Scenariusz zajęć zintegrowanych w grupie dzieci 3, 4 i 5-letnich
Temat: Hiszpania
Grupa: 3, 4, 5- latki
Data: 25.06.2013r.
Cele główne zajęcia:
- rozbudzenie zainteresowań życiem, kulturą i językiem mieszkańców Hiszpanii
- zapoznanie z położeniem Hiszpanii
- poznanie charakterystycznych owoców uprawianych w Hiszpanii
- poznanie hiszpańskiej bajki
Cele szczegółowe – uczeń:
- potrafi wskazać na mapie Hiszpanię
- wie, jak wygląda flaga państwa
- zna walutę Hiszpanii
- wie, jak wygląda katedra w Barcelonie
- bierze udział w zabawie ruchowej ZORRO
- kojarzy Corridę i święto La Tomatina z Hiszpanią
- potrafi rozróżnić charakterystyczne owoce uprawiane w Hiszpanii
- rozwija sprawność ruchową
- zna wierszyk Byk
- zna bajkę o Byczku Fernando
- potrafi wykonać hiszpański wachlarz
- rozwija inwencje twórczą aktywność plastyczną
- mówi w języku hiszpańskim dzień dobry i do widzenia
Środki dydaktyczne:
Płyta cd z nagraniami (jedzie pociąg z daleka, flamenco, macarena, asereje), mapa Europy, flaga Hiszpanii, monety euro, paszporty, komputer ze slajdami (katedra w Barcelonie, pałac królewski w Madrycie, wybrzeża, palmy, bitwa na pomidory, wachlarze, hiszpanki z wachlarzami, walka z bykami, matador), maska, kapelusz i peleryna Zorro, kulki z gazet ok. 30sztuk, kulka z pomarańczowej bibuły, opaska z rogami, piłka, różne instrumenty muzyczne, płyta z nagraniem Flamenco
Przebieg zajęć:
1.Jedzie pociąg z daleka-Dzieci ustawiają się w pociąg i przy piosence „Jedzie pociąg z daleka” wyjeżdżają w podróż do Hiszpanii
2. Dzień dobry- Zaproszenie wszystkich na wycieczkę do Hiszpanii. Buenos dias (błenos dijas)- wszyscy powtarzają, podając sobie ręce. N pyta dzieci czy wiedzą jak jest po hiszpańsku cześć? Wszyscy -Hola (ola)
3. Bycza skóra-Prezentacja Hiszpanii na mapie. (Hiszpanie mówią: ściągnij skórę z byka, wygładź ją i rozłóż na ziemi, a zobaczysz, jaki kształt ma nasza ojczyzna).
4. Flaga, monety- Prezentacja Flagi- (prostokąt podzielonym na trzy poziome pasy: czerwony, żółty, czerwony. Z lewej strony na środkowym pasie znajduje się godło królewskie w otoczeniu Słupów Herkulesa. Potocznie uważa się też, że kolory symbolizują: czerwony - krew torreadora, a żółty - piasek areny). Kolorowanie flagi w paszportach.
Dawniej walutą była peseta, a teraz jest Euro- dzieci oglądają monety euro.
5. Hiszpańskie cuda- Prezentacja na slajdach- katedry w Barcelonie (jeden z cudów świata, wygląda jak zamek z piasku. Wciąż trwa jeszcze budowa), pałacu królewskiego w Madrycie, gorących wybrzeży, palm.
6. Zorro - N pyta, czy ktoś wie kim jest Zorro? N wraz z dziećmi opisuje poszczególne elementy stroju Zorro, kolejno je wyciągając- kapelusz, maska, peleryna. W przebraniu Zorro N odczytuje rymowankę:
Jam jest słynny Zorro, i zamieszania jest sporo,
Jak się zjawiam niespodzianie, gdy Garsija je śniadanie,
Gdy piękne dziewczyny mnie zobaczą, od razu głowę i serce dla mnie tracą
Choć twarz moja dobrze za maską schowana,
To i tak nie jedna dziewczyna we mnie zamiłowana,
To uwielbienie dla mnie to nie z mojej urody,
Lecz z zamiłowania do prawdy, wolności i międzyludzkiej zgody.
7.Zabawa ruchowa - Zorro (Pląs powtarzamy coraz szybciej )
ZorroZorro Zorro (rysujemy palcem w powietrzu literkę z)
Emocji będzie sporo, sporo, sporo (pokazujemy nasze zdziwienie)
Bo czarna maska Zorro, Zorro, Zorro (pokazujemy rękami maskę na twarzy)
Po nocach mi się śni (układamy ręce pod głowę)
Na konia wsiada, wsiada, wsiada ( "wskakujemy na konie" )
A w ręku błyszczy szpada, szpada, szpada (udajemy ze wymachujemy szpadą)
I za drzewami znika, znika, znika (kucamy)
Bo taki jego los.
8. La Tomatina- N objaśnia, że w Hiszpanii raz do roku obchodzone jest święto La Tomatina, której uczestnicy obrzucają się wzajemnie pomidorami (pokaz na slajdzie zdjęcia).
9.Bitwa na pomidory- Dzieci dzielą się na dwie drużyny. Każda z drużyn otrzymuje taką samą ilość kulek z gazety (pomidorów). Na środku zaznaczamy linię. Na sygnał start, drużyny próbują przerzucić jak największą ilość pomidorów na stronę przeciwnika. Wygrywa ta drużyna, która na swoim polu ma mniej kulek-pomidorów. Zwracamy uwagę, by dzieci nie rzucały kulkami w siebie.
10. CORRIDA – N opowiada czym jest Corrida - walka z bykiem, widowisko popularne w Hiszpanii .W każde niedzielne popołudnie od marca do października odbywają się na arenie w centrum miast walki byków. (prezentacja zdjęcia). Z bykami się zmagają dzielni matadorzy (prezentacja zdjęcia)
11. Byczek Fernando- czytanie bajki- Byczek Fernando
12.Byk-Nauka wierszyka „Byk”
Ten byk silny, okazały,
Ciężko pracował przez dzień cały.
A co robił? Któż to wie.
Jak chcesz zapytaj się:
„Byku, byku gdzie byłeś?
Byku, byku co robiłeś?”
Zabawa ruchowa- dzieci tworzą koło. Wybrana osoba zakłada opaskę z rogami, zostaje bykiem i zajmuje miejsce wewnątrz koła. Podczas gdy dzieci mówią wierszyk, byk pokazuje ruchem ciała dowolną czynność (jedzenie, spacerowanie, prasowanie, tańczenie itp.) zadaniem dzieci jest odgadnięcie Co robił byk?. Ten kto odgadnie zostaje bykiem.
13.Wachlarze- N prezentuje na slajdach barwne wachlarze oraz Hiszpanki z wachlarzami. Następnie dzieci składają kartki papieru tworząc wachlarze i ozdabiają je.
14.Owoce -Rozmowa na temat roślin uprawianych w Hiszpanii. Hiszpania to ciepły kraj, rzadko gości tu zima. Natomiast latem upały są ogromne i dlatego rosną tu owoce cytrusowe. Zagadki smakowe. Dzieci z zawiązanymi oczami dotykają różnych owoców charakterystycznych dla Hiszpanii: orzechy laskowe, orzechy pistacjowe, migdały, pomarańcze, figi, daktyle. Przed rozpoczęciem zabawy N omawia kolejno wszystkie owoce.
15. Zabawa ruchowa - zbiór pomarańczy – Każde dziecko otrzymuje kulkę wykonaną z pomarańczowej bibuły. W odległości 3 metrów od dziecka znajduje się obręcz. Na sygnał nauczyciela każde dziecko klęka i dmuchając w kulę stara się jak najszybciej umieścić ją w obręczy.
17.Real Madryt- Ulubioną dyscypliną sportu w Hiszpanii jest piłka nożna. N pyta dzieci czy znają Real Madryt - słynny klub piłkarski. Toczenie piłki slalomem między przeszkodami, podawanie piłki nad głową.
18. Flamenco- Obejrzenie na DVD występu Hiszpańskiej tancerki.
- swobodna improwizacja ruchowa do muzyki z wykorzystaniem instrumentów muzycznych.
19. Macarena- zaproszenia do hiszpańskiego tańca Macareny
20. Asereje- wspólny taniec do piosenki Las ketchup- the ketchup song
20.Pożegnanie- Dzieci ustawiają się w pociąg, jednocześnie machając jedną ręką i mówiąc do widzenia - arivederci
Byczek Fernando”
Dawno temu w Hiszpanii
był sobie młody byczek
Imieniem Fernando...
Fernando lubił spokój.
Lubił wąchać kwiatki
stokrotki i bławatki.
Jego mamusia, krowa patrzyła na to ze smutkiem
-Fernandziu – mówiła
zobacz, ty stajesz się odludkiem.
Myczała bardzo żałośnie.
-Pomyśl co z ciebie wyrośnie.
Czemu nie hasasz, nie brykasz
I towarzystwa unikasz?
Fernando na to:
-mamo, na co mi bójki i wojny.
Ja jestem byczek spokojny
i stokroć wolę
bławatki i kąkole.
Każdy z młodych byków pragnął szalenie
Kiedyś walczyć na arenie.
-ach w Madrycie, ach w Madrycie
tu jest po prostu bycze życie.
Tyle ludzi bije brawo
ty się kłaniasz w lewo, w prawo
ty się wściekasz, gra muzyka
to dopiero raj dla byka.
Tu orkiestry przygrywają
w oknach flagi powiewają.
Uroczyście niesłychanie
grzmią okrzyki i wiwaty.
W lożach siedzą piękne panie
a we włosach mają piękne kwiaty.
Ale Fernando, byczek spokojny
unikał zwady, nie lubił wojny.
Nie cierpiał krzyku, nie znosił gwaru
i walczyć z nikim nie miał zamiaru.
Usiadł na piasku, niczym na łące
spojrzał wokoło- I co mu tam?
Bo widział tylko kwiaty pachnące
nic- tylko kwiaty na włosach dam.
Powędrowało dobre byczysko
przez pola, łąki, na swe pastwisko.
Pod ulubionym usiadło drzewem
chłodząc się lekkim wiatru powiewem.
I odtąd, chociaż może to plotka
zawsze w tym miejscu można go spotkać.
Jak sobie siedzi i wącha kwiatki
maki, stokrotki, jaskry, bławatki.
Słucha jak szumią lasy i niwy
I jest podobno bardzo szczęśliwy.