Konspekt zajęć w zespole rewalidacyjno - wychowawczym
1. Data:28.09.2006 r.
2. Szkoła: Zespół Szkół Specjalnych w Skoczowie
3. Klasa: Zespół edukacyjno - terapeutyczny
4. Temat okresowego ośrodka pracy: Nadeszła Jesień.
5. Temat dziennego ośrodka pracy: Poznajemy grzyby.
Cztery jednostki lekcyjne
Prowadząca - Estera Moiczek
6. Cele ogólne:
a) Dydaktyczne:
Kształcenie umiejętności łączenia treści obrazków z ich opisami.
Kształcenie umiejętności rozróżniania grzybów jadalnych od trujących.
Doskonalenie umiejętności czytania.
Doskonalenie umiejętności tworzenia krótkich wypowiedzi ustnych.
Kształcenie umiejętności tworzenia zbiorów.
Doskonalenie umiejętności prawidłowego dokonywania prostych obliczeń na utworzonych zbiorach.
Nauka piosenki „Mamy liście kolorowe…”.
b) Rewalidacyjne:
Kształcenie umiejętności logicznego myślenia.
Kształcenie spostrzegawczości.
Doskonalenie koordynacji wzrokowo - ruchowej.
Kształcenie sprawności manualnej.
Wyrabianie u uczniów dłuższej koncentracji uwagi.
Wyrabianie wyobraźni przestrzennej ucznia.
Doskonalenie trwałości pamięci.
c) Wychowawcze:
Kształtowanie umiejętności spokojnego i kulturalnego zachowania się
w czasie zajęć.
Kształtowanie umiejętności pilnego słuchania i wykonywania poleceń
nauczyciela.
Wpajanie prawidłowych zasad zbierania grzybów.
7. Cele operacyjne w zakresie:
a) wiedzy:
zna pory roku,
zna zjawiska pogodowe, które występują w poszczególnych porach roku,
zna grzyby jadalne i grzyby trujące,
zna piosenkę „Mamy liście kolorowe…”
b) umiejętności:
potrafi odpowiednio rozpoznać obrazki oraz prawidłowo dobrać etykiety,
potrafi utworzyć zbiory z podanych obrazków,
potrafi opisać ustnie przedstawioną ilustrację,
potrafi dokonywać proste obliczenia na zbiorach,
c) postaw:
uczeń potrafi zachować się kulturalnie w czasie zajęć
potrafi słuchać i wykonywać polecenia nauczyciela
uczeń chętnie wykonuje pracę plastyczną,
uczeń potrafi kulturalnie się zachować w lesie.
uczeń potrafi zachować bezpieczeństwo w czasie zbierania grzybów.
8. Metody pracy:
słowne, poglądowe, ćwiczeń praktycznych
9. Formy pracy:
- grupowa,
- indywidualna.
10. Środki dydaktyczne:
- ilustracje tematyczne
- tekst piosenki
- produkty spożywcze,
- sprzęt kuchenny,
- książka kucharska,
- przepis na piernik z jabłkami,
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
ZAJĘCIA WSTĘPNE:
1. Powitanie uczniów :
„W kole wszyscy tu stoimy
Każdy czyjąś rękę trzyma
I dzień dobry już mówimy
Tak zabawa się zaczyna”.
Ćwiczenia kalendarzowe - rozróżnianie pór roku, przypasowanie zjawisk pogodowych, które występują w przyrodzie w kolejnych porach roku.
- Jaką porę roku mamy obecnie?
- przyporządkowanie miesięcy do poszczególnych pór roku - karta pracy „Jak długi jest rok?”.
Wprowadzenie do tematu zajęć za pomocą zagadki:
„Ma on nóżkę - nie ma buta,
Ma kapelusz - nie ma głowy.
Czasem gorzki i trujący,
czasem smaczny jest i zdrowy” - to grzyb
- Obrazki jako forma udzielenia odpowiedzi na zadaną zagadkę - uczniowie wybierają właściwy obrazek, czyli obrazek grzyba.
PRACA POZNAWCZA - OBSERWACJA, KOJARZENIE
Rozpoznawanie obrazków przedstawiających różne grzyby oraz odczytywanie ich opisów.
Tworzenie zbiorów - segregowanie obrazków na: GRZYBY JADALNE oraz GRZYBY TRUJĄCE.
Dokonywanie prostych obliczeń na utworzonych „grzybowych” zbiorach.
Szukanie drogi do lasu, liczenie grzybów - karta pracy „Kto zbierze więcej grzybów?”
Zaznaczanie zbiorów z poszczególnych owoców jesieni
karty pracy:
„Jak można rozdzielić te owoce?”
„Rysuj po śladach.” - karta 1
„Rysuj po śladach.” - karta 2
6. Zabawa z piosenką ( na melodię "Mam chusteczkę haftowaną")
" Mamy liście kolorowe , żółte i czerwone ,
kogo lubię , bardzo lubię , podam w jego stronę"
w środku koła porusza się troje lub więcej dzieci , które przekazują
sobie liście oraz innym uczestnikom zabawy.
Ustny opis przedstawionej ilustracji z użyciem słów: nad, na ,obok, między, zza - ilustracja jesiennego lasu.
Dokonywanie prostych obliczeń matematycznych - karta pracy „Zaznacz liczbę kolejnych darów jesieni”.
EKSPRESJA
Praca plastyczna - - Świeczniki - rozdajemy dzieciom kartonowe twarde podkładki w kształcie grzybów; na środku zostawiamy miejsce na świeczkę lub pachnący wkład; pozostałą część podkładki dzieci wypełniają drobnymi kasztanami, pestkami dyni, słonecznika, jarzębiną, owocami głogu, żołędziami i ich czapeczkami ; dowolnie tworzone kompozycje przyklejają i posypują kaszą manną ; po wyschnięciu całość spryskujemy złotym lub srebrnym sprajem i umieszczamy świeczkę ; tak wykonany świecznik może być miłym upominkiem dla bliskich.
PODSUMOWANIE ZAJĘĆ
Prezentacja własnych wytworów - utworzonych świeczników.
Czytanie nazw grzybów na etykietach i dopasowywanie do poszczególnych obrazków - utrwalenie wiadomości.
.