02 Włochy krajem artystów i myślicieli

Marek Biesiada 11. 09. 2008

Konspekt lekcji historii

w klasie VI D

Temat: Włochy krajem artystów i myślicieli.

  1. Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po zakończonych zajęciach uczeń:

pamięta:

rozumie:

potrafi:

  1. Metody:

  1. Środki dydaktyczne:

  1. Tok lekcji:

Czynności nauczyciela Czynności uczniów Uwagi
1 2 3

I. Czynności organizacyjno – porządkowe.

  • sprawdzenie listy obecności

  • zapisanie tematu lekcji do dziennika

  1. Rekapitulacja wtórna:

  • ?

Odpowiadają wyznaczeni uczniowie
  1. Realizacja nowych treści:

Temat: Włochy krajem artystów i myślicieli.

1. Humanizm i humaniści.

  • Jakie poglądu na życie mieli ludzie epoki średniowiecza?

  • Jakie poglądy zaczęli głosić ludzie epoki nowożytnej?

2. Odrodzenie (renesans)

  • Do jakich wzorców zaczęli nawiązywać w nauce i sztuce humaniści?

3. Sztuka renesansowa

  • Jakie wznoszono renesansowe budowle?

  • Co było tematem prac rzeźbiarzy i malarzy renesansowych?

4. Twórcy epoki odrodzenia

  • Wymienić twórców epoki renesansu oraz ich dzieła.

5. Zmiany w życiu codziennej

  • Jakie zmiany zaszły w życiu codziennym ludzi epoki renesansu?

Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia i społeczeństwo... 6, Poznań 2000, s. 13. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

1. Humanizm i humaniści.

  • Humaniści to ludzie interesujący się wszystkim, co jest związane z człowiekiem – jego ciałem, myślami, dążeniami u uczuciami. „Człowiekiem jestem; nic co ludzkie nie jest mi obce”

  • Humanizm – interesowanie się każdą dziedziną życia ludzkiego.

Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia i społeczeństwo... 6, Poznań 2000, s. 13-14. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

2. Odrodzenie (renesans)

  • powrót przez twórców epoki nowożytnej do wzorców starożytnych Greków i Rzymian w nauce i sztuce.

Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia i społeczeństwo... 6, Poznań 2000, s. 14-15. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

3. Sztuka renesansowa

a) budowle renesansowi

  • kościoły i bazyliki,

  • świeckie pałace,

  • kamienice,

  • ratusze,

  • sukiennice,

  • zamki obronne;

b) cechy architektury renesansowej

  • kopuły,

  • balkony,

  • krużganki

  • arkady

  • portyki

  • kolumny

  • łuk półkolisty

c) dekoracje architektoniczne

  • płaskorzeźby

  • malowidła ścienne (freski)

  • na placach ustawiano pomniki, fontanny, rzeźby.

d) rzeźba i malarstwo - przedstawiano

  • piękno ludzkiego ciała

  • sceny religijne

  • wydarzenia historyczne i mitologiczne

  • życie codzinne

Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia i społeczeństwo... 6, Poznań 2000, s. 15-16. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

4. Twórcy epoki odrodzenia

a) Leonardo da Vinci – rzeźbiarz, architekt, malarz

  • Ostatnia wieczerza,

  • Mona Lisa,

  • Dama z łasiczką

  • zaprojektował łódź podwodną i maszynę latającą

b) Michał Anioł Buonarroti – rzeźbiarz, malarz

  • freski w Kaplicy Sykstyńskiej

  • rzeźby Mojżesz, Dawid

  • zaprojektował słynną kopułę Bazyliki św. Piotra w Rzymie

c) Rafael

  • portrety Madonn

  • freski zdobiące ściany rzymskich i watykańskich pałaców

Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia i społeczeństwo... 6, Poznań 2000, s. 17. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

5. Zmiany w życiu codziennej

  • prowadzenie wygodnego życia i pięknie urządzonych domów,

  • jedzono wykwintne potrawy i oddawali się rozrywkom,

  • wznoszono okazałe pałace zdobione rzeźbami i malowidłami oraz ogrodami,

  • spożywano więcej warzyw, owoców, grzybów, ryb,

  • przywiązywano wagę do estetycznego nakrywania stołów i zachowanie manier,

  • czytano książki o tematyce religijnej, poezje i utwory opowiadające o ludzkich problemach, uczuciach, głoszących pochwałę życia codziennego.

  1. Rekapitulacja pierwotna

  • Jakie poglądu na życie mieli ludzie epoki średniowiecza?

  • Jakie poglądy zaczęli głosić ludzie epoki nowożytnej?

  • Do jakich wzorców zaczęli nawiązywać w nauce i sztuce humaniści?

  • Jakie wznoszono renesansowe budowle?

  • Co było tematem prac rzeźbiarzy i malarzy renesansowych?

  • Wymienić twórców epoki renesansu oraz ich dzieła.

  • Jakie zmiany zaszły w życiu codziennym ludzi epoki renesansu?

Odpowiadają wyznaczeni uczniowie
V. Zadanie pracy domowej Zadanie 4 ze s. 18
VI. Ocena pracy uczniów na lekcji. Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach. Uczniowie aktywni otrzymują oceny.
