Kampania wrześniowa dla III LA

Konspekt dla III „LA”

Temat: Kampania wrześniowa

Cel ogólny: Zapoznanie uczniów z przebiegiem i skutkami kampanii wrześniowej w Polsce

Cele:

I. Wiadomości

A. Zapamiętanie wiadomości

Uczeń pamięta:

Daty: 1 IX 1939 r., 4 IX 1939 r., 17 IX 1939 r.,

Pojęcia: kampania, Blitzkrieg, wojna obronna

miejsca: nazwy największych miejscowości południowej Polski i województw II RP,

B. Rozumienie wiadomości

Uczeń rozumie:

Pojęcia: kampania, Blitzkrieg, wojna obronna

jaką rolę w kampanii wrześniowej odegrała dezinformacja i plotka

jak ludność cywilna nieświadomie utrudniała sprawny odwrót polskiej armii

II. Umiejętności

C. Stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych

Uczeń potrafi:

przedstawić sytuację i problemy ludności cywilnej w czasie działań wojennych we wrześniu 1939 r.,

opowiedzieć jak wojsko niemieckie traktowało polską ludność cywilną

umiejscowić wydarzenia w czasie i przestrzeni

D Stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych

Uczeń potrafi:

przenosić wiadomości z mapy w atlasie na mapę ścienną

formułowanie wniosków na podstawie zebranych informacji,

III. Postawy i Przekonania

E. Stosunek do przeszłości i teraźniejszości

Uwrażliwić młodzież na społeczne skutki wojny

Budować postawę patriotyzmu wśród młodzieży

F. Potrzeby i aspiracje

Zainteresowanie ucznia tematem lekcji a w konsekwencji samą historią.

Aktywizowanie uczniów podczas omawiania tematu.

Przekonanie uczniów do zgłębiania wiedzy historycznej na omawiany temat.

Zainteresować militariami i pojazdami wojennymi

Metody Pracy: wykład, rozmowa nauczająca, dyskusja

Środki dydaktyczne: Mapa ścienna Polska podczas II wojny światowej, film.

Tok lekcji:

Czynności nauczyciela Czynności ucznia

I. Czynności organizacyjno – porządkowe:

sprawdzenie listy obecności

I. Przygotowanie podręczników, zeszytów przedmiotowych, zeszytów ćwiczeń

II. Rekapitulacja wtórna: zadanie uczniom pytań, sprawdzających ich wiedzę z poprzedniego tematu lekcyjnego:

1.W którym roku Hitler doszedł do władzy ?

2. Podaj datę zakończenia II wojny światowej w Europie ?

II. Uczniowie odpowiadają na pytania:

Odp. 1933

Odp. 8 maja 1945

III. Wprowadzenie do tematu Kampania wrześniowa

Omówienie ataku Niemiec na Polskę

Omówienie przebiegu wojny obronnej

Omówienie Ataku Armii Czerwonej

Zadanie pytań uczniom na które odpowiadają pisemnie w zeszycie

Dlaczego sojusznicy nie udzielili Polsce pomocy we wrześniu 1939 ?

Czy wkroczenie Armii Czerwonej na obszar Polski wschodniej II RP osłabiło ją w wojnie obronnej z Niemcami? odpowiedź uzasadnij odpowiednimi argumentami

III. Uczniowie zapisują temat lekcji

Uczniowie słuchają

Uczniowie odpowiadają na pytania w zeszycie

IV. Rekapitulacja pierwotna:

Prezentacja fragmentu filmu kampania wrześniowa

IV. Uczniowie odpowiadają na pytania

Uczniowie oglądają film

V. Podanie pracy domowej:

Odpowiedz pisemna w zeszycie

Oceń podstawy społeczeństwa polskiego podczas wojny obronnej

Oceń postawy sojuszników Polski Anglii i Francji.

V. Uczniowie zapisują prace domową do zeszytu
