Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców w grupie 3-latków
Temat: Dziwne rozmowy
Cele:
- dzieci będą potrafiły opowiedzieć treść obrazków, poprawnie budować zdania pojedyncze poprzez opisywanie sytuacji na obrazku
- dzieci będą znały odgłosy zwierząt gospodarskich
- dzieci będą potrafiły słuchać opisu prostych czynności, a potem samodzielnie wykonywać ruchy w czynnościach
- dzieci będą potrafiły poprawnie wymawiać wyrazy dźwiękonaśladowcze: chrum, chau, miau, kra, mu
- dzieci będą potrafiły zapamiętać kolejność kilku obrazków
Cele wychowawcze:
- dzieci będą wiedziały, na czym polega zgodna zabawa
- dzieci będą potrafiły dostrzec swoje upodobania: moje ulubione zwierzę
Pomoce: tekst bajki, obrazki do bajki, obrazki zwierząt, obrazki do rysowania kota, kartoniki z kropkami do zakrycia zwierząt, kostka do gry, pałeczka dyrygenta, płyta CD z piosenkami, ołówki dla każdego dziecka, pastele, kredki świecowe
Przebieg:
1.Słuchanie bajki ,,Kocie zabawy’’ (www.superkid.pl) ilustrowanej obrazkami
2. Rozmowa na temat bajki
3. Zabawa ruchowa ,,Wycieczka do gospodarstwa rolnego połączona z ćwiczeniami ortofonicznymi do piosenki ,,Koła autobusu kręcą się’’ (sprawdzenie, czy dzieci i rodzice umieją się zgodnie bawić)
Dzieci i rodzice docierają do gospodarstwa wiejskiego, siadają przy dwóch tablicach, na jednej są przypięte zwierzęta zakryte kartonikami a na drugiej obrazki pokazujące kolejne etapy rysowania kota
Nauczycielka wita wszystkich w gospodarstwie wiejskim, w którym mieszkają zwierzęta, ale one są zakryte, więc dzieci muszą je odkryć
4.zabawa matematyczna ,,Ile kropek na kostce, tyle kropek na kartoniku’’ - odkrywanie na tablicy obrazków zwierząt gospodarskich, każde zwierzę jest zakryte kartonikiem oznaczonym kropką, jest 6 zwierząt, obrazki staną się w kolejnej zabawie partyturą.
Dzieci rzucają kostką do gry i odkrywają kartonik z taką samą liczbą kropek, co na kostce
5. Zabawa ćwicząca narządy mowy ,,Naśladuj mnie’’
Krowa - ruchy okrężne żuchwą, wargi zamknięte
Świnka - tworzenie ryjka, jak przy wymawianiu u
Piesek - szczerzenie zębów, ziajanie
Kotek pije mleko - dziecko robi pyszczek (wargi do przodu) i przesuwa nim w prawą i w lewą stronę, wysuwanie języka nad dłońmi ułożonymi w kształcie miseczki, oblizywanie warg ruchem okrężnym, ziewa
Konik – kląskanie, parskanie
6.Rozdanie dzieciom obrazków zwierząt (sylweta na opasce), dzieci zamieniają się w zwierzęta gospodarskie: koty, psy, świnki, kaczki, kury, konie
7. Zabawa integracyjna : „Witam zwierzątka, które…” mają wąsy i lubią mleko, mają cztery łapy i szczekają, są w łaty, są różowe, znoszą jaja, mają ogon, są brązowe
8.Chór zwierząt: naśladowanie głosów zwierząt: nauczycielka wskazuje na partyturę, na której przyczepione są zwierzęta, śpiewa wskazana przez nauczycielkę grupa zwierząt, np. pieski: hau, hau, hau, kotki: miau, miau, miau
c) śpiew piosenek ,,Dziwne rozmowy’’ i ,,Jak mówią zwierzątka?’’
8.Rysowanie kota i psa ołówkiem wg wzoru, kolorowanie pastelami
a)układanie obrazków wg kolejności, na każdym obrazku narysowane jest więcej kota
pierwszy obrazek: głowa i brzuch
drugi obrazek: głowa, brzuch, łapy
trzeci obrazek: głowa, brzuch, łapy, ogon
czwarty obrazek: głowa, brzuch, łapy, ogon, uszy, oczy, nos, pyszczek, języczek
9. dzieci wypowiadają się nt. swoich upodobań, jakie lubią zwierzę i dlaczego