Konspekt zajęć
Funkcjonowanie w środowisku
Temat tygodniowego ośrodka pracy: Łąka wiosną.
Temat dziennego ośrodka pracy: Łąka i jej mieszkańcy.
Czas zajęć: 2 x 45 minut
Cele ogólne:
Poznanie zwierząt i owadów żyjących na łące.
Wygląd łąki wiosną.
Dostarczanie dziecku poczucia bezpieczeństwa w czasie zajęć.
Cele rewalidacyjne:
Doskonalenie umiejętności analizy i syntezy wzrokowo słuchowej
Doskonalenie poprawnej wymowy, właściwe układanie odpowiedzi na pytania.
Doskonalenie umiejętności czytania i pisania.
Ćwiczenia spostrzegawczości.
Cele operacyjne
Dziecko:
Nazywa zwierzęta i owady mieszkające na łące.
Zna odgłosy przyrody charakterystyczne wiosną (kumkanie żab, klekot bociana, wiosenny wietrzyk)
Układa zdania z rozsypanki wyrazowej.
Poprawnie dobiera etykiety do ilustracji.
Metody pracy:
Słowne: rozmowa, formułowanie odpowiedzi na pytania
Poglądowe: pokaz, ilustracje, ćwiczenia z obrazkami,
Ćwiczenia praktyczne: praca na indywidualnej karcie ucznia
Praktyczne działanie na konkretach
Formy pracy
Indywidualna praca z dzieckiem, wykonywanie ćwiczeń samodzielnie pod kierunkiem lub z pomocą nauczyciela.
Środki dydaktyczne:
Kalendarz pogody, obrazki do ćwiczeń rewalidacyjnych, ilustracje owadów i zwierząt, rozsypanka wyrazowa, krzyżówka, zeszyt ucznia, zagadki, farby, szablon i kontur motyla.
Przebieg zajęć:
I Zajęcia wstępne
Przywitanie z dziećmi.
Sprawdzenie listy obecności.
Ustalenie nazwy dnia, daty( przeliczenie dni tygodnia, nazw miesięcy).
Omówienie pogody (praca z kalendarzem pogody).
Ćwiczenia metodą kinezjologii edukacyjnej P. Dennisona.
Nawiązanie do tematu zajęć poprzednich - rozpoznanie roślin łąkowych, wskazanie na ilustracji, nazwanie roślin.
Krótkie wprowadzenie do tematu na dzień dzisiejszy.
II Praca poznawcza - obserwacja i kojarzenie.
Pogadanka na temat spaceru na łąkę (zajęcia poprzedzone wycieczką na łąkę, obserwacja roślin łąkowych , owadów i zwierząt ).
D: odpowiada na zadane pytania: - gdzie byliśmy? - co widzieliśmy?
K: słucha wypowiedzi kolegi i nauczyciela, ogląda ilustracje łąki, wskazuje rośliny, owady i zwierzęta.
Wklejenie tematu zajęć do zeszytu.
D: wkleja temat zajęć do zeszytu i odczytuje.
K: wkleja temat z pomocą nauczyciela i wspólnie głosuje wskazując odpowiednie litery.
Rozwiązanie czytanych przez nauczyciela zagadek.
D: przykleja zagadki w zeszycie, samodzielnie czyta, wpisuje rozwiązania zagadek do okienek i odczytuje hasła. Litery oznaczone cyframi zapisuje w odpowiednich okienkach na końcu ćwiczenia.
K: dobiera etykiety do rysunków owadów
Przykleja rysunki, etykiety i podpisuje (czynności wykonuje z pomocą nauczyciela),
Ćwiczenia matematyczne: obliczenie działań, zapisanie wyników,kolorowanie motyla według oznaczonych wyników.
D: wykonuje obliczenia, maluje według opisu.
K: wykonuje obliczenia( pomocą nauczyciela), układa motyla z puzzli.
Głośne czytanie, fragmentu wiersz Laury Łącz pt. „Biedronka” odszukiwanie nazw owadów w tekście.
D: samodzielnie czyta wiersz, podkreśla nazwy owadów.
K: słucha czytanego tekstu, wskazuje owady na ilustracji.
Tworzenie liczby mnogiej, zapisanie w liczbie mnogiej nazw owadów podkreślonych w wierszu.
D: dopisuje do liczby pojedynczej liczbę mnogą.
K: dobiera parami wyrazy.
Rozwiązanie krzyżówki obrazkowej.
D: rozwiązuje krzyżówkę obrazkową
K: układa zdanie z rozsypanki wyrazowej
Układanie zdania z rozsypanki wyrazowej zawierającej hasło z krzyżówki.
D: układa i przykleja wyrazy tworząc zdanie, przepisuje zdanie
K: przykleja zdanie z rozsypanki wyrazowej .
III Ekspresja
Rozpoznanie na rysunku sześciu zwierząt.
D: odszukuje na poplątanych konturach owady, nazywa je.
K: obrysowuje kontury zwierząt( z pomocą nauczyciela).
Malowanie najpiękniejszego owada, jakim jest motyl.
D: odrysowuje od szablonu motyla i maluje farbami.
K: wypełnia farbami gotowe kontury motyla(z pomocą nauczyciela)
IV Zajęcia końcowe
Podsumowanie zdobytych wiadomości
Udzielenie pochwały, zaangażowanie uczniów w pracy i ich ocena zachowania
Ukierunkowanie na następne zajęcia
Ewaluacja zajęć: wybierz buzię uśmiechniętą, jeżeli zajęcia ci się podobały,
smutną jeżeli nie podobały się, obojętną, jeżeli nie masz zdania.
Porządkowanie stanowisk pracy
Przypomnienie o zachowaniu bezpieczeństwa podczas podróży do domu.
Pożegnanie z dziećmi.
Opracowała
Anna Jufimiuk
Nauczyciel wspomagający
Szkoła Podstawowa w Piszczacu