elementy pasywne stosowane w obwodach elektrycznych

Scenariusz lekcji

Temat: Elementy pasywne stosowane w obwodach elektrycznych

Autor

  1. Cele lekcji

    1. Ogólne

Metoda nauczania

Forma nauczania

Środki nauczania

Czas realizacji

2 – 7 minut Część organizacyjna: sprawdzenie obecności, pracy domowej, odczytanie ocen z ostatniej kartkówki, odpowiedzenie na możliwe pytania organizacyjne uczniów itp.
2 – 5 minut Krótkie wprowadzenie do tematu, przedstawienie zagadnień jakie zostaną omówione na lekcji
30 minut Wstęp teoretyczny (wykład) dotyczący elementów pasywnych
5 minut Zaprezentowanie na tablicy przykładu zaprojektowania obwodu elektrycznego z użyciem elementów pasywnych
30 - 35 minut Wykonanie przez uczniów określonych ćwiczeń
0 – 10 minut Przedstawienie uczniom czym jest memrystor
3 minuty Podsumowanie lekcji
3 – 5 minut Odpowiedzenie na możliwe pytania uczniów dotyczące tematu i zadanie pracy domowej
Minimalny czas lekcji: 75 minuty Maksymalny czas lekcji: 100 minut

Praca domowa

Przykłady zadań do zastosowania jako praca domowa do tematu lekcji.

Zadanie 1

Mając trzy żarówki­ (1: 6V 1A; 2: 12V 3A; 3: 24V 5A) i dysponując akumulatorem 24V 9A zaprojektuj obwód elektryczny tak, aby żarówki świeciły z optymalną mocą.

  1. Przebieg lekcji

    1. Część wstępna

      1. Czynności porządkowe

    • Nauczyciel uruchamia komputer, projektor i uruchamia prezentację multimedialną (załącznik 1)

    • Nauczyciel sprawdza obecność

    • Nauczyciel odpowiada na pytania organizacyjne uczniów (max. 2 minuty)

      1. Wprowadzenie do tematu

    • Nauczyciel przedstawia uczniom czym są elementy pasywne:

„Elementy pasywne zwane są też inaczej biernymi. Ich zadaniem jest odbieranie energii elektrycznej i w zależności od elementu rozpraszanie jej lub gromadzenie. Elementy pasywne są nieodłącznym elementem niemal każdego urządzenia elektronicznego. Na pewno każdy z was widział płytkę drukowaną z wystającymi z niej różnymi wieżyczkami lub bloczkami. Wiele z tych elementów były to kondensatory lub oporniki, które należą do elementów pasywnych podobnie jak cewki będące najczęściej zwojami miedzianego drutu.”

Przedstawienie zagadnień

„Na dzisiejszych zajęciach poznacie czym są elementy pasywne. Jakie są ich typy, z czego są zbudowane oraz jak działają. Ponadto nauczycie się jak projektować układy stosujące elementy pasywne i na co zwracać uwagę podczas tego procesu. W ostatniej części zajęć wykonacie kilka ćwiczeń projektowo-obliczeniowych. Polecam przypomnieć sobie z notatek z poprzednich lekcji informacje o połączeniach szeregowych i równoległych.”

  1. Część właściwa

    1. Przedstawienie prezentacji multimedialnej (załącznik 1)

„Najpierw obliczamy prąd I1 oczka pierwszego w prosty sposób.” – Nauczyciel pisze na tablicy $I_{1} = \frac{E}{R_{1}} = \frac{25V}{10k\Omega} = 2,5\ mA$„W gałęzi z rezystorem R2 są dwie diody. Przy takim kierunku SEM źródła napięciowego jak na rysunku, pierwsza dioda u góry jest spolaryzowana zaporowo, a uniwersalna dioda krzemowa w kierunku przewodzenia. Przyjmujemy napięcie przebicia dla pierwszej diody równe 9,1 V, natomiast dla drugiej diody napięcie przewodzenia 0,7 V. Następnie obliczamy prąd I2 w drugim oczku. W liczniku zgodnie z prawem Kirchhoffa mamy różnicę napięcia źródła i spadków napięć na diodach, zaś w mianowniku opór opornika R2.” – Nauczyciel pisze na tablicy $I_{2} = \frac{E - U_{\text{RZ}} - U_{F}}{R_{2}} = \frac{(25 - 9,1 - 0,7)V}{3,3k\Omega} = 4,61\ mA$„Tym sposobem mamy obliczone prądy w obu oczkach, więc możemy obliczyć prąd całkowity obwodu. Jak wiemy przy połączeniu równoległym prąd całkowity jest sumą prądów z obu oczek, co daje nam” – Nauczyciel pisze na tablicy I = I1 + I2 = (2,5+4,61) = 7, 11 mA„I to wszystko. Wynikiem końcowym zadania są właśnie te trzy wartości prądów, które wyliczyliśmy. Oczywiście jest to trudny przykład, lecz jeśli zrozumiecie o co w nim chodzi, nie będziecie mieli problemów z rozwiązywaniem jakichkolwiek zadań.”

  1. Część podsumowująca

    1. Podsumowanie zajęć

„Na dzisiejszych zajęciach zdobyliście wiedzę na temat elementów pasywnych stosowanych w elektronice. Nauczyliście się projektować obwody elektryczne z użyciem elementów pasywnych. Utrwaliliście umiejętność wykonywania zadań obliczeniowych obwodów elektrycznych.”

Zadanie pracy domowej i czynności porządkowe

Bibliografia

  1. Madej Piotr: „Zadania z rozwiązaniami z elementarnej techniki układowej w elektronice”. Wrocław 2012

  2. Międzywydziałowa Szkoła Inżynierii Biomedycznej 2009/2010: „Podstawy elektroniki”.

  3. Opydo Władysław: „Elektrotechnika i elektronika dla studentów wydziałów nieelektrycznych”. Poznań 2005

