KONSPEKT DLA ANIMATORA
FRANCISZKAŃSKIEJ MŁODZIEŻY OAZOWEJ AUTORSTWA UCZESTNIKÓW KODA
ROK 08/09
BOŻE PRZYKAZANIA
+ dodatek
PAX ET BONUM!
Drogi animatorze! W Twoje ręce dostał się konspekt dla animatora FMO. Zanim zaczniesz z niego korzystać uświadom sobie kim tak naprawdę jesteś i jakie są twoje prawa i obowiązki. Zadanie, które zostało Ci powierzone jest bardzo poważne.
Animator- osoba, która swoją postawą ma pomagać w pogłębianiu wiary ludzi. Sprawuje opiekę nad powierzoną mu grupą osób, ma za zadanie być ich przewodnikiem duchowym i sługą. Animator powinien być autentycznym świadkiem Chrystusa. Animator uświadamia swoją osobą jak powinni postępować uczestnicy, daje świadectwo całym sobą.
KATALOG PRAW I OBOWIĄZKÓW ANIMATORA
Obowiązki animatora- animator powinien:
Ewangelizacja.
Punktualność.
Odpowiedzialność za przebieg formacji swoich podopiecznych.
Otwartość i wyrozumiałość wobec problemów innych osób.
Modlitwa za prowadzoną przez siebie grupę i całą wspólnotę.
Ciągłe pogłębianie swojej wiary i wiedzy.
Budowa poczucia wspólnoty (!) .
Wprowadzać w swojej grupie szczerość i zaufanie.
Umieć przyznać się do błędów.
Żyć w stanie Łaski Uświęcającej i często przyjmować Komunię.
Cierpliwość.
Napominać złe postępowanie uczestników.
Dyskrecja.
Umieć dotrzymywać tajemnice.
Dawać świadectwo.
Sprawiedliwość.
Dobrze przygotować się do spotkania.
Szanować swoich uczestników i ich poglądy (!) .
Zakazy animatora- animator nie powinien:
Faworyzacja uczestników.
Nadużywać swojego stanowiska.
Podważać autorytetu moderatora, braci oraz innych animatorów (!) .
Porównywać swojej grupy do poprzednich grup, które prowadził lub innych grup prowadzonych przez innych animatorów.
Przymykać oka na przewinienia uczestników.
Za bardzo angażować się emocjonalnie w sprawy grupy (powinien mieć do nich pewien dystans).
Lekceważyć uczestników (!) .
Pozwalać uczestnikom na wszystko.
Przysłaniać swoją osobą Pana Jezusa (przecież o Bóg jest najważniejszy w naszym życiu) (!) .
Zbytnio spoufalać się z uczestnikami (!) .
Gorszyć uczestników swoim postępowaniem.
Spotkanie I
Temat spotkania: „Nie będziesz miał Bogów cudzych przede Mną!”
Metody: dyskusja, burza mózgów
Cele spotkania:
Poznanie różnych znaczeń słowa dekalog.
Przypomnienie uczestnikowi, że Bóg jest najważniejszy.
Naświetlenie uczestnikowi grzechów, które łamią pierwsze przykazanie dekalogu.
Środki: wcześniej przygotowany plakat z treścią 1 przykazania, gazeta dla nastolatków („Bravo”, „POPCORN” itp.)
Przebieg spotkania:
Modlitwa do Ducha Świętego + przeczytanie fragmentu Pisma Świętego -
Wj 20, 1-6
Określenie tematu spotkania.
Analiza fragmentu (Co zaciekawiło? Co zaniepokoiło?)
- Cześć obrazów i rzeźb
- Bóg zazdrosny
- Kara dla Ojców do 3 i 4 pokolenia
- Łaska dla 1000 pokolenia
4. Przypomnienie treści 1 przykazania. Wskazanie przez uczestników rzeczy, które mogą stać się bożkami.
- burza mózgów
- plakat - określenie wartości pozytywnej i negatywnej
5. Dokładniejsze przeanalizowanie wymienionych przykładów (To co jest najważniejsze dla uczestników).
6. Podsumowanie.
7. Modlitwa końcowa- dziesiątek różańca ofiarowany za osoby uzależnione od okultyzmu, wróżbiarstwa itp.
Spotkanie II
Temat spotkania: „Nie będziesz brał imienia Pana Boga swego nadaremno!”
Metody:
-dyskusja na temat fragmentów: (Kpł 19, 12), ( Flp 2, 9-11), ( Ps 8, 2-3)
-oglądnięcie filmu pt. „Boże Przykazania 2”
-porównanie wyników dyskusji z przemyśleniami związanymi z filmem.
-odniesienie się do własnego postępowania.
Cele spotkania:
Uświadomienie uczestnikom, iż przysięgi zawsze składane są na Boga i że nie można ich składać wiedząc, że się ich nie dotrzyma.
Nie można się modlić w złych intencjach i błahych sprawach.
Za otrzymaną łaskę należy zawsze podziękować.
Środki: film pt. „Boże Przykazania 2”
Przebieg spotkania:
Modlitwa do Ducha Świętego, odczytanie fragmentu odnoszącego się do tematu poprzedniego spotkania Wj 20,3-6
Każdy z uczestników wypowiada się krótko na temat ostatniego spotkania.
Fragment dotyczący aktualnego tematu Wj 20,7
Dyskusja.
Odniesienie się do KKK
Wspólne podsumowanie wniosków, rozdajemy kartki na których uczestnicy wypisują imiona i określenia Boga łamiące 2 przykazanie, aby w czasie spotkania zwrócić uwagę na niewłaściwe postępowanie.
Wspólna modlitwa spontaniczna.
Spotkanie III
Temat spotkania: „Pamiętaj abyś dzień święty święcił!”
Metody: burza mózgów, dyskusje
Cele spotkania:
Ukazanie wartości prawdziwej chrześcijańskiej Niedzieli.
Umocnienie relacji z Bogiem.
Zbudowanie odpowiedniej hierarchii wartości w Dniu Pańskim
Ukazanie Boga jako sensu wszystkiego.
Środki: Pismo Święte, KKK, kartki z nazwami i opisami zawodów, „W trosce o sumienie” o. Leon Knabit, flamastry, kredki itp. + kartka A3
Przebieg spotkania:
Modlitwa do Ducha Świętego + Dekalog
Przypomnienie poprzedniego spotkania.
- Jaki był temat poprzedniego spotkania?
- Co z niego wynieśliśmy?
- Jak możemy to wcielić w życie?
- Jaki jest ogólny wniosek tego?
Wprowadzenie do nowego tematu.
Przeczytać z Pisma Świętego (Rdz 2,2-3), (Wj 20, 8-10), (Łk 4,31-37)
Czym jest dla was wypoczynek?
Dlaczego Bóg dał nam niedziele do odpoczywania?
Dlaczego ludzie nie chodzą do Kościoła? Jakie są tego przyczyny?
Jak rozumiesz stwierdzenie „modlitwa forma wypoczynku”? Czy w ogóle istnieje coś takiego?
Jakie czynniki wpływają na to, że nie potrafimy odpowiednio przeżywać Dnia Pańskiego?
Kiedy człowiek może pracować w niedzielę? (Każdy z uczestników dostaje kartkę z nazwą zawodu (np. lekarz, sprzedawca, policjant,…) i musi przekonać animatora i grupę, że ten człowiek musi pracować w niedzielę.)
Czy chodzenie na zakupy w niedzielę jest grzechem?
Czy każda praca w niedzielę jest grzechem?
Kiedy nauka w niedzielę jest grzechem?
Wymień święta nakazane.
Jak powinna wyglądać dobrze przeżyta niedziela? (Zabawa w formie plakatu. Podział na dwie grupy. Jedna grupa opracowuje plan dnia niedzielnego z człowiekiem a druga plan dnia niedzielnego z Bogiem).
Dowolna modlitwa na zakończenie.
Spotkanie IV
Temat spotkania: „Czcij Ojca swego i matkę swoją!”
Metody: dyskusja
Cele spotkania:
Pomoc w zrozumieniu treści 4 przykazania i jego interpretacji.
Uświadomienie hierarchii wartości w miłości (Bóg, Kościół, Rodzina).
Środki: wcześniej przygotowana tabelka z obowiązkami dzieci względem rodziców i rodziców względem dzieci.
Przebieg spotkania:
Modlitwa Ojcze Nasz i fragment Wj 20,12
Przypomnienie poprzedniego spotkania.
-O czym było spotkanie?
-Co o nim myślicie?
-Czy udało wam się je wcielić w życie?
Jakie fragmenty z Pisma Świętego nawiązują do treści 4 przykazania?
-Modlitwa w Ogrójcu
-Znalezienie Jezusa w Świątyni
-Syr 3, 1-16
Analiza fragmentu z księgi Mądrości Syracha
-Władza rodzicielska jest dana z góry.
-Kto wypełnia przykazania i pełni wolę Bożą nie sprawia rodzicom problemów i przykrości.
Gdy rodzice namawiają nas do czegoś złego mamy prawo się im sprzeciwić.
Do jakich osób odnosi się 4 przykazanie? (ojczym, macocha, wychowawcy, opiekunowie, władza publiczna, ojczyzna)
Modlitwa końcowa- Pod Twoją obronę w intencji naszych rodziców.
Spotkanie V
Temat spotkania: „Nie zabijaj!”
Metody: rozprawa sądowa lub debata, dyskusja.
W rozprawie sądowej poruszamy 3 tematy dotyczące 5 przykazania.
-zabójstwo człowieka
-eutanazja matki
-za i przeciw karze śmierci
Cele spotkania:
Przedstawienie 5 przykazania w sensie dosłownym i w głębszym rozumieniu.
Poruszenie tematyki: samobójstwo, eutanazja, aborcja, kary śmierci, wojna
Poruszenie tematyki nałogów, zabijania, moralności, krzywdzenia słowem i czynem drugiego człowieka.
Środki: Encyklika Jana Pawła II - „Evangelium Vitae” (Ewangelia Życia), książka świadectwa Glorii Polo „Trafiona przez piorun”, Bodek- audycja o narkotykach.
Przebieg spotkania:
Modlitwa do Ducha Świętego.
Przypomnienie poprzedniego spotkania
Przeczytanie fragmentu dotyczącego spotkania Wj 20,13
Czy pamiętacie jakieś zabójstwa w Piśmie Świętym.
Dyskusja na temat fragmentu Jr 1,5 (aborcja)
Jaką karę nakłada Kościół w współdziałaniu przerwania ciąży? (ekskomunika)
Jaki jest wasz stosunek do eutanazji? (przytoczone fragmenty encykliki)
Wprowadzenie debaty lub rozprawy sądowej.
Jakie znacie nałogi, które prowadzą do zabójstwa samego siebie?
Jakie znacie fundacje, ośrodki pomagające osobom uzależnionym?
Jakie są konsekwencje sięgania po używki?
Podsumowanie spotkania przez uczestników.
Modlitwa końcowa- 10 różańca, uczestnik mówi w jakiej intencji chce się modlić.
Grupa indywidualnie modli się w tygodniu za nienarodzone dzieci ofiary nałogów itp.
Spotkanie VI
Temat spotkania: „Nie cudzołóż!”
Metody: dyskusja, zabawa w grupach, burza mózgów
Cele spotkania:
Podkreślenie wartości godności człowieka.
Ukazanie właściwych relacji między kobietą a mężczyzną.
Naświetlenie konsekwencji związanych ze współżyciem przedmałżeńskim.
Podkreślenie wartości czystości przedmałżeńskiej.
Środki: Pismo Święte (Mt 5, 27-28), (Ga 3,27), Hymn o Miłości, (1Kor 5,1), (Syr 18,30),
(Wj 20,14), (Rdz 19, 30b-32)
Przebieg spotkania:
Modlitwa do Ducha Świętego.
Przypomnienie poprzedniego spotkania.
Co godzi w 5 przykazanie?
Uświadomienie uczestnikom dzisiejszego tematu.
Czy XXI w promuje współżycie przed małżeństwem?
Czy masturbacja jest grzechem?
Co sądzicie o homoseksualistach?
Jak powinna wyglądać relacja między kobietą a mężczyzną w związku sakramentalnym, narzeczeństwie i tzw. związku młodzieńczym?
Jak rozumiecie idealną miłość?
Co to jest czystość?
Co małżonkowie zyskują przez czystość?
Czy mieszkanie z partnerem przed ślubem jest grzechem?
Czy stosowanie środków antykoncepcyjnych jest grzechem i dlaczego?
Wpływ mediów na seksualność człowieka.
Poszanowanie dla ciała jako Świątyni Ducha Świętego.
Metoda zapłodnienia invitro.
Kiedy sex nie jest grzechem?
Prostytucja.
Pornografia.
Modlitwa końcowa za seksoholików i ofiary przemysłu pornograficznego.
Spotkanie VII
Temat spotkania: „Nie kradnij!”
Metody: burza mózgów, dyskusja,
Cele spotkania:
Uświadomienie uczestnikowi istoty kradzieży. Czym jest? Jakie są jej konsekwencjie?
Uświadomienie dlaczego kradzież jest moralnie zła.
Jak wyglądała kradzież kiedyś a jak wygląda dziś? Co jest przedmiotem kradzieży a co było?
Ukazanie dlaczego kradzież jest Grzechem.
Środki: Pismo Święte (Mt 19, 18), (Pwt 25, 13-16), (Pwt 24, 14-15), (1Kor 6,10), KKK, wykład ks. Pawlukiewicza, Skecz Kabaretu Ani Mru Mru pt. „Kuszenie”, Encykliki Jana Pawła II „Centesimus annus”, „Sollicitudo rei socialis”, „Laborem exercuns”, Konstytucja Soboru Watykańskiego II „Gaudium et spes”, poprzednio przygotowane karteczki z formami kradzieży.
Przebieg spotkania:
Modlitwa do Ducha Świętego.
Przypomnienie poprzedniego spotkania.
Wprowadzenie uczestników w temat. (Każdy z nich otrzymuje karteczkę z hasłem)
- umyślne zatrzymanie rzeczy pożyczonych lub znalezionych
- oszustwo handlowe
- wypłacanie niesprawiedliwych wynagrodzeń
- podwyższanie ceny wskutek niewiedzy drugiego człowieka
- źle wykonywana praca
- oszustwa podatkowe
- fałszerstwo
- świadome wyrządzanie szkody w celu pobrania ubezpieczenia
- niedotrzymanie umów kupna itp.
Na czym polega zadośćuczynienie za kradzież? (sposoby wynagradzania szkód)
Czy kradzież zawsze jest grzechem?
Co może być przedmiotem kradzieży? (materialne/niematerialne)
Piractwo komputerowe, kserowanie książek, łamanie praw autorskich.
Motywy kradzieży:
-kleptomania
-rozrywka
Wniosek: większa radość jest z pracy, dawania a niżeli z brania i kradzieży.
Podsumowanie. Zabawa „Kuszenie” Kilka scenek w której 3 osoby wcielają się w rolę anioła, diabła i osoby kuszonej. Tematy scenek : kradzież przez głodną osobę, kradzież dla rozrywki, dylemat- pracować czy nie?
Modlitwa końcowa. Prosimy Pana Boga o światło, które nam pozwoli odróżniać dobro od zła.
Spotkanie VIII
Temat spotkania: „Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu!”
Metody: dyskusja, burza mózgów, zabawa aktywizująca
Cele spotkania:
Ukazanie kłamstwa jako sprzeciwiania się prawdzie.
Ukazanie wartości i dobrych relacji międzyludzkich w społeczeństwie.
Ukazanie kłamstwa jako powodu burzenia dobrych relacji.
Ukazanie sytuacji w których kłamstwo jest potrzebne, a prawda nie jest najważniejszą wartością.
Środki: Pismo Święte
Przebieg spotkania:
Modlitwa do Ducha Świętego.
Nawiązanie do poprzedniego spotkania. 3 pytania odnośnie 7 przykazania.
Przeczytanie fragmentu Wj 20, 16
Czym jest kłamstwo? Czym grozi?
Czy często zdarza się wam coś zatajać? Jakie są tego konsekwencje?
Zabawa aktywizująca.
Zadaniem uczestników jest odegrać scenki w których osoba będzie miała za zadanie powiedzieć innej osobie prawdę o negatywnej cesze danej osoby w taki sposób, żeby jej nie urazić.
Gdzie w Piśmie Świętym możemy odnaleźć sytuacje, w których kłamstwo odegrało negatywną rolę na relacje między Bogiem a człowiekiem? Kuszenie Ewy w Eden (Rdz 3,1-5), skutki zjedzenia zakazanego owocu (Rdz 3,16-19), zaparcie się Piotra( J 18, 25-27).
Czy zdarzają się w waszym życiu sytuacje w których oszukujecie Boga? Jakie mogą być tego konsekwencje?
Czy zatajanie grzechy przy sakramencie pokuty jest również grzechem przeciwko 8 przykazaniu?
Czy zdarzają się sytuacje w których kłamstwo jest moralnie dobre?
(Dz 4,18-21), (Dz 5,1-11) wartość prawdy.
Podsumowanie.
Modlitwa końcowa, 10 różańca w intencji tego aby prawda była zawsze najważniejszą wartością.
Spotkanie IX
Temat spotkania: „Nie pożądaj żony bliźniego swego!”
Metody: dyskusja, praca w grupach, burza mózgów, ks. Pawlukiewicz- „Seks. Poezja czy rzemiosło?”, Jacek Pulikowski „Pragnij a nie pożądaj”
Cele spotkania:
Uświadomienie grzechów przeciwko 9 przykazaniu.
Wykazanie różnic pomiędzy 6 a 9 przykazaniem.
Środki: Pismo Święte, karteczki i słoneczko, dwie tabelki
Przebieg spotkania:
Modlitwa do Ducha Świętego + fragment Pwt 5, 21
Przypomnienie poprzedniego spotkania.
Co to jest pożądanie? Z czym się wam kojarzy? Na kartce w okręgu napisane jest słowo pożądanie a uczestnicy maja za zadanie dopisać słowa, które się im kojarzą.
Analiza fragmentów Syr 23,17 i Syr 9, 1-9.
Uświadomienie różnic pomiędzy duchem i ciałem. Gal 5, 16-26
Rodzaje zazdrości. Czy istnieje coś takiego? Czym się różnią?
Podział uczestników na 2 grupy. Na podstawie własnej wiedzy i „Hymnu o Miłości” (1 Kor 13, 1-13) tworzymy tabelkę ukazującą różnice i sprzeczności między miłością a pożądaniem. Co przeważa w dzisiejszych czasach i dlaczego?
Poruszenie tematu ubioru. Jak powinniśmy ubierać się na OAZIE?
Modlitwa końcowa + fragment Syr 23, 1-6
Spotkanie X
Temat spotkania: „Ani żadnej rzeczy, która jego jest!”
Metody: burza mózgów, dyskusja, film „Dekalog X”, zabawa „hierarchia wartości”
Cele spotkania:
Ukazanie uczestnikowi wartości i znaczenia 10 przykazania.
Środki: Pismo Święte, kartki ze zwierzątkami, film „Dekalog X”
Przebieg spotkania:
Modlitwa do Matki Bożej.
Przypomnienie poprzedniego spotkania.
Jakie widzicie powiązanie między 9 a 10 przykazaniem?
Dyskusja na temat fragmentu Wj 20, 17
Jak rozumiesz 10 przykazanie?
Co powoduje zazdrość?
Do czego prowadzi zazdrość? (1 Sm 18,5-16), (Rdz 37, 3-4), (Rdz 37, 23-28)
Co jest przedmiotem naszej zazdrości?
Zabawa „hierarchia wartości”. Uczestnicy układają zwierzątka w odpowiedniej kolejności. Każde ze zwierząt oznacza co innego. Świnia- pieniądze, tygrys- honor, owca- miłość, pies- rodzina, krowa- kariera.
Podsumowanie spotkania.
Modlitwa końcowa.
Spotkanie XI
Temat spotkania: „Będziesz miłował Pana Boga twego z całego serca swego, z całej…”
Metody: burza mózgów, dyskusja,
Cele spotkania:
Uświadomienie hierarchii miłości.
Rodzaje miłości.
Agape jako miłość doskonała.
Środki: Pismo Święte- fragmenty (Mt 22, 37), (1 Kor 2, 9), (2Tm 4, 8) i (1 J 2,5) , Encyklika Benedykta XVI „Deus Caritas est”.
Przebieg spotkania:
Modlitwa początkowa do Matki Bożej.
Nawiązanie do poprzedniego spotkania.
Rodzaje miłości- Eros, Philia i Agape
1 Kor 13 - „Hymn o Miłości”
Miłość egoistyczna a bezinteresowna.
Trzy rodzaje okazywania miłości- siły (ciało), dusza, serce. Która z nich jest najważniejsza dla Boga? Wniosek: wszystkie trzy są tak samo ważne lecz muszą się wzajemnie przenikać, są nierozłączne.
Każdy z uczestników dostaje fragment „Hymnu o Miłości” do przeanalizowania.
Jak przejawia się miłość w różnym wieku?
Podsumowanie spotkania.
Modlitwa końcowa o bezinteresowną miłość.
Spotkanie XII
Temat spotkania: „… a bliźniego swego jak siebie samego!”
Metody: burza mózgów, dyskusja,
Cele spotkania:
Ukazanie wzoru prawdziwej miłości.
Skąd mamy czerpać źródło miłości.
Udowodnienie, że miłości nie da się kupić.
Ukazanie wartości uczucia jakim jest miłość.
Ukazanie, że z miłości płynie przebacznie.
Środki: Pismo Święte
Przebieg spotkania:
Modlitwa.
Nawiązanie do poprzedniego spotkania.
Kpł 19, 17-18
Jak w waszych środowiskach okazywana jest miłość do bliźniego?
Gdzie w Piśmie Świętym możemy odnaleźć obraz miłości do bliźniego? (J 13, 3-10), (Łk 10, 30-37)
Jakie relacje międzyludzkie wpływają na szacunek do bliskiego?
Przebaczenie.
- Czy z miłości jesteśmy gotowi przebaczać?
- Co i komu łatwiej przebaczyć?
- W jakich sytuacjach jest nam ciężko przebaczyć?
Przykłady przebaczenia z miłości do bliźniego:
- Jan Paweł II i zamachowiec
- J 15, 12-13
Przykłady oddania życia z miłości do bliźniego.
Na kim powinniśmy się wzorować, skąd czerpać prawdziwy wzór miłości do bliźniego? Dlaczego?
Wniosek:
Sposoby poświęcania się dla drugiego człowieka są różne. Czasem wystarczy poświęcić komuś odrobinę czasu, bądź zwyczajny uśmiech, by uczynić go szczęśliwym, jak również się za niego pomodlić.
Modlitwa o wzajemną miłość.
DODATEK
Konspekty do spotkań o tematyce ogólnej.
Spotkanie I'
Temat spotkania: Sakrament Pokuty.
Metody: burza mózgów, dyskusja,
Cele spotkania:
Wskazanie wartości sakramentu pojednania.
Poznanie warunków dobrej spowiedzi.
Ukazanie skutków zatajania grzechów przy spowiedzi.
Grzech przeciw Duchowi Świętemu
Środki: Pismo Święte (Syr 21, 1-10), (Mt 12, 31- 33), (Łk 23, 33-34), (J 8,1-18) , KKK, „Rachunek Sumienia”
Przebieg spotkania:
Modlitwa do Ducha Świętego.
Przypomnienie poprzedniego spotkania.
Co to jest spowiedź duchowa i jakie grzechy są przez nią odpuszczane?
Co to jest spowiedź powszechna i jakie grzechy są przez nią odpuszczane?
Czym dla Ciebie jest spowiedź?
Co daje nam spowiedź?
Czy dozwolona jest spowiedź przez Internet? Telefon? Czy istnieje coś takiego?
Dlaczego ludzie nie chodzą do spowiedzi?
Jakie są skutki zatajania grzechów?
Jakie są grzechy przeciwko Duchowi Świętemu?
Jakie są warunki dobrej spowiedzi?
Kiedy spowiedź jest nieważna?
Spowiedź bramą do owocnego korzystania z sakramentów.
Jak wygląda relacja Bóg- człowiek przed a jak po spowiedzi?
Sakrament udzielony przez osobę świecką (z powodu żartu).
Kogo obowiązuje tajemnica spowiedzi? Jakie są skutki jej niedotrzymania?
Co to jest grzech ciężki?
Co to jest grzech lekki?
Modlitwa końcowa.
Spotkanie II'
Temat spotkania: Nadzieja.
Metody: burza mózgów, dyskusja, kartka i długopis
Cele spotkania:
Uświadomienie, że podstawą wiary jest nadzieja na życie wieczne.
Ukazanie wagi nadziei w życiu Chrześcijanina.
Ukazanie nadziei jako jednej z cnót Boskich.
Uświadomienie uczestnikom, że Bóg jest naszą jedyną nadzieją.
Środki: Pismo Święte
Przebieg spotkania:
Modlitwa do Ducha Świętego.
Nawiązanie do poprzedniego spotkania.
Co to jest nadzieja? Jak ważna jest w naszym życiu?
Dlaczego warto mieć nadzieję? Czy można żyć bez nadziei?
Zabawa. Piszemy na środku słowo „nadzieja” a uczestnicy dopisują swoje skojarzenia.
Czy znacie sytuacje w których nadzieja uzdrawia człowieka?
Czy nadzieja pomogła wam w życiu?
Rozmowa na temat fragmentów. Naszym zadaniem jest uświadomić uczestników, że Bóg jest naszą nadzieją. (Rdz 3, 15), (Ps 40, 2- 6), (Ps 108, 11- 14), (Ps 62, 2-9), (Iz 49, 22-23)
„Hymn o Miłości” Nadzieja nieodłączną cnotą w życiu człowieka.
W czym pomaga nam nadzieja? Czy jest ona potrzebna do spełniania celów i marzeń?
Wniosek: Nadzieja jest dla Chrześcijanina niezbędna. Nasza wiara opiera się na nadziei. Aby osiągnąć zamierzony cel życiowy, musimy ufać, że uda nam się go zrealizować. Dzięki temu możemy coś osiągnąć.
Modlitwa końcowa o to, żeby nigdy nie zabrakło nam nadziei.
Spotkanie III'
Temat spotkania: Wiara
Metody: burza mózgów, dyskusja
Cele spotkania:
Ukazanie czym jest wiara.
Co to jest ateizm? Czy istnieje?
Jak przekonać kogoś do wiary.
Środki: Pismo Święte, bajka o człowieku idącym po piasku
Przebieg spotkania:
Modlitwa wstępna.
Nawiązanie do poprzedniego spotkania.
Bajka o człowieku idącym po piasku.
Co to jest wiara? W co można wierzyć?
Jaka może być wiara?
Czym się charakteryzuje wiara katolików (wierzymy w żywą osobę a nie przedmiot)?
Z czym wiąże się wiara (z uczynkami)?
Co z wierzącymi a niepraktykującymi?
(Mt 10, 32), (Rz 10, 9), ( Ap 2, 13), (J 6, 44) (Mk 16, 16), (J 20, 29), (Mt 18, 19-20)
Rozdajemy każdemu uczestnikowi jeden fragment aby go zanalizował i wypowiedział się na jego temat.
Co to jest ateizm? Czy istnieje? - NIE!!! Każdy człowiek w coś wierzy.
Co z tymi, którzy nigdy nie poznali Boga bo nie mieli takiej możliwości? Czy będą zbawieni? - Tak, jeżeli żyli w zgodzie z prawem moralnym i naturalnym.
Jak możemy bronić wiary dzisiaj a jak to robiono dawniej?
Jaka jest a jaka powinna być nasza wiara?
Zabawa. Animator udaje osobę niewierzącą a uczestnicy mają go przekonać do wiary w Boga.
Modlitwa na zakończenie w intencji misjonarzy i osób prześladowanych za wiarę.
SPIS TREŚCI:
Wstęp…………………………………………… 2
Katalog praw i obowiązków animatora……… 2
Zakazy animatora……………………………… 3
Przykazanie I…………………………………… 4
Przykazanie II………………………………….. 5
Przykazanie III………………………………… 6
Przykazanie IV…………………………………… 7
Przykazanie V…………………………………… 8
Przykazanie VI…………………………………… 9
Przykazanie VII………………………………….. 10
Przykazanie VIII………………………………… 11
Przykazanie IX…………………………………… 12
Przykazanie X…………………………………… 13
Przykazanie Miłości Boga……………………… 14
Przykazanie Miłości Bliźniego………………… 14
Dodatek………………………………………… 16
Spotkanie I'- Sakrament Pokuty……………… 16
Spotkanie II'- Nadzieja…….…………………… 17
Spotkanie III'- Wiara……….…………………… 18
Autorstwa: KODA 2008/09 Kalwaria Zebrzydowska.
Przepisał: Artur Tokarski
Franciszkańska Młodzież Oazowa KODA 2008/09
19