SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Temat: Poznajemy kulę.
Czas: 2x45 min
Cele:
Główny: kształtowanie pojęcia figury geometrycznej przestrzennej -kuli
Operacyjne:
stworzenie warunków do wielozmysłowego badania kulistych i okrągłych kształtów;
oglądanie, określanie cech, opisywanie, porównywanie okrągłych przedmiotów;
budowanie w umysłach dzieci pojęcia kula;
budowanie w umysłach dzieci pojęcia kuli w toku prac techniczno – konstrukcyjnych;
rozwijanie pojęcia matematycznego;
stworzenie okazji do posługiwania się pojęciami: wzdłuż, w poprzek, ukośnie, połowa, ćwierć, część, całość w toku działań praktycznych;
wielozmysłowe badanie smaku i określanie kształtów owoców;
rozwijanie wrażliwości sensorycznej
rozwijanie umiejętności utrzymywania porządku w swoim otoczeniu;
budowanie w umysłach dzieci pojęcia kula przez działania percepcyjno – manipulacyjne;
rozwijanie sprawności motorycznej przez posługiwanie się piłką – rzucanie, chwytanie, kozłowanie, odbijanie;
rozwijanie zainteresowań dzieci;
rozwijanie chęci podejmowania działań technicznych w toku pracy indywidualnej i zespołowej;
tworzenie form konstrukcyjnych z różnych materiałów.
Metody: słowna (objaśnienia), czynna (zadań stawianych do wykonania), oglądowa (obserwacja i pokaz przedmiotów).
Formy pracy: praca zbiorowa, praca pod kierunkiem nauczyciela.
Środki dydaktyczne: przedmioty, rzeczy, owoce, warzywa w kształcie kuli, np. piłki gumowe, drewniane kule, instrumenty w kształcie kuli, lizak w kształcie kuli, pomarańcza, mandarynka, pomidor, dynia, kapusta, koraliki, bombki choinkowe, balony, globus, nakrętka, nożyk i deska do krojenia, papier, plastelina, ciastolina, masa solna, glina, wierszyk.
Przebieg zajęć:
Czynności nauczyciela | Czynności uczniów |
---|---|
|
|
N-l odczytuje głośno i wyraźnie wierszyk pt. Bałwan śniegowy, w wierszu tym występuje słowo kluczowe – potrzebne do zajęć, czyli kula. N-l pyta: z jakich elementów składa się bałwanek? Jakie są kule? Jaka jest ich wielkość? Co z nich zostało zrobione? | Uczniowie słuchają wiersza i odpowiadają na pytania. |
|
|
N-l pokazuje uczniom kosz pełen przedmiotów: owoców i warzyw, przedmiotów w kształcie kuli. N-l prosi o zbadanie za pomocą zmysłu dotyku, węchu i słuchu przedmiotów. Jakie one są? W czym są podobne do siebie?(można je turlać, z każdej strony są wypukłe, zaokrąglone). N-l pokazuje nakrętkę słoika i piłkę. Czym się różnią te przedmioty? N-l prosi o znalezienie w sali innych przedmiotów kulistych i niepłaskich oraz okrągłych i płaskich. N-l daje każdemu uczniowi owoc lub warzywo w kształcie kuli, nożyk i deseczkę do krojenia. Prosi, by przecięli na pół owoc/warzywo. Jaki kształt rozpoznają po przecięciu? Gdzie jest środek? N-l posługuje się takimi pojęciami jak wzdłuż, w poprzek, ukośnie, ćwiartka, część, całość. N-l pozwala kosztować owoców i warzyw, prosi o zapamiętanie smaków. N-l rozdaje uczniom balony. Prosi o nadmuchanie balonów, odbijanie ich, turlanie i próbę zmienienia ich kształtu. N-l organizuje zawody, dzieli klasę na dwie grupy. Zawody: przenoszenie na łyżce piłeczki tenisowej, toczenie piłek, odbijanie i kozłowanie. N-l zadaje pytanie, które zadanie było najłatwiejsze, a które najtrudniejsze? Dlaczego? N-l na stolikach rozkłada takie materiały jak: plastelina, papier, glina, masa solna, ciasto lina itp. N-l zadaje pytania: która kula jest najlżejsza, a która najcięższa, która najlepiej się turla, a która najdalej? |
Uczniowie gromadzą się wokół kosza z przedmiotami, każdy uczeń bierze jeden przedmiot i opisuje. Rozpoznają przedmioty za pomocą zmysłów, określają ich cechy, podobieństwa i różnice. Uczniowie zwracają uwagę na kształt przedmiotów: kule. Można je turlać, są wypukłe itp. Uczniowie odpowiadają, np. piłkę można turlać, jest wypukła, a nakrętka płaska. Uczniowie szukają przedmiotów w kształcie kuli i koła. Uczniowie wykonują polecenia uczniów, odpowiadają na pytania. Kroją owoce, warzywa. Posługują się językiem matematyki. Wypowiadają się na temat smaku. Uczniowie bawią się balonami, odbijają, turlają, próbują zmienić kształt. Zauważają, że nie da się zmienić kształtu. Uczniowie biorą udział w grach zespołowych. Wypowiadają się o tym, co dla niech było łatwe, co trudne i dlaczego. Uczniowie lepią kule z różnych materiałów. Odpowiadają na pytania: która kula jest najlżejsza, a która najcięższa, która najlepiej się turla, a która najdalej. |
|
|
N-l prosi o przyniesienie prac. Następuje ocena i powtórzenie wiadomości o kuli. | Uczniowie oceniają prace, powtarzają wiadomości o kuli |
Bałwan śniegowy
Jedna kula śniegowa,
Druga kula śniegowa,
Jedna mała.
Druga duża.
Z jednej będzie
bałwankowy brzuszek,
z drugiej –
bałwankowa głowa.
Stanie bałwan na środku podwórza!
- Kto mu teraz
zrobi nos z marchewki?
- Kto znajdzie
dwa patyczki
na brewki?
- Kto przyniesie
cztery kamyki,
by mu zapiąć
białe futro na guziki?
Już ma bałwan
kapelusz na głowie
Może się ukłoni
i dzień dobry powie.