Poznań, dnia …….2014 r.
ZATWIERDZAM
dowódca .. kompani szkolnej OSP
.......................................
PLAN - KONSPEKT
do przeprowadzenia zajęć z powszechnej obrony przeciwlotniczej z … plutonem
… kompanii szkolnej OSP w dniu ……………..
I. TEMAT 1/1: Powszechna obrona przeciwlotnicza w pododdziale.
Ogólne zasady POPL, przedsięwzięcia wchodzące w skład aktywnej i
pasywnej POPL.
II. CELE ZAJĘĆ:
− Uczyć:
ogólnych zasad POPL,
przedsięwzięć wchodzących w skład aktywnej
i pasywnej powszechnej obrony przeciwlotniczej.
III. FORMA: zajęcia teoretyczne.
IV. CZAS: 45 min.
V. MIEJSCE: …………………….
VI. ZAGADNIENIA:
Istota oraz cel realizacji powszechnej OPL.
Zasadnicze przedsięwzięcia wchodzące w skład aktywnej i pasywnej
(biernej) POPL.
VII. WSKAZÓWKI ORGANIZACYJNO-METODYCZNE:
Na trzy dni przed zajęciami zatwierdzić plan-konspekt.
W przeddzień zajęć przygotować salę wykładową oraz sprawdzić wyposażenie schronu popl.
Przygotować sprzęt do zajęć.
Zajęcia są pierwszymi zajęciami z powszechnej obrony przeciwlotniczej, dlatego należy zapoznać słuchaczy z celami kształcenia i programem nauczania oraz postawić wymagania do zajęć w sali wykładowej i w terenie.
Zapoznać z rygorami dydaktycznymi i rygorami sprawdzania wiedzy na bieżąco i na zakończenie nauczania przedmiotu.
Zapoznać słuchaczy z literaturą, pokazując kolejne pozycje i zapisując ich sygnatury na tablicy.
W czasie zajęć zwrócić uwagę na wysoką dyscyplinę i aktywność słuchaczy poprzez zadawanie pytań śródlekcyjnych.
VIII. LITERATURA:
Regulamin działań taktycznych pododdziałów wojsk pancernych i zmechanizowanych - DWLąd Wewn.134/09
„Podręcznik walki pododdziałów zmechanizowanych (pluton, drużyna)”-rozdz. Zabezpieczenie bojowe sygn. DWLąd. 26/2000. - Warszawa 2000;
„Bogdan Kośny -Powszechna Obrona Przeciwlotnicza” Poradnik dowódcy pododdziału”- sygn. DWLąd 81/2001 Poznań 2001.
„Program szkolenia podstawowego Sił Zbrojnych RP” - sygn. Szkol. ????
IX. ZABEZPIECZENIE MATERIAŁOWO-TECHNICZNE:
kreda, tablica,
projektor multimedialny,
laptop.
X. ORGANIZACJA ZAJĘĆ:
wykład dla całości plutonu.
XI. WARUNKI BEZPIECZEŃSTWA:
Kategorycznie zabraniam:
oddalać się z miejsca zajęć bez wiedzy i zgody prowadzącego zajęcia.
XII. INNE (DODATKOWE):
Nie dotyczy.
XIII.WPROWADZENIE W SYTUACJĘ TAKTYCZNĄ:
Nie dotyczy.
XIV. PRZEBIEG ZAJĘĆ:
CZĘŚĆ WSTĘPNA (5 min)
Rozpoczęcie zajęć:
przyjęcie meldunku,
sprawdzenie obecności,
podanie tematu i celu zajęć,
podanie zagadnień.
CZĘŚĆ GŁÓWNA (35 min)
ZAGADNIENIE 1 (15 min)
Istota oraz cel realizacji powszechnej OPL.
Powszechna obrona przeciwlotnicza stanowi zespół przedsięwzięć, mających na celu zmniejszenie skutków uderzeń z powietrza.
Powszechną obronę przeciwlotniczą organizują dowódcy wszystkich oddziałów i pododdziałów w każdym rodzaju działań. Do prowadzenia rozpoznania bezpośrednich ataków lotnictwa przeciwnika i alarmowania o nich własnych wojsk organizowane są posterunki obserwacyjne lub wyznaczani są obserwatorzy, których jednym z podstawowych zadań jest alarmowanie pododdziałów o bezpośrednim ataku przeciwnika powietrznego.
Organizacja i przestrzeganie zasad powszechnej OPL powinno stać się nawykiem każdego dowódcy, sztabu oraz każdego żołnierza .
W zakres powszechnej OPL wchodzą:
rozpoznanie wzrokowe przeciwnika powietrznego,
alarmowanie o zagrożeniu z powietrza,
prowadzenie zorganizowanego ognia do celów powietrznych z różnych systemów broni będącej w wyposażeniu wojsk,
realizowanie przedsięwzięć pasywnej obrony przeciwlotniczej.
W celu wyeliminowania zaskoczenia nagłym atakiem z powietrza w pododdziałach nie posiadających specjalistycznych zestawów przeciwlotniczych wydziela się pododdziały dyżurne, które na określony czas pozostają w ciągłej gotowości do natychmiastowego otwarcia ognia do atakujących celów powietrznych.
Przedsięwzięcia pasywnej obrony przeciwlotniczej obejmują: maskowanie, rozśrodkowanie wojsk, przygotowanie schronów i ukryć oraz likwidację skutków uderzeń z powietrza, realizuje się je kompleksowo w ramach zabezpieczenia bojowego.
Metody stosowania oraz zabezpieczenia pasywnej obrony przeciwlotniczej będą wymagały podejmowania działań również ze strony struktur cywilnych i rozpoczną się jeszcze w czasie pokoju.
Mówiąc o aktywnej stronie powszechnej OPL, a więc o ogniowym oddziaływaniu na przeciwnika powietrznego należy równocześnie podkreślić, że obiektami ogniowego oddziaływania będą głównie te cele powietrzne, które bezpośrednio zagrażają danemu obiektowi . Aktywne oddziaływanie na przeciwnika powietrznego za pomocą ognia broni strzeleckiej, pokładowej oraz czołgów i artylerii jest swego rodzaju obroną . Jej rolę można porównać do roli ubezpieczenia, które ma zapewnić bezpieczeństwo danemu obiektowi, jednak ogień otwiera się przeciw temu kto bezpośrednio w charakterystyczny sposób i z małej odległości temu obiektowi zagraża .
Do potraktowania tego zagrożenia w ten sposób zmusza nas konieczność zapewnienia bezpieczeństwa własnym samolotom i śmigłowcom, które mogą działać równocześnie ze środkami napadu powietrznego przeciwnika, i które nie zawsze w porę uda się zidentyfikować .
Powszechną obronę przeciwlotniczą organizują wszyscy dowódcy w każdym rodzaju walki, a przestrzeganie elementarnych postanowień wchodzących w skład powszechnej obrony przeciwlotniczej powinno być nawykiem każdego żołnierza zarówno w czasie szkolenia, jak i na przyszłym polu walki.
ZAGADNIENIE 2 (20 min)
Zasadnicze przedsięwzięcia wchodzące w skład aktywnej i pasywnej (biernej) POPL.
W skład przedsięwzięć aktywnej POPL wchodzi:
rozpoznanie wzrokowe przeciwnika powietrznego zapewniające zaalarmowanie w odpowiednim czasie pododdziałów o zagrożeniu z powietrza oraz otwarcie ognia do celów powietrznych środkami pododdziału,
alarmowanie pododdziałów o zagrożeniu z powietrza, które prowadzi się dla uniknięcia lub ograniczenia strat od uderzeń środków napadu powietrznego przeciwnika poprzez terminowe wykorzystanie przygotowanych ukryć oraz wprowadzenie stanu do natychmiastowego otwarcia ognia dla pododdziałów dyżurnych,
prowadzenie zorganizowanego ognia do celów powietrznych środkami pododdziału organizowane na zasadzie aktywnej obrony przed uderzeniami z powietrza do czego wyznacza się siły w składzie co najmniej plutonu,
W skład przedsięwzięć pasywnej (biernej) POPL wchodzi:
maskowanie przed rozpoznaniem z powietrza mające na celu ukrycie sił i środków przed przeciwnikiem, wprowadzenie go w błąd co do położenia pododdziałów i prowadzonych przez nie działań oraz utrudnienie mu skutecznego oddziaływania,
rozśrodkowanie pododdziałów mające na celu uniknięcie większych strat w sile żywej, sprzęcie bojowym a powstałych w wyniku uderzenia środków napadu powietrznego przeciwnika,
przygotowanie schronów i ukryć (szczelin) przeciwlotniczych w celu ochrony ludzi i sprzętu przed środkami rażenia przeciwnika, zwiększenie żywotności i efektywności własnych środków rażenia oraz obniżenie skuteczności środków rażenia przeciwnika,
likwidację skutków napadu powietrznego w celu odtworzenia zdolności bojowej pododdziału poprzez udzielenie pomocy medycznej, ewakuacja sił i środków z rejonu porażenia, ponadto odtwarzanie rozbudowy inżynieryjnej, w tym maskowania.
Z powyższego wynika, że powszechna obrona przeciwlotnicza obejmuje zarówno przedsięwzięcia aktywnej walki z przeciwnikiem powietrznym jak również czynności zmniejszające skutki jego oddziaływania.
Czynności te są wykonywane w ramach innych elementów zabezpieczenia bojowego takich jak: maskowanie, zabezpieczenie inżynieryjne oraz obrona przeciwchemiczna.
CZĘŚĆ KOŃCOWA (5 min)
Zakończenie zajęć:
podsumowanie zajęć,
podać temat oraz termin następnych zajęć,
udzielenie odpowiedzi na ewentualne pytania,
postawienie zadań na naukę własną.
OPRACOWAŁ
dowódca plutonu
chor. Krzysztof KUGLARZ