
Na przykład: marchew - pomarańczowa - długa - jadalny korzeń - wyrywamy; ziemniaki - brązowe - okrągłe - jadalna część wykopywana z ziemi - wykopujemy; pietruszka - biała - długa - jadalne zielona nać i korzeń - wyrywamy; burak - czerwony - okrągły - jadalny korzeń - wyrywamy.
Podczas rozmów z dziećmi nauczyciel nazywa warzywa używając znaków ideograficznych i daktylografii , czyta ich nazwy z etykiet i przyczepia je do odpowiednich warzyw. W ten sposób dzieci oswajają się z nazwą warzywa, jego kształtem, kolorem. Następnie dzieci pomagają w pracach w ogrodzie, nazywając wykonywane czynności.
Na przykład nauczyciel pyta dziecko: Co robisz?
Dziecko odpowiada: Wyrywam marchew.
N. - Jaka jest twoja marchew?
D. - Moja marchew jest pomarańczowa.
N. - A ty co robisz?
D. - Tu są ziemniaki, kopię je.
N. - Czy dużo jest ziemniaków?
D. - Tak. W ziemi jest dużo brązowych ziemniaków.
Prowadząc rozmowy z dziećmi, nauczyciel używa głosu i języka migowego.
Segregowanie warzyw według podanego kryterium: nazwy, koloru, kształtu.
Nauczyciel podnosi etykietę z napisaną nazwą warzywa, a wskazane dziecko wkłada odpowiednie warzywo do właściwego kosza. Wykonując te ćwiczenia, uczniowie utrwalają słownictwo, związane z nazwami czynności, kolorów; ponadto dzieci doskonalą odczytywanie mowy z ust.
Powrót do szkoły.
Dzieci przynoszą do klasy dary jesieni z ogrodu i po zabiegach higienicznych odpoczywają, bawią się w kącikach zainteresowań. W tym czasie nauczyciel wraz z dyżurnymi przygotowuje wystawę z przyniesionych darów jesieni, do poszczególnych koszy przyczepia etykiety z napisanymi nazwami warzyw.
2. Temat dnia: Tańczące warzywa.
Cele operacyjne - dziecko:
dziecko rozpoznaje warzywa po smaku,
poprawnie dobiera obie połowy warzywa,
potrafi dorysować prawidłowo drugą połowę warzywa z zachowaniem kształtu,
prawidłowo reaguje na zmianę rytmu muzyki,
poprawnie czyta sylabami nazwy warzyw,
tworzy zbiory o określonej liczbie elementów,
poprawnie przelicza elementy w zbiorze.
Środki dydaktyczne: warzywa, tamburyno, kołatki, nagranie przygotowane przez nauczyciela, karty pracy.
Przebieg dnia:
Ćwiczenia artykulacyjne i usprawniające aparat mowy.
Przypomnienie nazw warzyw - korzystanie z eksponatów zgromadzonych na wystawce. Dzieci po odczytaniu mowy z ust samodzielnie dobierają etykiety i poprawnie wymawiają nazwy warzyw, np. marchew, pietruszka, burak, pomidor, cebula, ziemniak, ogórek. Po wskazaniu któregoś z warzyw dziecko samodzielnie określa jego kolor i kształt.
"Jakie to warzywo?" - smakowanie warzyw.
Nauczyciel po umyciu warzyw kroi je na desce i daje dzieciom do smakowania. Każde dziecko próbuje warzywo i podaje jego nazwę. Następnie powtarzamy to ćwiczenie, ale dla utrudnienia zasłaniamy dziecku oczy. (Dzieci próbują tylko te warzywa, które nadają się do spożycia na surowo).
"Gdzie jest druga połowa?".
Nauczyciel kroi warzywa na dwie połowy, miesza je, zadaniem dziecka jest odnalezienie obydwu połówek danego warzywa.
Uwaga: Warto zacząć zabawę od wymieszania dwóch pokrojonych warzyw, systematycznie zwiększając ich liczbę.
Dorysowanie przez dzieci drugiej połowy warzyw - praca samodzielna.
Dzieci otrzymują kartki, na których są rozpoczęte rysunki warzyw. Ich zadaniem jest dorysować brakującą połówkę. Jest to ćwiczenie na spostrzegawczość i orientację przestrzenną, co jest bardzo ważne, a zarazem trudne dla dziecka głuchego.
"Tańczące warzywa" - zabawa ruchowa.
Dzieci zakładają na głowy opaski, do których są przyczepione połówki warzyw wycięte z papieru. Słuchając muzyki, poruszają się w odpowiednim rytmie, a na dźwięk tamburyna łączą się w pary. W parach naśladują "wzrost" warzyw. Następnie przy dźwiękach kołatki zmieniają partnera. Zabawę można powtórzyć kilkakrotnie.
Na tablicy są wywieszone ilustracje przedstawiające warzywa. Nauczyciel czyta nazwy zapisane na etykietach i dobiera podpisy do obrazków. Dzieci znakami ideograficznymi i w mowie, powtarzają nazwy warzyw i dzielą na sylaby. Następnie dobierają etykiety do warzyw przedstawionych na kartach pracy. Odczytują ułożony podpis.
Praca domowa: Pokoloruj kontury warzyw odpowiednim kolorem, naucz się czytać daktylografią i samodzielnie pisać nazwy poznanych warzyw.
Tworzenie zbiorów o podanej liczbie elementów z warzyw.
Dziecko otrzymuje od nauczyciela kartkę, na której jest narysowana pętla z jednym lub dwoma warzywami w środku, a obok niej jest zapisana cyfra. Jego zadanie polega na odczytaniu cyfry i dorysowaniu takiego warzywa, aby zbiór był jednorodny i liczył tyle elementów, ile wskazuje zapisana cyfra.
W tabelkach dzieci mają podane nie wszystkie elementy, zadanie polega na uzupełnieniu - cyfry - ilości kresek /symboliczna liczebność zbioru/ lub zbioru warzyw do danej cyfry.
3. Temat dnia : Małe i duże warzywa.
Cele operacyjne - dziecko:
układa podpisy do ilustracji warzyw z rozsypanki literowej; samodzielnie zapisuje nazwy warzyw,
czyta ze zrozumieniem polecenia,
czyta zapis matematyczny,
starannie wykonuje prace plastyczne.
Środki dydaktyczne:
Obrazki warzyw, etykiety, litery z ruchomego alfabetu, karty pracy, liczmany, plastelina, znaki matematyczne.
Przebieg dnia:
Ćwiczenia artykulacyjne i usprawniające aparat mowy.
Sprawdzenie zadania domowego, pochwalenie za dobrze odrobione ćwiczenia.
Na tablicy przypięte są ilustracje warzyw i litery.
Zadaniem dziecka jest ułożenie z rozsypanki literowej podpisu do poszczególnych obrazków warzyw. Dzieci mogą korzystać z wyuczonej daktylografii. /dla ułatwienia każde warzywo jest napisane w innym kolorze, jeżeli wywołane dziecko nie daje rady to na odwrocie znajdują się cyfry od 1do końca ilości liter w wyrazie i układając ich kolejność, a potem odwracając powstanie nazwa /
Np.
1 2 3 4 5 6 7 P O M I D O R
Praca samodzielna ucznia na kartach pracy.
Na kartach pracy zamieszczone są ilustracje z poznanymi warzywami. Zadanie dziecka polega na tym, że pod każdym obrazkiem samodzielnie musi napisać jego nazwę,/ zachowując kolejność liter w wyrazie oraz dbając o estetykę zapisu - kształt liter, mieszczenie się w liniaturze.
Na tych samych kartach pracy dziecko koloruje warzywo zgodnie z jego rzeczywistym kolorem. Nauczyciel chcąc sprawdzić zrozumienie tematu i polecenie przez dzieci, podchodzi i pyta jakiego koloru teraz używa, jakie warzywo teraz kolorujesz. /dłuższe rozmowy zaleca się z dziećmi szybciej pracującymi aby wyrównać tempo i czas pracy pozostałych/
Na następnej stronie karty pracy:
Na zajęciach w ogrodzie porównywaliśmy wielkości warzyw / etykiety z napisem duży - mały /Po wykonaniu, wspólnie z nauczycielem, ćwiczeń w segregowaniu warzyw według kryterium duży-mały dzieci samodzielnie muszą odczytać napis w tabelce i narysować odpowiedniej wielkości warzywo. Jest to ćwiczenie na sprawdzenie umiejętności czytania ze zrozumieniem.
Duży- mały
Duża marchew Mała pietruszka Mały pomidor Duża cebula Duży pomidor Mały ziemniak
W ramach utrzymania higieny pracy proponuję zabawę ruchową lub kilka ćwiczeń rozluźniających.
Ćwiczenia ramion - wahadło zegara przechylanie się na boki, swobodne wymachy rąk do przodu i do tyłu.
Ćwiczenia wyprostne - chodzenie , a na sygnał schylamy się i zbieramy ziemniaki / dziecko udaje ,że w jednej ręce trzyma kosz a drugą zbiera ziemniaki/
Wyrywanie marchewki- dzieci swobodnie poruszają się po klasie , na sygnał schylają się i oburącz wyrywają marchew
Na koniec marsz zwykły i we wspięciu .
Nauczyciel na tablicy umieszcza ilustrację na której jest 6 marchewek i 4 natki z "odgryzionymi" marchewkami. Zadaje dzieciom pytanie
Co tu się stało?
Ile było wszystkich marchewek na początku?
Ile jest zjedzonych marchewek?
Ile zostało dobrych marchewek?
Jak to zapiszemy?
Po przeanalizowaniu wszystkich danych jedno z dzieci podchodzi do tablicy i zapisuje odpowiedzi na kolejno zadawane pytania.
10 - 4 = 6
Zadanie polega na tym, że dzieci po odczytaniu cyfry i koloru mają pokolorować w rzędach odpowiednią ilość narysowanych warzyw, a następnie zapisać w postaci działania matematycznego to co zrobiły np:
4 czerwone buraki 3 żółte cebule 4+3 =
6 zielonych ogórków 2 pomarańczowe marchewki ...........
/nazwa koloru nie jest napisana lecz zaznaczona barwą/
Na tablicę nauczyciel przypina liczmany warzyw.
Dzieci mają za zadanie policzyć ilość warzyw i zapisać działanie, np.:
4 ziemniaki, 5 cebul 4 + 5 = 9
2 buraki 7 pietruszek ..................
1 marchew 5 ogórków ....................
Chętne dzieci podchodzą do tablicy, przeliczają warzywa i odpowiednio zapisują na tablicy. Jeżeli mają problem z obliczaniem w pamięci obok tablicy stoi liczydło i w każdej chwili uczeń może z niego skorzystać.
Dzieci otrzymują na kartkach formatu A4 narysowany kontur warzywa/ dla utrudnienia i sprawdzenia spostrzegawczości każde dziecko dostaje inny kontur warzywa/
Zadanie polega na wypełnieniu konturów plasteliną. Dziecko swoją pracę rozpoczyna od wybrania odpowiedniego koloru, zmiękczenia plasteliny i dokładnym wypełnieniu konturów.
Po wykonaniu zadania dziecko podchodzi do stolika nauczyciela i dobiera odpowiednią etykietę do swojego warzywa, czyta ją, dzieli wyraz na sylaby, przykleja pod obrazek i umieszcza na tablicy prac plastycznych. Nauczyciel w podsumowaniu chwali za wykonanie prac.
4. Temat dnia: Na straganie.
Cele operacyjne - dziecko:
używa form grzecznościowych /dzień dobry, do widzenia, proszę, dziękuję/,
potrafi liczyć w zakresie 10 /z pieniędzy o nominałach 5, 2, 1/,
nazywa i dobiera etykiety do warzyw znajdujących się na straganie,
wie jak zachować się w miejscach publicznych: sklep-stragan, teatr,
poznaje inne nazwy warzyw występujące w przedstawieniu,
estetycznie wykonuje prace plastyczne,
samodzielnie i wytrwale przelicza elementy zbiorów /skrzynki/,
rozwiązuje proste zadania z treścią,
starannie wykonuje ćwiczenia
przestrzega zasady bezpiecznego poruszania się po drodze.
Środki dydaktyczne:
Stragan, skrzynki , kosze i tace z warzywami, kukiełki do przedstawienia "Na straganie", tekturowe pieniądze, karty pracy, etykiety z nazwami warzyw, laski gimnastyczne, kocyk.
Przebieg dnia:
Ćwiczenia usprawniające aparat mowy.
W klasie nauczyciel przygotowuje "stragan".
W skrzynkach, koszach i na tacach poukładane są warzywa.
Nauczyciel pyta - co to jest?
Dzieci odpowiadają: to jest sklep z warzywami.
N: Tak to jest sklep z warzywami , ale można go inaczej nazwać jest to stragan, - nauczyciel wiesza na dachu etykietę "stragan"
N: Co można kupić na straganie?
D: Wymieniają nazwy warzyw i owoców,
N: Zachęca do podpisania etykietami znanych warzyw,/ będzie to potrzebne podczas kupowania, /
Dziecko wyszukuje jedną, spośród wielu przygotowanych etykiet, odczytuje znakami ideograficznymi, daktylografią i głosem, układa przy odpowiedniej skrzynce czy koszu,
Nauczyciel staje za ladą straganu i zachęca dzieci do zabawy w kupowanie
Dzień dobry. Co podać? , dzieci używając form grzecznościowych i wciągając się do zabawy, ustawiają się w kolejce, nazywają swoje zakupy, płacą za zakupiony towar " pieniędzmi"/ nominały 1,2 ,5 -wycięte z tektury/, na skrzynce przypięta jest cena , a jeżeli dziecko chce kupić np. pomidor / 2 zł/ i marchew / 1 zł/ oblicza sobie na liczydle / stojącym obok straganu/ lub w pamięci ile razem zapłaci / 3 zł/ Jeżeli poda 5 zł ile dostanie reszty 5-3=2 lub ile trzeba zapłacić razem?</UL
Nauczyciel zaprasza do teatru pt. " Na straganie" Jana Brzechwy
Przypomina jak trzeba się zachować w miejscach publicznych. Dzieci siadają na krzesełkach ustawionych w rzędach i oglądają przedstawienie.
Po przedstawieniu nauczyciel pyta kto tam występował , czy znają nazwy wszystkich występujących warzyw , czy im się podobało?
Etykietowanie znanych warzyw, czytanie globalne, daktylografią i znakami ideograficznymi. Pokaz nowych warzyw: seler, koper fasola kalarepa- ćwiczenia w czytaniu nazw ( globalne, daktylografia)
Dzieci zakładają na głowy opaski z wyciętymi z kartonu "warzywami" i próbują samodzielnie odtworzy kilka scen z przedstawienia.
Praca indywidualna na kartach pracy.
" Zakupy na straganie"- kolorowanie obrazka kredkami ołówkowymi.
Dobieranie etykiet -dziecko samodzielnie spośród wielu swoich etykiet podanych w kopercie, podpisuje znajdujące się w skrzynkach warzywa ,a na odwrocie samodzielnie pisze nazwy warzyw.
"Ile jest?"- na obrazku pokolorowanym ,dziecko przelicza warzywa w skrzynce i podpisuje cyfrą / cyfrę ,znajdującą się w kopercie, przykleja obok skrzynki lub koszyka/.
Dzieci otrzymują karty pracy na których są narysowane poszczególne sytuacje tematyczne . Takie same sytuacje są przedstawiane na tablicy dla przykładu. np.:
/ 2 duże czerwone pomidory i obok 3 małe pomidory.
Policz ile i podpisz. Ile jest?
2+3= 5
dziecko ma za zadanie samodzielnie zaobserwować różnicę między wielkością pomidorów i podpisać cyframi .
Po wytłumaczeniu na tablicy dzieci uzupełniają swoje karty pracy.
Rozwiązywanie prostych zadań tekstowych w oparciu o rysunki.
/ 5 cebul żółtych i 4 cebule ze szczypiorkiem. Ile jest?
/ dwa pęczki rzodkiewek po pięć w każdym. Ile jest? Itd.
Dzieci przebierają się w stroje gimnastyczne i wspólnie przechodzimy na salę gimnastyczną
Ćwiczenia orientacyjno - porządkowe.
Dzieci trzymają laski oburącz i biegają w różnych kierunkach z wymijaniem. Na sygnał dzieci zatrzymują się, opierając laskę na głowie po czym:
idą na wspięciu na palcach,
zatrzymują się w rozkroku i wykonują skłon w przód, tak aby laska wraz z nogami tworzyła literę A
Ćwiczenia dużych grup mięśniowych.
Dzieci trzymają laskę oburącz za końce. Na polecenie przechodzą przez nią jedną a potem drugą nogą. Przesuwając laskę za plecami wznoszą ją nad głową i do przodu. Powtarzamy ćwiczenie.
Ćwiczenie mięśni grzbietu.
Leżenie przodem, laska trzymana oburącz za końce:
podnoszenie laski w przód i wytrzymanie,
podnoszenie czoła laską, skłon tułowia w tył, ramiona nad podłogą zgięte w łokciach
Ćwiczenia ożywiające.
Bieg w różnych kierunkach z omijaniem lub przeskakiwaniem przez leżące laski. Na sygnał każde dziecko zatrzymuje się przy najbliższej lasce.
Ćwiczenia stóp.
Palce stóp obejmują laskę przy jednym jej końcu .Dzieci przesuwają się krokiem dostawnym po lasce od jednego do drugiego jej końca. Cały czas palce stóp podkurczone.
Ćwiczenia mięśni brzucha.
Leżenie tyłem, laska w górze trzymana oburącz.
Przekładanie nóg przez laskę do przodu i do tyłu.
Rozsypanka w dużych odległościach:
stojąc ustawić laskę na podłodze i zanim upadnie złapać,
kto potrafi utrzymać laskę jak najdłużej na dłoni lewej , prawej?
Improwizacja ruchowa z laską:
Ćwiczenia wyprostne.
Siad skrzyżny , laska z tyłu za plecami przesuwanie laski poziomo i skośnie" wycieranie pleców ręcznikiem"
Ćwiczenia równowagi.
"chód po lasce"- ręce wzniesione w bok pomagają w utrzymaniu równowagi
Bieg.
Dzieci dobierają się parami, stojąc jedno za drugim, wspólnie trzymają laski za ich końce. Na sygnał pojazdy wyruszają- dzieci biegają w różnych kierunkach lub po obwodzie koła. Tempo i rodzaj biegu mogą być dowolne lub kierowane przez prowadzącą. Po pewnym czasie dzieci zmieniają się rolami.
Ćwiczenia zwinności.
"szermierka"- dzieci ustawione parami twarzą do siebie manipulują laskami- walka szermierzy.
Ćwiczenia siłowe
Wykorzystanie ustawienia parami z poprzedniego ćwiczenia. Jedno dziecko w siadzie klęcznym na kocyku , drugie za pomocą lasek ciągnie współćwiczącego.
Skoki- Dowolne przeskoki przez laskę- bokiem , przodem, tyłem .
Ćwiczenia wyprostne.
Siad klęczny, laska trzymana za końce oburącz, wzniesiona w górę. Głęboki skłon tułowia w przód do ukłonu japońskiego, a następnie wyprost.
Ćwiczenia stóp.
W siadzie laska ustawiona pionowo i trzymana oburącz. Wspinanie się po lasce palcami stóp w górę i schodzenie w dół.
Ćwiczenia uspokajające.
Dowolny marsz i przyjmowanie pozycji:
leżenie tyłem i położenie laski przy głowie, tak by razem tworzyli literę T,
leżenie bokiem, położenie laski z prawej strony , tak by razem powstała cyfra 1,
dzieci dobierają się czwórkami i układają kwadraty.
Marsz w rytm muzyki i odłożenie lasek według wyznaczonych kolorów na miejsce.
Po skończonych ćwiczeniach przechodzimy do umywalni , myjemy ręce i buzie , wycieramy się i przechodzimy do klasy ubierać się.
Dla utrzymania higieny dnia wychodzimy na spacer .
Podczas spaceru nauczyciel zwraca uwagę dzieci na pracę wykonywaną przez ludzi w ogrodzie szkolnym i w ogródkach przydomowych. Przypomina dzieciom nazwy czynności wykonywanych przez obserwowane osoby:
co robi? - zbiera ziemniaki,
a tu co robi? - wyrywa marchew itd., itp
5.Temat dnia: Sałatka warzywna.
Cele operacyjne- dziecko :
potrafi samodzielnie i bezpiecznie posługiwać się nożem,
potrafi samodzielnie określić kształt i kolor poszczególnych warzyw,
zna zasady higieny przygotowywania posiłków,
potrafi przygotować i zorganizować sobie warsztat pracy,
nie przeszkadza innym podczas pracy z nożem,
potrafi cieszyć się z własnoręcznie przygotowanego dania,
chce poczęstować innych celem pochwalenia się swoją pracą,
odczytuje mowę z ust i napis z etykiety,
różnicuje dźwięki z otoczenia /stołówka, kuchnia/
fartuchy, deski, noże, talerze, warzywa , etykiety
przyprawy, majonez, miska, łyżka, widelce,
taśma z nagraniem melodii szybkich, wolnych, o wysokich i niskich tonach , melodia i słowa piosenki "Na marchewki urodziny"
Zajęcia odbywają się na stołówce szkolnej obok kuchni .
Aby przypomnieć dzieciom jak nazywają się warzywa , jak smakują, i jaki mają kolor nauczyciel nawiązuje do dni poprzednich /pokaz, etykietowanie nazw, przypomnienie znaków ideograficznych i daktylografii/
Dzieci znają z poprzednich lekcji smak niektórych warzyw w postaci surowej, dzisiaj ze względu na temat zajęć następuje pokaz i smakowanie tych warzyw po ugotowaniu.
Co można zrobić z ugotowanych warzyw?
Nauczyciel wraz z uczniami urządza stanowiska pracy.
Przed przystąpieniem do pracy należy zwrócić uwagę dzieci na:
ubranie fartuchów, które pomogą ochronić dziecięce ubrania przed ewentualnym zabrudzeniem.
Następnie ustawiamy dzieci na stanowiskach pracy,
aby praca szła sprawnie następuje podział pracy, / jeden kroi ziemniaki, drugi marchew itd./
sałatka powinna być zrobiona estetycznie więc nauczyciel pokazuje sposób krojenia warzyw.
Nauczyciel zwraca uwagę na porządek na stanowiskach pracy poszczególnych uczniów.
W międzyczasie słychać odgłosy z kuchni ,dzieci nasłuchują je i próbują określić co to było? /np. spadający nóż, dźwięk opadającej pokrywki, gwizdek czajnika, praca miksera/
Gdy już wszyscy skończą krojenie składamy wszystkie warzywa do dużej miski i następuje mieszanie składników i przyprawianie sałatki,
Podczas gdy nauczyciel miesza sałatkę każde dziecko sprząta swoje stanowisko pracy. Po sprzątnięciu stołów i narzędzi pracy dzieci idą do umywalni myć ręce.
Wybrana grupa dzieci przygotowuje stół do spożywania posiłku. Nakrywa stół obrusem, kładzie serwetki i talerze. Podczas spożywania posiłku zwracamy uwagę na użycie form grzecznościowych" smacznego", "dziękuję".
Podsumowanie pracy:
Nauczyciel chwali za bardzo dobrze wykonaną pracę, kulturalne zachowanie się i przestrzeganie bezpieczeństwa podczas pracy z nożem. Nagrodą za tę pracę będzie wpisanie ocen.
Po skończonej pracy fizycznej dzieci bawią się w słuchanie muzyki .
Przy piosence "Na marchewki urodziny" dzieci odszukują wolną i szybką melodię oraz wysokie i niskie dźwięki. Znakami ideograficznymi pokazują udział występujących warzyw.
Podczas słuchania nagrań wysokich i niskich tonów dzieci odpowiednio reagują na muzykę, i tak:
tony niskie - dzieci schylają się i zbierają ziemniaki,
tony wysokie - chodzą na palcach po wyznaczonym torze na podłodze świetlicy,
przy wolnej melodii - turlają się po podłodze jak ziemniaki,
przy szybkiej muzyce - podskakują jak wyrywane marchewki.
Zmiana melodii następuje w różnych odstępach czasu więc skupienie dzieci jest maksymalne.
Po omówieniu kręgu tematycznego "Poznajemy warzywa" nauczyciel, zachęca dzieci do:
samodzielnego przygotowania sałatki jarzynowej w domu,
robienia samodzielnych zakupów na straganie,
pomocy rodzicom w pracach w ogrodzie,
wykonania inscenizacji teatralnej z poznanych warzyw,
przekazania i nauczenia poznanych znaków ideograficznych rodzinie.
O. Perier "Dziecko z uszkodzonym narządem słuchu".
G.Demel "Minimum logopedyczne nauczyciela przedszkola"
K. Wlaźnik "Wychowanie fizyczne" Z. Semadeni " Matematyka"
Serwis Literka.pl jest własnością firmy NOVA. Wszystkie artykuły i publikacje znajdujące sie na naszych stronach są chronione prawem autorskim. Kopiowanie,publikowanie i rozpowszechnianie bez naszej zgodny jest zabronione. Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy artykułów.
|