Malwina Stawisińska 243024
1. Temat:
Odczyn roztworu i skala pH.
2. Cele:
Uczeń :
podaje definicję odczynu roztworu i od czego zależy;
podaje kiedy roztwór wykazuje odczyn kwaśny, zasadowy lub obojętny;
podaje co to jest skala pH;
wymienia praktyczne zastosowania skali pH.
bada odczyn roztworu za pomocą poznanych wskaźników;
oznacza pH roztworu za pomocą uniwersalnego papierka wskaźnikowego;
określa odczyn roztworu na podstawie jego pH.
3. Metoda nauczania: poszukująca
4. Środki dydaktyczne:
Probówki, wskaźniki, kwas solny, zasada sodowa, mydło, proszek do prania, ocet, cytryna, mleko, sok z kwaszonych ogórków, sok owocowy, soda.
5. Ogólny plan lekcji z bilansem czasowym:
Czynności organizacyjne: 5 minut
- sprawdzenie obecności
- wprowadzenie atmosfery pracy
Część nawiązująca: 7 minut
- definicja kwasów i zasad
- dysocjacji przykładowych kwasów i zasad: NaOH i HCl
- co to są wskaźniki, jakie wskaźniki spotykamy w pracowni i jakie w domu
- jak zmienia się zabarwienie wskaźników w roztworach kwasów i zasad.
Część właściwa: 20 minut
N: 1. Dlaczego wskaźnik zmienia zabarwienie w roztworach wszystkich kwasów na taki sam kolor?
Wynika to z dysocjacji: np. HCl −> H+ + Cl-
Obecność H+ decyduje o zmianie barwy wskaźników w roztworach kwasów.
2. Dlaczego wskaźnik zmienia zabarwienie w roztworach zasad na taki sam kolor?
Powstają jony OH- powstałe z dysocjacji: np. NaOH−> Na+ + OH- i to one powodują zmianę barwy.
Odczyn jest to cecha roztworu zależna od stężenia jonów wodorowych.
[H+] > [OH-] odczyn kwaśny
[H+] = [OH-] odczyn obojętny
[H+] < [OH-] odczyn zasadowy
N: Wskaźniki służą do określania odczynu roztworu:
fenoloftaleina: bezbarwna w obojętnych i kwasowych; malinowa w zasadowych;
oranż metylowy: pomarańczowy w obojętnym, czerwony w kwasach, żółty w zasadach;
uniwersalny papierek wskaźnikowy: żółty w obojętnych, czerwony w kwaśnych, niebieski w zasadach.
N: Liczbę jonów wodorowych w roztworze określamy za pomocą skali pH. Jej zakres to 0-14.
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Odczyn kwaśny | Odczyn obojętny | Odczyn zasadowy |
Tabelka przedstawia wartości pH przyporządkowane do odczynu.
Doświadczenie: Badanie pH wybranych roztworów.
Uczniowie badają pH przygotowanych przez siebie roztworów za pomocą uniwersalnego papierka wskaźnikowego i przedstawiają wyniki na przygotowanej skalimydło, proszek do prania, ocet, cytryna, mleko, sok z kwaszonych ogórków, sok owocowy, soda.
Zastosowanie skali pH:
w medycynie- odczyn krwi
w rolnictwie- odczyn gleby, nawozy
w ogrodnictwie- odczyn gleby
w hodowli ryb- pH wody z zbiorniku wodnym
Część podsumowująca: 7 minut
Jaki odczyn mają roztwory jeżeli znajdują się w nich następujące jony:
Ca2+ i OH-, Na+ i Cl-, H+ i NO3- , H+ i SO4-
Praca domowa: 2 minuty
Odpowiedz na pytania:
Dlaczego pH w ustach spada po każdym posiłku?
Po posiłkach bakterie w osadzie nazębnym produkują kwasy, co obniża poziom pH w ustach.
Dlaczego regularne mycie zębów zapobiega próchnicy?
Ponieważ w paście do zębów znajduje się fluor, który ochrania zęby przed niszczącym działaniem kwasów i bakterii powodujących próchnicę.
Karta pracy:
Odczynnik/ wskaźnik | fenoloftaleina | Papierek uniwersalny | Oranż metylowy |
---|---|---|---|
Mydło | malinowy | Czerwony | Pomarańczowy |
proszek do prania | malinowy | niebieski | żółty |
Ocet | bezbarwny | Czerwony | Czerwony |
Cytryna | bezbarwny | czerwony | Czerwony |
sok z kwaszonych ogórków | bezbarwny | Czerwony | Czerwony |