Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie III gimnazjum.
Temat: „Nie gaś nigdy świetła nadziei...” - rozważania o nadziei.
„Nawet, jeśli niebo zmęczyło się błękitem,
nie gaś nigdy światła nadziei”.
Bob Dylan
Czas: 2 godziny.
Cel ogólny: nadzieja jako uczucie, dodające sił w pokonywaniu trudności
na drodze do realizacji celów.
Cele operacyjne:
uczeń:
zna utwory literackie, plastyczne, muzyczne z motywem nadziei,
rozumie sens i potrzebę nadziei w życiu człowieka,
analizuje i interpretuje teksty kultury z motywem nadziei,
tworzy słowniczek filozoficzny wokół słowa „nadzieja”,
bogaci słownictwo, korzystając ze słowników ( synonimy, wyrazy
pokrewne, antonimy, frazeologizmy itd. ),
redaguje różne formy wypowiedzi: list w formie skargi, ogłoszenie,
dekalog, notatkę w formie tabeli, testament, list motywacyjny, tekst
reklamowy,
zachowuje zasady dyskusji,
rozwija umiejętność pracy z tekstem ( analiza i interpretacja )
jest kreatywny,
umie pracować efektywnie w grupie,
dokonuje analizy i syntezy wiadomości z literatury, plastyki,muzyki.
Środki dydaktyczne: różne rodzaje słowników, karty pracy, nagranie piosenki Edyty Geppert ”Nadzieja”, reprodukcje malarskie: G.de la Toura „Hiob wyszydzany przez żonę”, W. Turnera „Światło i kolor ( teoria Goe-thego )- poranek po potopie”, fragm. koncertu „Cztery pory roku” A. Vi-ivaldiego, fragm. adaptacji filmowej „Opowieść wigilijna” w reż. P. Ste-warda, „Biblia”, „Mitologia”, „Pieśń IX” J. Kochanowskiego, „Testament
mój” J. Słowackiego, „Kamienie na szaniec”,arkusze szarego papieru, mazaki, video, magnetofon.
Metody pracy: analiza i interpretacja tekstów literackich, plastycznych,
muzycznych, odbiór dzieła filmowego, praca ze słownikami, plastyczne
skojarzenia do tekstu muzycznego i poetyckiego, mapa skojarzeń.
Formy pracy: praca indywidualna, zespołowa, w grupie.
Przebieg lekcji:
Wysłuchanie fragmentu koncertu A. Vivaldiego „Cztery pory roku”
i wykonanie prac plastycznych, będących formami wolnych skoja-
rzeń.
Odczytanie wiersza Cz. Miłosza pt. „Nadzieja” oraz jego analiza.
Wyjaśnienie cyt.”Nadzieja bywa, jeżeli ktoś wierzy”.
Podanie tematu i celów lekcji.
Podział klasy na grupy i wybranie lidera.
Praca grup nad zagadnieniami po wylosowaniu instrukcji ( uzupeł-
nianie kart pracy ).
Grupa I
Uzupełnij wolnymi skojarzeniami zdanie: „Nadzieja to...”. Wy-
korzystaj „Słownik języka polskiego”. Jaką widzisz nadzieję w re-
produkcji W. Turnera „Światło i kolor”?
Przeczytaj fragment przypowieści biblijnej o Hiobie, zanalizuj reprodukcję malarską G. de la Tour „Hiob wyszydzany przez żonę”
i napisz list jego żony do Pana Boga w formie skargi.
Grupa II
Dobierz wyrazy bliskoznaczne do słowa „nadzieja” np. oczeki-wanie, spełnienie się czegoś pożądanego, ufność itp. („Słownik synonimów” ).
Mit „Demeter i Kora” rozwija motyw nadziei. Zredaguj w imieniu
matki - Demeter ogłoszenie o zaginięciu córki - Kory.
Grupa III
Najpopularniejszym frazeologizmem kojarzonym z wyrazem „na-dzieja” jest zwrot: „Nadzieja jest matką głupich”. Znajdź w „Słow-niku frazeologicznym” inne wyrażenia i zwroty związane z tym sło-wem.
Przeczytaj „Pieśń IX” J. Kochanowskiego, zinterpretuj słowa: „Nie porzucaj nadzieje, jakoć się kolwiek dzieje”. Następnie zredaguj „Dekalog optymisty”, zachowując formę 2 os., l.poj., trybu
rozkazującego. Nie zapomnij o roli afirmacji w naszym życiu.
Grupa IV
Utwórz wyrazy pokrewne od słowa „nadzieja”. Możesz spo-
rządzić wykres rodziny wyrazów. Znajdź rdzeń, wypisz for-
manty i nazwij je.
Na podst. ks.XII „Pana Tadeusza” A. Mickiewicza wypisz wydarzenia historyczne, które zawarł w swoim koncercie Jankiel. Dodaj do nich epitety i uczucia towarzyszące np.:
L.P. |
Wydarzenia historyczne |
Uczucia towarzyszące |
1. |
Radosna wieść o Konstytucji 3 Maja |
Radość, nadzieja |
2. |
Tragiczna Targowica |
Smutek, żal |
3. |
Okrutna rzeż Pragi |
Rozpacz, trwoga |
4. |
Utworzenie Legionów Polskich we Włoszech |
Euforia, nadzieja |
Grupa V
Dopisz antonimy do wyrazu „nadzieja” ( „Słownik antonim-
ów” ). Ułóż z nimi zdania złożone.
Przeczytaj wiersz J. Słowackiego „Testament mój”, przypom-
nij sobie główne wątki powieści A. Kamińskiego „Kamienie
na szaniec”. Następnie napisz swój testament, jaki chciałbyś
zostawić swoim bliskim.
Grupa VI
Uzupełnij porównanie: „Człowiek żyjący bez nadziei jest jak...” Wypisz z noweli H. Sienkiewicza „Latarnik” fragment, w którym bohater wyraźnie nie stracił jeszcze nadziei na lepsze życie.
Wyobraź sobie, że Skawiński stara się o nową posadę.Zreda-
guj w jego imieniu list motywacyjny.
Grupa VII
Odmień przez przypadki wyraz „nadzieja”.Wyjaśnij zasadę or-
tograficzną w D. l.p. i l.mn.: „nadziei”. Co oznaczają skróty:
ż, I , DCMsc ~ ei, l.m.D ~ ei ? Skorzystaj ze „Słownika poprawnej polszczyzny”.
Ułóż tekst reklamy, wykorzystującej motyw nadziei, np.”Odna-
wiamy nadzieję” ( TVN ). Nie zapomnij o cechach charakterys-
tycznych tego typu tekstów: wieloznaczność słów, skróty myś-
lowe, stopniowanie przymiotników, bezpośredni zwrot do od-
biorcy, powtórzenia, działania na uczucia i zmysły itp.
Podsumowanie ( notatka po obejrzeniu fragm. adaptacji filmowej
pt. „Opowieść wigilijna” ):
NADZIEJA TO:
spełnienie się czegoś pożądanego np. polepszenie losu,
odzyskanie niepodległości, uzyskanie lepszej pracy, wyników,
oczekiwanie na powrót ukochanej osoby,
ufność w dobroć i sprawiedliwość Boga i człowieka itd.
Zadanie domowe:
Jak rozumiesz ludowe przysłowie: „Nadzieja umiera ostatnia” - rozprawka z odwołaniem do kontekstów literackich, plastycznych, muzycznych.
Napisz scenkę kabaretową, której mottem będą słowa:„Kto żyje na-
dzieją, umrze głodny”.
Opracowały:
Joanna Rodecka ( GM 12, Szczecin),
Anna Dańko ( GM 16, Szczecin ).
4