SCENARIUSZ ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH
Temat : Utrwalanie prawidłowej artykulacji samogłoski nosowej [ę]
Czas trwania zajęć: 30 minut
Wiek dziecka: 7 lat
Cele główne:
utrwalenie prawidłowej artykulacji samogłoski [ę]
usprawnianie narządów artykulacyjnych
kształtowanie prawidłowego toru oddechowego
usprawnianie słuchu fonemowego
ćwiczenia i doskonalenie wyrazistej artykulacji samogłosek nosowych
Cele operacyjne:
Dziecko
wypowiada się na podstawie ilustracji
poprawnie wykonuje ćwiczenia oddechowe
bogaci słownictwo i ćwiczy narządy artykulacyjne
rozpoznaje, dostrzega różnicę między artykulacją prawidłową a nieprawidłową
Metody: ćwiczenia oddechowe, artykulacyjne, fonacyjne, zabawy.
Forma pracy: indywidualna
Pomoce: historyjka obrazkowa, piórko, bębenek, karty pracy.
Przebieg zajęć
Część wstępna
Logopeda wita się z dzieckiem i nawiązuje do ostatnich zajęć, wyjaśnia cel zajęć i proponuje ułożenie historyjki obrazkowej pt. „Wojtuś myję zęby”
Część właściwa
Logopeda proponuje:
Ćwiczenia oddechowe
głębokie wdechy nosem i powolne wypuszczanie powietrza ustami,
dziecko mocnymi podmuchami unosi w powietrzu piórko,
„wąchanie kwiatków”- dziecko powoli wciąga powietrze nosem i równie powoli wydycha, czynność powtarza kilkakrotnie
Ćwiczenia języka
„malowanie mieszkania”
Malarz maluje sufit (przesuwamy językiem po podniebieniu od zębów do podniebienia miękkiego). Zamalowuje plamy w kilku miejscach (czubkiem języka dotykamy kilka razy podniebienia). Następnie maluje ściany (przesuwamy językiem po wewnętrznej powierzchni policzków) – najpierw jedną, potem drugą. Została jeszcze do pomalowania podłoga (opuszczony jak najniżej język przesuwa się po dolnych dziąsłach), oraz przedpokój (przesuwamy językiem po zewnętrznej stronie zębów). Na koniec malarz pomalował okno (oblizujemy językiem wargi).
Ćwiczenia warg:
cmokanie,
przesyłanie buziaków,
parskanie,
wymawianie głosek: e – u, u – e, a – u, u- a .
Ćwiczenia słuchowe:
logopeda czyta wiersz z głoską [ę]. Jeżeli dziecko usłyszy wyraz z odpowiednią głoskę uderza w bębenek.
Logopedia przedstawia dwa obrazki o podobnym brzmieniu a dziecka zadaniem jest wskazanie palcem na właściwie usłyszany obrazek (orzę, orzeł).
logopeda czyta pary wyrazów, a dziecka zadaniem jest powtarzanie.
Czarne kędziorki, białe łabędzie, noworoczne orędzie, kolorowe zdjęcie, sprawiedliwy sędzia, dobry zięć.
Przeczytaj pary wyrazów
Wymowa [ę] w sylabach, wyrazach, wyrażeniach, zdaniach.
W sylabach: w wygłosie- la-lę, ma-mę, pi-ję, my-ję, i-dę,
w śródgłosie- zę-by, rę-ka, dę-by, krę-py, tę-py,
W wyrazach: wędka, tęcza, pajęczyna, ręcznik, sęk, męka, pęk.
W wyrażeniach: ciężki towar, duży okręt, mała wnęka, orzę pole.
W zdaniach: mama nalewa zupę, Olka bili ręka, górnik kopie węgiel.
Uzupełnij zdania podanymi wyrazami
(mówię, słyszę, widzę, piszę)
Głoski …………. i ………………… .
Litery ………….. i ………………… .
Część końcowa
Podziękowanie dziecku za aktywny udział w zajęciach.
Na pożegnanie odgaduje zagadki .
Choć to nie lampa, ani świeca, nocą z góry nam przyświeca. (księżyc)
Gdy szkodników szuka, długo w drzewo stuka. (dzięcioł)
Opracowała Aurelia Krawczyk
Pomoce: