Konspekt dla III „TI”
Temat: Odbudowa niepodległej Polski
Cel ogólny: Zapoznanie uczniów z przebiegiem odbudowy Polski
Cele:
I. Wiadomości
A. Zapamiętanie wiadomości
Uczeń pamięta:
Daty: 1918, 27 grudnia 1918, 1919, 1921,
Pojęcia: orientacja polityczna, plebiscyt, kryzys przysięgowy, Rada regencyjna, konstytucja, konferencja, traktat, inflacja
Postacie: Roman Dmowski, Józef Piłsudski, I.J. Paderewski, I, Daszyński,
Charakter ustrojowy II Rzeczypospolitej
B. Rozumienie wiadomości
Uczeń rozumie:
Pojęcia: orientacja polityczna, plebiscyt, kryzys przysięgowy, Rada regencyjna, konstytucja, konferencja, traktat, inflacja
postanowienia traktatu wersalskiego w sprawie Polski
że surowe warunki narzucone Niemcom w traktacie wersalskim i dokonany w nim podział Europy nosił w sobie zalążek przyszłego konfliktu
że odbudowujące się po 123 latach niewoli państwo polskie, musiało się uporać z wieloma trudnościami wewnętrznymi,
II. Umiejętności
C. Stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych
Uczeń potrafi:
dostrzec związek między sytuacją międzynarodową a polityką zagraniczną realizowaną przez Polskę
dokonać prawidłowej interpretacji wydarzeń politycznych
dokonać interpretacji tekstu źródłowego, materiałów statystycznych, ikonograficznych i wyciągnąć trafne wnioski
D Stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych
Uczeń potrafi:
skuteczne porozumiewanie się w różnych sytuacjach
łączenie informacji z różnych źródeł,
prezentacja własnego punktu widzenia,
uwzględnianie poglądów innych ludzi
III. Postawy i Przekonania
E. Stosunek do przeszłości i teraźniejszości
Ukazać siłę narodu polskiego w walce o utrzymanie swojej niezależności
Budowanie postaw patriotycznych wśród uczniów
Budowanie postawy szacunku dla minionych pokoleń
Pokazać bohaterstwo polaków jako narodu
F. Potrzeby i aspiracje
Zainteresowanie ucznia tematem lekcji a w konsekwencji samą historią.
Aktywizowanie uczniów podczas omawiania tematu.
Przekonanie uczniów do zgłębiania wiedzy historycznej na omawiany temat.
Zainteresować polityką prowadzoną przez II RP oraz zainteresować postacią Piłsudksiego
Metody Pracy: praca z mapą, rozmowa nauczająca, wykład
Środki dydaktyczne: podręcznik Historia II/III J. Węcowski, P. Węcowski, J. Czubak, Mapa ścienna II Rzeczpospolita
Tok lekcji:
Czynności nauczyciela | Czynności ucznia |
---|---|
I. Czynności organizacyjno – porządkowe: sprawdzenie listy obecności |
I. Przygotowanie podręczników, zeszytów przedmiotowych |
II. Rekapitulacja wtórna: zadanie uczniom pytań, sprawdzających ich wiedzę z poprzedniego tematu lekcyjnego: 1. Omów przy mapie definicję wojny pozycyjnej na przykładzie frontu wschodniego 2.Wymień postanowienia traktatu wersalskiego w stosunku do Niemiec |
II. Uczniowie odpowiadają na pytania: Odp. Uczeń omawia definicję Odp. demilitaryzacji Nadrenii, wysokość reparacji na 132 mld. Marek, traktat wersalski obarczył je pełną odpowiedzialnością za wybuch I wojny światowej, zwrot Francji terenów Alzacji i Lotaryngii |
III. Wprowadzenie do tematu Odbudowa niepodległej Polski Omówienie koncepcji na odbudowę państwa polskiego Notatka: Orientacja prorosyjska - reprezentowana przez Stronnictwo Narodowo-Demokratyczne była kierowana przez Romana Dmowskiego. Przedstawiciele tej frakcji uważali, iż należy opowiedzieć się za Rosją w nadchodzącej wojnie. Za największe zagrożenie uważali Prusy, oraz prowadzoną przez nie politykę germanizacji i walki z polską tożsamością narodową. Orientacja proaustriacka - przedstawiała program przeciwstawny endecji. Przedstawicielami tej opcji były ugrupowania nazywane lewicą niepodległościową. Ich głównym celem było odzyskanie niepodległości poprzez sprzymierzenie się z Austro-Węgrami i walkę z Rosją. Orientacja niepodległościowa lojalistyczna - ze względu na zakres wolności, rozwój kulturalny i polityczny oferowany Polakom przez Austro-Węgry, a który był nie do osiągnięcia w Rosji i Niemczech, istniała również opcja polityczna, reprezentowana głównie przez konserwatystów galicyjskich oraz grupę inteligencji pro-austriackiej zgrupowanej w Lidze Państwowości Polskiej Pytania do uczniów Którą orientację polityczną byś wybrał ? Omówienie polskich formacji wojskowych Polska Organizacja Wojskowa, POW, tajna organizacja militarna założona w sierpniu 1914 w Warszawie z inicjatywy J. Piłsudskiego. Powstała ze zjednoczenia Związku Walki Czynnej i Polskich Drużyn Strzeleckich. Akt 5 listopada, manifest wydany 5 XI 1916 w imieniu cesarza Niemiec Wilhelma IIi cesarza Austro-Węgier Franciszka Józefa I. Podawał do publicznej wiadomości fakt powstania państwa polskiego o bliżej nie określonych granicach i podporządkowanego politycznie państwom centralnym. Akt miał zjednoczyć społeczeństwo polskie w walce z Rosją, zapewniając możliwość rekrutacji do armii cesarskich żołnierzy z okupowanych ziem polskich. Jego konsekwencją było utworzenie Tymczasowej Rady Stanu. Omówienie lokalnych ośrodków władzy Kryzys przysięgowy, nazwa przesilenia spowodowanego odmową Piłsudskiego, a za jego przykladem większości żołnierzy I i III Brygady Legionów Polskich, złożenia przysięgi na wierność cesarzom Niemiec i Austro-Węgier w VII 1917. W rezultacie kryzysu Piłsudskiego uwięziono w Magdeburgu, a legionistów w większości internowano w obozach w Beniaminowie i Szczypiornie. Mała Konstytucja z 20 lutego 1919 r. to Uchwała Sejmu Ustawodawczego z dnia 20 lutego 1919 r. w sprawie powierzenia Józefowi Piłsudskiemu dalszego sprawowania urzędu Naczelnika Ustrój państwa wg Małej Konstytucji Mała Konstytucja wprowadzała w Polsce system rządów komitetowych - najwyższą władzę w państwie stanowił Sejm Ustawodawczy, którego wolę wykonywać miał Naczelnik Państwa oraz Rada Ministrów, jako swoisty komitet pozbawiony własnych, niezależnych od parlamentu uprawnień. |
III. Uczniowie zapisują temat lekcji Uczniowie słuchają Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu Uczniowie uzasadniają swój wybór. Uczniowie zapisują notatkę Uczniowie zapisują notatkę Uczniowie słuchają Uczniowie zapisują notatkę |
IV. Rekapitulacja pierwotna: Analiza tekstu źródłowego akt 5 listopada |
IV. Uczniowie odpowiadają na pytania |
V. Podanie pracy domowej: Scharakteryzuj wizje państwa według małej konstytucji i porównaj je z wizjami państwa Polskiego z XIX wieku |
V. Uczniowie zapisują prace domową do zeszytu |